Kažimír odštartoval v novej funkcii guvernéra Národnej banky

Kažimír odštartoval v novej funkcii guvernéra Národnej banky

3.6.2019 10:52 | zdroj: TA3 TASR SITA | zdroj foto: TASR

Bývalý dlhoročný minister financií Peter Kažimír sa oficiálne ujal funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska. Nahradil Jozefa Makúcha. Do úradu ho uviedol premiér Peter Pellegrini.

Kažimír odštartoval v novej funkcii guvernéra Národnej banky

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Bývalý dlhoročný minister financií Peter Kažimír sa oficiálne ujal funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska. Nahradil Jozefa Makúcha. Do úradu ho uviedol premiér Peter Pellegrini.

Vložiť video

Exminister financií Peter Kažimír a nový guvernér Národnej banky Slovenska bude mať stále miesto na rokovaniach vlády. Potvrdil to šéf kabinetu Peter Pellegrini. Priznal, že mu Kažimír bude chýbať pre jeho zdravé názory. Kažimír sa v najbližších dňoch vzdá členstva v strane Smer-SD. "Samozrejme, bude mi chýbať všade, je to môj dobrý kolega, dobrý priateľ a človek, na ktorého som sa mohol obrátiť tak vo vláde, ako aj v strane, ale aj v predsedníctve strany, lebo má zdravé názory, ktoré sú mi blízke," zhodnotil premiér s tým, že rozchádzajú sa im len "politické cesty".

Novému guvernérovi oficiálne priniesol aj list, v ktorom mu oznámil, že má trvalú stoličku na rokovaniach vlády SR, rovnako ako predsedovia iných orgánov. "Bude na ňom, či sa bude pravidelne alebo v nejakých intervaloch zúčastňovať aj rokovaní vlády SR," avizoval premiér s tým, že Slovensko pravdepodobne čakajú aj horšie ekonomické časy. "Čím viac hláv, tým viac rozumu," podotkol Pellegrini.
Nový guvernér NBS Kažimír skonštatoval, že udržiavanie politických kontaktov je normálne. Stretol sa napríklad s novozvolenou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, prijal aj pozvanie od odchádzajúceho prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý sa lúči s úradom. "Samozrejme, o rozhodovaní v dôležitých záležitostiach NBS bude rozhodovať Banková rada a spolu zabezpečíme nezávislosť rozhodovania, tak ako to stanuje zákon," dodal Kažimír.

Premiér zdôraznil, že NBS je aj po našom vstupe do EÚ dôležitým orgánom. Výzvy, ktoré stoja pred novým guvernérom, sú podľa premiéra veľké. Pellegrini poďakoval končiacemu guvernérovi Makúchovi za roky, ktoré strávil v NBS. Kažimír predpokladá, že z hľadiska ekonomického cyklu sme "na konci" a môžu nás čakať ťažšie časy. Ďalší vývoj bude podľa neho bude závisieť od udalostí v globálnej ekonomike, napríklad s takzvanými obchodnými vojnami. Bude Kažimírovi chýbať politika? Exminister zdôraznil, že v nej skončil dobrovoľne a postupne sa vzdáva všetkých politických funkcií. "Myslím si, že takto sa to v krajine má robiť," uviedol. Ministerstvo financií po Kažimírovi prebral Ladislav Kamenický. "Rezort financií je vo veľmi dobrom konsolidovanom stave, čo sa týka personálneho zloženia," skonštatoval Kažimír v TA3 po odchode z čela rezortu. Na rozdiel od niektorých iných krajín podľa neho medzi ministerstvom financií a centrálnou bankou nie sú na Slovensku nepriateľské vzťahy. Podľa neho je to len pohľad na veci z iného brehu rieky.

Viac
k Téme

TOP videá