Pridám sa k zbierke, horeli spomienky. Na skazu reagujú i naši politici

Pridám sa k zbierke, horeli spomienky. Na skazu reagujú i naši politici

16.4.2019 09:32 | zdroj: TA3 TASR SITA | zdroj foto: SITA/AP

K ničivému požiaru, ktorý zachvátil katedrálu Notre-Dame, známu aj ako Chrám Matky Božej v Paríži, sa vyjadrili aj slovenskí a českí politici a známe osobnosti.

Pridám sa k zbierke, horeli spomienky. Na skazu reagujú i naši politici
  • Zdieľať

K ničivému požiaru, ktorý zachvátil katedrálu Notre-Dame, známu aj ako Chrám Matky Božej v Paríži, sa vyjadrili aj slovenskí a českí politici a známe osobnosti.

Kiska dúfa, že katedrálu opravia

Prezident Andrej Kiska poslal do Francúzska sústrastný telegram a chce sa pridať k národnej zbierke na obnovu katedrály Notre-Dame. Informoval o tom na svojom Facebooku. "Skaza katedrály Notre-Dame pri požiari je národná tragédia, ktorá zasiahla nielen Francúzov, ale celú Európu, celý svet. Je to akoby zomreli milióny príbehov nás všetkých, ktorí sme sa toho posvätného miesta mohli dotknúť," napísal Kiska. Dodal, že Notre-Dame začali stavať pred vyše 800 rokmi a dnes už je príbeh katedrály večný. "Verím, že čoskoro nás o tom Francúzi presvedčia – že katedrála Notre-Dame bude znova stáť v plnej kráse. Rád sa pridám k národnej zbierke, ktorú vyhlásil prezident Emmanuel Macron," dodal.

Slovenský premiér Peter Pellegrini napísal: "Požiar Notre-Dame je obrovskou kultúrnou stratou pre Francúzsko. Každé vyčíňanie živlov, ktoré ničí prácu ľudských rúk, je poľutovaniahodné. O to smutnejšie je, ak ohňu padajú za obeť nevyčísliteľné historické a kultúrne hodnoty. Pri pohľade na horiacu svetoznámu parížsku katedrálu Notre-Dame je mi mimoriadne smutno a moje myšlienky smerujú k francúzskemu ľudu."

Stojíme pri Paríži a Francúzsku

Ľútosť nad požiarom v katedrále Notre Dame v Paríži vyjadrila aj zvolená prezidentka Zuzana Čaputová. "Trhá mi srdce, keď vidím, ako katedrála Notre-Dame horí. Slovensko stojí pri Paríži a Francúzsku," napísala na Twitteri aj vo francúzštine.

„V plameňoch v katedrále Notre-Dame horeli aj naše spomienky na slávny román Viktora Huga Chrám Matky Božej v Paríži. Sú to veľmi smutné chvíle pre európsku kultúru. Súcitíme s Parížanmi, súcitíme s francúzskym ľudom. Tešíme sa na deň, keď sa katedrála uvedie do pôvodného stavu a znova bude svojou krásnou monumentalitou očarúvať duše návštevníkov z celého sveta,“ uviedol v reakcii líder SaS Richard Sulík.

Český kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka uviedol: "S nemým smútkom v srdci sledujem skazu parížskej katedrály Notre-Dame. Ide o jednu z najväčších európskych kultúrnych strát od zničenia starobylého benediktínskeho opátstva v Monte Cassine. Stredoveké katedrály, medzi ktoré patrí aj parížska Notre-Dame, vyrastajú v symbióze s univerzitnými katedrami a formujú spoločnosť, ktorú charakterizujú dve slová: viera a česť.

Katedrála je sídlom biskupa a jeho učiteľského úradu; univerzita sídlom profesora a získaného poznania 'sic et non'; kláštor duchovného života a spirituality. Sú to práve tieto zmienené inštitúcie, ktorým nepopierateľne vďačíme za to, že na troskách antickej a židovskej kultúry vzniká naša európska identita, tak ako ju poznáme dnes, a ktorú možno právom označiť za jeden z najväčších vrcholov, ktorý ľudstvo doteraz dosiahlo. V novoveku to bola práve francúzska katedrála Notre-Dame, v ktorej pôsobí právnik a dominikánsky kazateľ Dominique Henri Lacordaire, ktorý tu v 19. storočí v reakcii na zápas o náboženskú slobodu formuluje princíp 'slobodná cirkev v slobodnom štáte či spoločnosti'. Píšem vyššie zmienené len ako dokreslenie nevyčísliteľnej kultúrnej, umeleckej, symbolickej aj civilizačnej straty, ktorú v tomto veľkonočnom týždni utrpel nielen Paríž a Francúzsko, ale spolu s nimi aj celá Európa a svet. Som z toho skutočne hlboko dojatý a smutný."

Viac
k Téme