Briti sa zachránili. Francúzi po rokoch vypadli z elitnej skupiny

20.5.2019 19:19

Hokejisti Francúzska prehrali vo svojom záverečnom zápase A-skupiny MS s Veľkou Britániou 3:4 po predĺžení a po 12 rokoch vypadli z elitnej kategórie.

Briti lepšie zvládli priamy súboj o záchranu, v ktorom prehrávali už 0:3. Dokázali však vyrovnať na 3:3 a v predĺžení rozhodol o ich záchrane Ben Davies. Francúzi tak prehrali v Košiciach všetkých sedem zápasov, Briti si vybojovali iba jednu výhru, no v tom najdôležitejšom súboji.

A-skupina (Košice):

Francúzsko - Veľká Británia 3:4 pp (0:0, 3:2, 0:1 - 0:1)

Góly: 24. Rech (Manavian, Bozon), 28. Chakiachvili (Texier, S. Treille), 28. Rech (Claireaux) - 35. Dowd (O'Connor), 39. Hammond (O'Connor), 46. Farmer (D. Phillips), 63. Davies (J. Phillips).

Rozhodovali: Kaukokari (Fín.), STANO (SR) – Kaderli (Švaj.), Leermmakers (Hol.), vylúčení: 2:2 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 7440 divákov.

Francúzsko: Hardy - Manavian, Janil, Thiry, Chakiachvili, Hecquefeuille, Gallet, Dame-Malka - Fleury, Guttig, Texier - Rech, Claireaux, Bozon - Bertrand, Valier, S. Treille - Leclerc, Ritz, Berthon

Veľká Británia: Bowns - D. Phillips, O'Connor, Richardson, Lee, Mosey, Ehrhardt, Billingsley - Dowd, Hammond, Farmer - Betteridge, Davies, Lake - Shields, Perlini, Kirk - Phillips, Myers, Lachowicz

Kľúčový zápas v boji o záchranu sa začal viacerými chybami na oboch stranách, ktoré síce vyústili do niekoľkých tutoviek, no bezgólové skóre vydržalo po celú prvú tretinu. Na začiatku druhej dostal Rech prihrávku spoza bránky a dostatok času i priestoru využil ideálne - 1:0.

V 28. minúte Chakiachvili upravil na 2:0 a keď už o 6 sekúnd prestrelil Bownsa opäť Rech, zdalo sa, že je rozhodnuté. Briti, povzbudzovaní početnou skupinou fanúšikov, však dvihli hlavy a v gólmi Dowda a Hammonda ešte do druhej prestávky znížili na 3:2. Francúzi mali problémy s rozbehnutými Britmi a tí v 46. minúte vyrovnali na 3:3. V závere riadnej hracej doby mali Francúzi v presilovke viacero šancí skórovať, ale bez úspechu. O historickom víťazstve Britov rozhodol v predĺžení Davis, ktorý potrestal chybu Francúzov.