Ostrý štrajk vodičov dopravného podniku ochromil košickú dopravu

Ostrý štrajk vodičov dopravného podniku ochromil košickú dopravu

9.5.2019 11:00 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: TASR/František Iván

Viac ako 180 vodičov Dopravného podniku mesta Košice sa podľa odborárov zapojilo do dvojhodinového ostrého štrajku. Od 7.00 do 9.00 h nepremávalo vyše 97 percent mestskej hromadnej dopravy.

Ostrý štrajk vodičov dopravného podniku ochromil košickú dopravu

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Viac ako 180 vodičov Dopravného podniku mesta Košice sa podľa odborárov zapojilo do dvojhodinového ostrého štrajku. Od 7.00 do 9.00 h nepremávalo vyše 97 percent mestskej hromadnej dopravy.

Vložiť video

Podpora z rôznych strán

Predsedníčka Základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu pri DPMK Andrea Vindišová uviedla, že im viacerí vyjadrili podporu. „Prišli nás podporiť pracovníci z OZ KOVO aj pracovníci z Dopravného podniku mesta Prešov. Podporu nám vyjadrili tiež Letisko Košice, Dopravný podnik mesta Bratislava aj vodiči dopravnej spoločnosti eurobus. Mám pocit, že aj podpora verejnosti je dosť veľká,“ povedala.

Ako spresnil predseda základnej odborovej organizácie vodičov  mestskej hromadnej dopravy pri DPMK Ivan Horváth, do štrajku sa zapojilo viac vodičov električiek než autobusov. „Zastupujeme zamestnancov, ktorí majú svoje oprávnené požiadavky. Ide nám hlavne o to, aby sa konečne nastavila dotácia fungovania dopravného podniku tak, aby ho bolo možné prevádzkovať a aby v tom boli zapracované aj náležité požiadavky zamestnancov,“ uviedol.

Horvát verí, že sa situácia vyrieši. V súvislosti so zabezpečením košickej MHD počas hokejového šampionátu povedal, že postup nespokojných vodičov budú koordinovať zvolené štrajkové výbory. Podľa neho budú kroky odborárov závisieť od postoja akcionára, respektíve zamestnávateľa.

Viac
k Téme

Porušili zákon?

DPMK aj mesto Košice ako jeho 100-percentný akcionár sa v stredu vyjadrili, že štrajk je nezákonný. Podľa nich odborové organizácie vo viacerých ustanoveniach porušili zákon o kolektívnom vyjednávaní. Prvým malo byť nedodržanie ustanovenia, podľa ktorého musia odborári informovať zamestnávateľa o štrajku tri pracovné dni pred jeho uskutočnením. Zároveň argumentovali, že zákon neumožňuje štrajkovať v prípade, ak niektorý z účastníkov kolektívneho vyjednávania, v tomto prípade DPMK, požiadal o určenie sprostredkovateľa na riešenie kolektívneho sporu.

„So sprostredkovaním sme vyjadrili nesúhlas. Postupujeme podľa najvyššieho zákona v tomto štáte a tým je ústava, nie podľa zákona o kolektívnom vyjednávaní, ako tvrdí zamestnávateľ. V tom je náš rozpor, pretože alfou a omegou všetkého nie sú len mzdy, ale dlhoročné podfinancovanie dopravného podniku, ktoré tento problém tlačí pred sebou približne 20 rokov,“ uzavrel Horváth.

Viac
k Téme

Žiadajú vyššie platy

Odborári žiadajú pre zamestnancov DPMK desaťpercentné zvýšenie platov v tomto roku a ďalších osem percent v budúcom roku. Vedenie mesta Košice sa predtým vyjadrilo, že od začiatku rokovaní s odborármi sa snaží o obojstranne prospešnú dohodu. Vyhlásenie dvojhodinového ostrého štrajku považovalo za neférové, podľa neho to na pondelkovom spoločnom rokovaní neodznelo.

DPMK tvrdí, že kritická ekonomická situácia v dopravnom podniku v tomto okamihu neumožňuje plošné zvýšenie platov o desať percent. Súčasné vedenie DPMK hovorí o jeho kritickom stave a budovaní ozdravného plánu približne pol roka.

TOP videá