Predstavili Fond na podporu športu, má riešiť jeho podfinancovanie

TA3 TASR
31.5.2019 16:38

Poslanci za Slovenskú národnú stranu Dušan Tittel a Tibor Jančula predložili do pléna zákon o Fonde na podporu športu. Navrhovatelia chcú, aby vošiel v platnosť 1. januára 2020 a mal by pracovať s rozpočtom 20 miliónov eur. Podľa SaS ide o krok späť.

Predstavili Fond na podporu športu, má riešiť jeho podfinancovanie
SITA/Branislav Bibel

Radu fondu bude menovať vláda

Návrh zákona vznikol v spolupráci s ministerstvom školstva, Slovenským olympijským a športovým výborom, športovými zväzmi a ďalšími subjektmi a podľa Tittela dokáže vyriešiť dlhodobé podfinancovanie športu v krajine. "Vláda sa pokúsi vytvoriť verejnoprávny fond na podporu športu, mal by byť po vzore fondu na podporu umenia pripravený tak, aby bol dodatočným zdrojom financovania slovenského športu. Ten je dlhodobo podfinancovaný. Prvým krokom na podporu športu bolo vytvorenie postu štátneho tajomníka na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu, teraz je to tento fond. Verím, že do budúcnosti sa nám podarí vytvoriť autonómnu organizáciu, ktorá si bude riadiť šport, či už vo forme agentúry, alebo neskôr ministerstva športu," povedal Tittel.

Prvý rozpočet je v zákone zadefinovaný na 20 miliónov eur, teda necelú tretinu zo sumy, s akou momentálne pracuje zákon o športe. Primárny zdroj financovania športu v krajine má tento rok rozpočet približne 65 miliónov eur. Peniaze vo fonde pôjdu mimo zákona o športe a malo by ich poskytnúť ministerstvo financií. "Ideme po vzore ministerstva kultúry a fondu pre podporu umenia," uviedol štátny tajomník pre šport Jozef Gönci.

Správnu radu fondu bude menovať a odvolávať vláda, v prípade dozornej rady to bude mať na starosti minister či ministerka školstva. Fond bude mať aj odborné komisie, ktoré budú predkladať návrhy na financovanie jednotlivých projektov. "Účel sme naschvál nastavili tak, že ak uvidíme nejaké problémy agendy zákona o športe, budeme ich vedieť dofinancovať, pretože fond má na starosti aj podporu vrcholového športu a štátnej reprezentácie. No dbáme na to, aby sme ho zamerali najmä na účel podpory športu detí a mládeže, športu pre všetkých a športu zdravotne znevýhodnených. Fond bude riešiť aj otázku športových poukazov pre mládež," vysvetlil Gönci.

Podľa SaS ide o krok späť

Expert SaS pre šport Ivan Husár si myslí, že vznik Fondu na podporu športu znamená návrat späť, keď pár ľudí bude subjektívne rozhodovať, ktorý šport, a ktorý projekt dostane peniaze, a ktorý nie. Husár v súvislosti s legislatívnym návrhom hovorí o obavách v spojitosti s prerozdeľovaním financií. Zároveň si nemyslí, že je nevyhnutné zriaďovať fond pre zvýšenie zdrojov pre šport.

"Zákon o športe priniesol za štyri roky zdvojnásobenie peňazí zo štátneho rozpočtu do športu a navyše zabezpečuje ich objektívne rozdelenie. Rovnako aj podpora športovej infraštruktúry by sa mala riadiť vzorcom, ktorého pointou sú dáta,“ tvrdí. Fond podľa neho nie je potrebné zriaďovať ani v súvislosti so športovými poukazmi. "Majú definovanú oporu v zákone o športe,“ upozorňuje.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok