V novej voľbe kandidátov na ÚS nájdeme aj známe mená

V novej voľbe kandidátov na ÚS nájdeme aj známe mená

15.4.2019 16:44 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/Diana Černáková

O post ústavného sudcu sa v novej voľbe uchádza 25 kandidátov. Informoval o tom predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Róbert Made. Väčšina z uchádzačov kandiduje opätovne, traja z nich sú novými kandidátmi.

V novej voľbe kandidátov na ÚS nájdeme aj známe mená

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

O post ústavného sudcu sa v novej voľbe uchádza 25 kandidátov. Informoval o tom predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Róbert Made. Väčšina z uchádzačov kandiduje opätovne, traja z nich sú novými kandidátmi.

Vložiť video

Kandidáti: Pavol Boroň, Katarína Čechová, Anton Dulak, Robert Šorl, Peter Straka, Ladislav Duditš, Libor Duľa, Martin Vernarský, Michal Matulník, Martina Jánošíková, Michal Ďuriš, Dagmar Fillová, Eva Fulcová, Boris Gerbery, Eva Kováčechová, Štefan Kseňák, Peter Melicher, Soňa Mesiarkinová, Edita Pfundtner, Radoslav Procházka, Zuzana Pitoňáková, Marek Tomašovič, Monika Jurčová, Vieroslav Júda a Patrik Palša.

Kandidátmi na sudcov Ústavného súdu SR sú prevažne mená, ktoré kandidujú opätovne. Jurčová, Júda a Palša sú jedinými novými kandidátmi. Voľba kandidátov na ústavných sudcov sa má uskutočniť na májovej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 9. mája. Parlament už volil kandidátov dvakrát, stále však nevybral dostatok uchádzačov. Madej dúfa, že sa v pléne podarí zvoliť potrebný počet kandidátov. Niektorí z kandidátov prídu na verejný híring tretíkrát. Vypočúvanie by sa malo konať 2. a 3. mája. Madej vysvetlil, že je zákonnou povinnosťou výboru pozvať každého uchádzača, preto očakáva, že sa prídu opakovane predstaviť.

Predseda výboru zároveň pripúšťa, že sa môžu obmeniť otázky pre uchádzačov, a očakáva, že aj pri ďalšom vypočúvaní sa poslanci zhodnú na časovom limite na vystúpenia uchádzačov. "Budeme sa najprv v koalícii baviť, uvidíme, nevylučujem nejaké rokovania," odpovedal predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák na otázku o prípadných dohodách s opozíciou v súvislosti s navolením dostatočného počtu kandidátov na sudcov ÚS. Poslanec parlamentu Ondrej Dostál podľa vlastných slov obdivuje ľudí, ktorí sa opakovane prihlásili do voľby a už dvakrát neboli zvolení. "Vnímam to predovšetkým ako dôsledok prílišnej politizácie procesu voľby kandidátov na ústavných sudcov," uviedol. Poslanec predpokladá, že politizácia procesu je tiež dôvodom, pre ktorý sa viacerí kvalitní uchádzači neprihlásili ani do jednej voľby.

Voľba kandidátov na ústavných sudcov sa má uskutočniť na májovej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 9. mája. Parlament už volil kandidátov dvakrát, stále však nevybral dostatok uchádzačov. V prvom hlasovaní nezvolili poslanci nikoho, v druhom vybrali osem kandidátov, z ktorých má prezident vymenovať nových sudcov Ústavného súdu. Má z nich vybrať štyroch. Naďalej však nebude na Ústavnom súde plný počet sudcov. Parlament mal zvoliť 18 kandidátov a ponúknuť ich prezidentovi. Na takom vysokom počte sa však nedokázali poslanci zhodnúť. Poslanci tak musia voliť znovu. Momentálne sú na Ústavnom súde SR štyria sudcovia, deviatim sa skončilo funkčné obdobie v polovici februára.

Viac
k Téme