Obamov niekdajší viceprezident chce čeliť Trumpovi vo voľbách

Obamov niekdajší viceprezident chce čeliť Trumpovi vo voľbách

25.4.2019 12:37 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/AP

Bývalý americký viceprezident Joe Biden oznámil prostredníctvom videa svoju kandidatúru na prezidenta Spojených štátov vo voľbách v roku 2020.

Obamov niekdajší viceprezident chce čeliť Trumpovi vo voľbách

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Bývalý americký viceprezident Joe Biden oznámil prostredníctvom videa svoju kandidatúru na prezidenta Spojených štátov vo voľbách v roku 2020.

Vložiť video

V stávke je to, čo urobilo Ameriku Amerikou

"Základné hodnoty tejto krajiny... naše postavenie vo svete... naša úplná demokracia... všetko, čo urobilo Ameriku Amerikou, je v stávke. To je dôvodom, prečo dnes oznamujem svoju kandidatúru na prezidenta Spojených štátov," povedal Biden vo videu zverejnenom na Twitteri.

Do súboja o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany pre voľby 2020 doposiaľ vstúpili alebo takýto krok signalizovali už zhruba dve desiatky osobností. V prieskumoch sa umiestňujú na prvých priečkach Bernie Sanders, Kamala Harrisová, Elizabeth Warrenová, Cory Booker alebo často práve Biden, ktorého oznámenie kandidatúry sa očakávalo.

Obvinili ho z neželaného kontaktu

Podľa mnohých má 76-ročný Biden, bývalý viceprezident Baracka Obamu a rešpektovaný politik, najlepšie predpoklady na to, aby porazil súčasného republikánskeho šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa. Joe Biden sa v priebehu svojej desaťročia trvajúcej politickej kariéry uchádzal o prezidentskú kandidatúru už dvakrát, v rokoch 1988 a 2008. Oba jeho pokusy však skončili ešte v počiatočnej fáze. Svoju kandidatúru zvažoval aj pred poslednými prezidentskými voľbami v roku 2016, napokon však uvoľnil miesto Hillary Clintonovej ako demokratickej protikandidátke Donalda Trumpa.

Bidenovu očakávanú kandidatúru v posledných týždňoch skomplikovali tvrdenia dvoch žien, ktoré bývalého viceprezidenta obvinili z nepatričných dotykov a neželaného fyzického kontaktu. V reakcii na obvinenia Biden vyjadril presvedčenie, že "nikdy" sa v tejto oblasti nesprával nepatričným spôsobom. Priznal však, že niektorí ľudia tak mohli pochopiť niektoré jeho gestá, ako sú objatia, podávanie rúk a prejavy sympatií počas stretnutí s voličmi.

Viac
k Téme

Trump varoval pred otrasným bojom

Oznámenie prezidentskej kandidatúry Joea Bidena nenechalo amerického prezidenta Donalda Trumpa ľahostajným. Na Twitteri ho v zápase o úrad ironicky privítal a zároveň ho varoval, že demokratické primárky budú "otrasným" bojom. "Vitajte v zápase ospalý Joe," napísal Trump, ktorý má vo zvyku dávať svojim oponentom posmešné prezývky. Ďalej uviedol, že dúfa, že Biden má dosť inteligencie na to, aby viedol "úspešnú kampaň v primárkach".

"Bude to otrasné — budete jednať s ľuďmi, ktorí majú naozaj niektoré veľmi choré a dementné nápady," odkázal mu Trump a svoj príspevok zakončil tým, že sa s Bidenom uvidí na "štarte".

TOP videá