Zasahujete do práv rodičov. OĽANO kritizuje novelu o dochádzke

Zasahujete do práv rodičov. OĽANO kritizuje novelu o dochádzke

15.5.2019 12:15 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/AP

Opozičné hnutie OĽANO žiada koaličných poslancov, aby stiahli z rokovania pléna Národnej rady SR novelu zákona o výchove a vzdelávaní.

Zasahujete do práv rodičov. OĽANO kritizuje novelu o dochádzke

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Opozičné hnutie OĽANO žiada koaličných poslancov, aby stiahli z rokovania pléna Národnej rady SR novelu zákona o výchove a vzdelávaní.

Vložiť video

Remišová: Zodpovednosť za výchovu má rodina, nie štát

Podľa novely by malo byť predprimárne vzdelávanie v materských školách pre päťročné deti povinné. Opoziční poslanci pripomínajú, že zodpovednosť za výchovu majú rodiny a nemôže sa prenášať na štát. "Dôrazne žiadame vládnu koalíciu, aby zákon stiahla, aby nezasahovala do práv rodičov slobodne vychovávať svoje deti v predškolskom veku," vyhlásila poslankyňa parlamentu Veronika Remišová. Pripomenula, že podľa návrhu musia rodičia, ktorí budú chcieť dieťa vychovávať individuálne, zabezpečiť učiteľa so vzdelaním na úrovni učiteľa materskej školy a za túto službu musia platiť.

"Rodičia, ktorí nedajú dieťa do škôlky, budú pokutovaní. Obec uloží rodičom pokutu 331 eur a to aj vtedy, ak dieťa vynechá bez ospravedlnenia viac ako tri dni v mesiaci," upozornila Remišová. Predsedníčka parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová upozornila, že štát nevie riešiť situáciu detí v osadách a situáciu sociálne znevýhodnených detí. Návrh jedného roka povinného predprimárneho vzdelávanie považuje za nepostačujúci pre deti, ktoré majú rôzne problémy a rôzne nároky na vzdelávanie.

Viac
k Téme

Predĺženie školskej dochádzky o rok

Povinnosťou štátu je podľa nej zabezpečiť miesto v škôlke pre všetkých, ktorí to potrebujú. "Ak sa zákon má zmeniť a zacieliť na deti, ktoré majú problém so zaškolenosťou, nemá sa to robiť týmto návrhom zákona,"pripomenula. Poslanci tiež kritizovali, že tieto dôležité systémové zmeny sa dejú cez poslanecké návrhy a nie vládnymi návrhmi, kde je dostatočný priestor na pripomienkovanie. Problémom je podľa nich aj nedostatočná kapacita škôlok a nesystémovosť vo financovaní.

Podľa novely zákona o výchove a vzdelávaní, ktorú na májovú schôdzu parlamentu predložili koaliční poslanci Eva Smolíková, Ľubomír Petrák a Péter Vörös, by malo byť predprimárne vzdelávanie v materských školách pre päťročné deti povinné. Touto právnou úpravou by sa predĺžila povinná školská dochádzka zo súčasných desiatich rokov na 11, pričom povinná školská dochádzka v materskej škole by trvala jeden školský rok. Poslanci majú o návrhu rokovať na záver schôdze.

TOP videá