Dánsko zničilo Britov, vyhral aj najbližší súper Slovenska

14.5.2019 22:44

Hokejisti Nemecka zvíťazili v zápase A-skupiny na MS v Košiciach nad Francúzskom 4:1. O svojom víťazstve rozhodli v druhej tretine, v ktorej odskočili súperovi na dvojgólový rozdiel. Nemci nastúpia na ďalší zápas v stredu od 20.15 proti Slovensku, Francúzi budú hrať vo štvrtok od 16.15 proti Kanade.

Prvá tretina priniesla vyrovnaný hokej, s množstvom osobných súbojov. Tímy si dávali pozor na defenzívu a hra bola najmä o čakaní na súperovu chybu. Francúzska prišla v 18. minúte, keď Fauser po úniku za obranu súpera otvoril skóre - 1:0. Francúzi držali s Nemcami krok herne a od 24. minúty aj gólovo, keď Fleury prestrelil Grubauera - 2:2. Potom sa však Nemci vrhli do ofenzívy a gólmi Plachtu a Draisaitla odskočili súperovi na dvojgólový rozdiel - 3:1. Viacero zaujímavých príležitostí priniesla aj tretia časť, v ktorej sa Francúzi najmä v presilovkách viackrát usadili pred striedajúcim brankárom Treutleom. V závere skúsili aj hru bez brankára, ale skóre sa už nezmenilo.

Hokejisti Lotyšska zvíťazili nad hráčmi Talianska 3:0. Od úvodných minút mali hernú prevahu zverenci Boba Hartleyho, ale ani jedna z 21 striel v prvej tretine neskončila v sieti talianskeho brankára Andreasa Bernarda. Ten odolával až do polovice zápasu, keď ho bekhendom prekonal útočník pražskej Sparty Roberts Bukarts. Potrebný pokoj na lotyšské hokejky dal v 39. min Rihards Marenis, ktorý strelou švihom trafil voľný priestor nad ľavým ramenom gólmana Bernarda. V záverečnej tretine sa Taliani na väčší tlak nezmohli. Pred zrakmi 2522 divákov, čo je dosiaľ najnižšia návšteva na turnaji, síce ešte odvolali brankára, ale do prázdnej bránky skóroval Teodors Blugers. Po troch prehrách majú Taliani skóre 0:20 a v tabuľke "bratislavskej" skupiny sú suverénne poslední. Ďalší zápas ich čaká už v stredu, keď nastúpia proti zatiaľ stopercentnému Rusku.

Hokejisti Dánska sa postarali o najvyššie víťazstvo v doterajšom priebehu majstrovstiev. V Košiciach Dáni prevalcovali Britov 9:0. Hetrik zaznamenal Morten Poulsen, dva góly víťazného tímu pridal Nicklas Jensen a po jednom dosiahli Jesper Jensen, Mathias Bo Hansen, Phillip Bruggisser a Lars Eller. Útočník Washingtonu v NHL Eller pridal aj tri asistencie. Až štyri góly dosiahli dánski hokejisti v presilovej hre, jeden pridali v oslabení. Britský nováčik elitnej kategórie MS za stavu 0:9 v 53. min dosiahol gól, ale po počiatočnej eufórii ostrovných fanúšikov v hľadisku prišlo trpké sklamanie - rozhodcovia ho neuznali, lebo bol dosiahnutý vysokou hokejkou. Dáni sa vďaka vysokému triumfu posunuli v tabuľke A-skupiny zo šiestej na štvrtú priečku pred Američanov a Slovákov. Briti sú beznádejne poslední so skóre 1:20.

Švajčiarski hokejisti zvíťazili nad Rakúskom 4:0 a vrátili sa na čelo bratislavskej B-skupiny. Úradujúci vicemajstri sveta v alpskom derby herne dominovali, dlho sa však trápili v koncovke a výsledok bol otvorený až do 54. minúty, keď favorita ukľudnil gól Romana Josiho na 2:0. Švajčiari splnili plán a po troch zápasoch mali na konte plný počet 9 bodov. Na regeneráciu mali len necelých 18 hodín, už v stredu o 16.15 h ich čakal duel s Nórmi. Rakúšania odohrajú ďalší zápas v skupine vo štvrtok (16.15) proti úradujúcim majstrom sveta Švédom.