Objavili veľrybu, ktorú zrejme vyškolila ruská armáda

Objavili veľrybu, ktorú zrejme vyškolila ruská armáda

29.4.2019 11:12 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: screenshot: vgtv.no

Námorní experti v Nórsku sa domnievajú, že v nórskych vodách sa objavila veľryba, ktorú zrejme školilo ruské námorníctvo v rámci programu na využívanie vodných cicavcov ako špeciálnej vojenskej sily.

Objavili veľrybu, ktorú zrejme vyškolila ruská armáda
  • Zdieľať

Námorní experti v Nórsku sa domnievajú, že v nórskych vodách sa objavila veľryba, ktorú zrejme školilo ruské námorníctvo v rámci programu na využívanie vodných cicavcov ako špeciálnej vojenskej sily.

Mala na sebe zvláštny postroj

Ako informoval britský denník The Guardian, nórski rybári loviaci vo vodách v blízkosti nórskej rybárskej dediny Inga informovali o bieluhe, ktorá mala na sebe zvláštny postroj a plávala v tesnej blízkosti rybárskych lodí. Nórska spravodajská spoločnosť NRK citovala rybára Joara Hestena, ktorý spresnil, že veľryba sa priblížila k lodiam, ktorých posádky si pri tom všimli, že má na sebe "nejaký postroj." Vo vnútri postroja, ktorý z veľryby sňali, sa našiel nápis "Zariadenie Petrohradu".

Podivné správanie sa veľryby, ktorá aktívne vyhľadávala lode a snažila sa ťahať popruhy a laná na ich bokoch, ako aj skutočnosť, že mala na sebe tesný postroj, ktorý sa zdal byť prispôsobený pre kameru alebo zbraň, vyvolali u nórskych odborníkov domnienku, že zviera prešlo v susednom Rusku špeciálnym výcvikom. Rybár Hesten ešte spresnil, že bieluha bola veľmi krotká a zdalo sa, že je zvyknutá na ľudí. Podľa morského biológa Martina Biuwa z nórskeho Inštitútu pre morský výskumu "ak táto veľryba pochádza z Ruska - a je veľký dôvod myslieť si to -," označkovalo ju ruské námorníctvo, lebo vedci to takýmto spôsobom nerobia.

Delfíny a tulene sú na výcvik vhodnejšie

Audun Rikardsen, ktorý je profesorom na katedre arktickej a morskej biológie na Arktickej univerzite v Nórsku, pre NRK uviedol, že je známe, že v Rusku majú veľryby v zajatí, ako aj to, že niektoré z nich pustili na slobodu - práve takéto veľryby potom často vyhľadávajú lode. Rikardsen dodal, že kontaktoval ruských výskumníkov, ktorí však uviedli, že s takýmto projektom nemajú nič spoločné. "Povedali mi, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o záležitosť ruskej námornej posádky v Murmansku," povedal Rikardsen. Denník The Guardian pripomenul, že v 80. rokoch v Sovietskom zväze existoval program na výcvik delfínov pre vojenské účely, pričom sa využívalo ich ostré videnie, schopnosť nenápadnej plavby a dobrá pamäť.

Tento program výcviku cicavcov sa uzavrel v 90. rokoch. Podľa správ, ktoré v roku 2017 odvysielala televízia Zvezda patriaca ruskému ministerstvu obrany, sa však ruské námorníctvo medzičasom vrátilo k výcviku veľrýb, tuleňov a delfínov. The Guardian dodal, že murmanský výskumný ústav morskej biológie počas svojho výskumu dospel k záveru, že delfíny a tulene sú oveľa vhodnejšie na výcvik a arktické podnebie ako bieluhy. Veľryby sú podľa vedcov príliš citlivé na chlad a nedosahovali rovnakú "vysokú profesionalitu" v porovnaní s tuleňmi, ktoré majú oveľa lepšie vyvinutú schopnosť pamätať si ústne rozkazy.

Viac
k Téme

TOP videá