Danko žiada finančné limity pre strany, Matečnej pribudla funkcia

TA3 TASR SITA
22.6.2019 13:45

Predseda SNS Andrej Danko chce finančné limity pre politické strany. Návrh chce predložiť partnerom na najbližšej Koaličnej rade. Avizoval to na tlačovej konferencii po skončení snemu vo Zvolene. Tvrdí, že politické strany majú byť financované štátom a nemali by mať viac peňazí, ako keby sa dostali do parlamentu. Chce, aby súťažili programy a nie sponzori.

Oslovil aj opozíciu

„Nie je možné, aby nové strany mali milióny na kampaň. Politika sa dnes pre mnohých stala biznisom a marketingovou súťažou. Niekedy sa kupovali bilbordy, dnes stačí kúpiť digitálny priestor. Ak by napríklad Progresívne Slovensko alebo Kiska disponovali miliónmi eur, nie je možné s nimi súťažiť programom,“ vysvetlil šéf SNS s tým, že sa o tom rozprával aj s opozičnými politikmi. Podľa Danka je financovanie kampane vážna téma. „Jedna negatívna správa v online priestore môže zničiť všetko, čo niekto budoval,“ dodal. Strany majú byť podľa šéfa národniarov financované štátom. Ak by prekročili tento limit, museli by dať stranu do bankrotu.

SNS na sneme schválila potrebné stanovy, ktoré korešpondujú s novelou zákona o politických stranách. Schválená novela z dielne SNS zavádza novú reguláciu pre voľby do NR SR a Európskeho parlamentu. Podmienkou pre kandidujúce strany je, aby strana, ktorá chce ísť do volieb, mala stanovený minimálny počet orgánov a členov orgánov strán. Zo zákona musí mať každá strana revíznu komisiu, rozhodcovský orgán a výkonný orgán (predsedníctvo). „Schválili sme potrebné stanovy, ktoré korešpondujú s tým, čo sme v parlamente navrhovali,“ povedal Danko. Na jeseň predstavia nový program strany.

Vo Zvolene rozhodli aj o tom, že novou podpredsedníčkou strany bude ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.  „Som poctená, že ma zvolili jednohlasne,“ povedala novinárom Matečná. Podľa nej je dôležité chodiť do regiónov medzi ľudí a rozprávať s nimi.

Prekvapenie pre Hrnka

Podľa podpredsedu SNS Antona Hrnka je medzi členmi strany jednota, nemajú rozpory. „Všetky názorové veci si vieme vyriešiť diskusiou a nakoniec prijmeme jednotné stanovisko. Vieme si ceniť, čo je to hodnota vlastenectva,“ povedal na tlačovej besede. Národniari na sneme odovzdali Rad Martina Rázusa. V poradí piatym víťazom sa stal práve Hrnko. Vo svojom príhovore povedal, že je prekvapený a spýtal sa, či sa má už pobrať do dôchodku, keď mu takéto vyznamenanie udelili. Rad Martina Rázusa je najvyššie stranícke vyznamenanie osobnostiam SNS za celoživotný prínos pre napĺňanie poslania a cieľov SNS. Udeľuje ho predsedníctvo strany.

Posledné prieskumy ukazujú mierny úbytok preferencií SNS. Tieto prieskumy však ešte nezahŕňali politickú stranu bývalého prezidenta Andreja Kisku. Podľa júnového prieskumu agentúry Polis, ktorý si dala vypracovať agentúra SITA, by SNS skončila so 7,6 percenta v poradí šiesta. V parlamente by obsadila 13 mandátov. S najlepším výsledkom by skončila strana Smer-SD (18,3 percenta), druhá by bola koalícia PS/Spolu (15 percent) a tretia by bola ĽSNS (11,4 percenta).

Podľa prieskumu volebných preferencií agentúry AKO z prelomu apríla a mája by národniari skončili na siedmom mieste s ôsmimi percentami. Na prvom mieste by sa umiestnila strana Smer-SD so ziskom 19,1 percenta, na druhom mieste ĽSNS s 13,9 percenta a prvú trojicu uzatvorila v prieskume koalícia Progresívne Slovensko/Spolu - občianska demokracia si ziskom 13,7 percenta. „Keď som preberal SNS, mala tri percentá. Keď som ju dvíhal, na rozdiel od iných som si nepožičal milióny. To, že sme na úrovni percent, ktoré sme mali, keď sme šli do parlamentu, je Boží zázrak,“ povedal Danko a dodal, že od koaličných partnerov dostali veľa faciek, ale svoje meno si vo vládnej koalícii obhájili.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok