Môžeme sa venovať inému, tvrdí premiér. Odklad brexitu víta i SaS

TA3 TASR
11.4.2019 10:12

Lídri už počas summitov nebudú musieť do noci riešiť len brexit, uviedol premiér Peter Pellegrini po polročnom odklade odchodu Britov z EÚ, na ktorom sa zhodla Únia. Opozičná SaS odklad privítala, podľa nej je každý deň, keď veľká Británia zostáva v EÚ, dobrý pre Slovensko.

Priestor pre agendy, ktoré sú na stole

Vďaka novému odkladu brexitu sa lídri európskej dvadsaťsedmičky budú môcť na nadchádzajúcich summitoch už zaoberať inou agendou než prevažne len odchodom Británie z EÚ, čo oceňuje aj slovenský premiér. Podľa jeho slov by sa mal "problémom Európy a jej budúcnosti" venovať už najbližší júnový summit EÚ, na ktorom síce lídri majú posúdiť stav vecí týkajúcich sa brexitu, ale táto otázka už nebude hlavnou témou.

"Prestáva nás už baviť, že každý summit je venovaný z väčšej časti brexitu a opomíname hovoriť o ďalších agendách, ktoré máme na stole. Preto ten júnový summit, ktorý bude štandardný a bude sa venovať celej škále tém, bude sa len okrajovo venovať tomu, aby sme si povedali určitú správu o aktuálnom stave (Británie)," povedal Pellegrini v Bruseli na brífingu po skončení mimoriadneho summitu EÚ o brexite.

Témy júnovej schôdze

Podľa Pellegriniho slov na júnovej schôdzke lídri najmä zhodnotia, v akom stave Británia je, či sa zúčastnila eurovolieb a "či stále je alebo nie je členskou krajinou, alebo je už v tom tranzitnom prechodnom období", ale prevažne sa budú venovať svojej agende, ktorá sa vďaka diskusiám o brexite dostala do úzadia. Témami tejto agendy sú podľa jeho slov debata o rozpočte, respektíve viacročnom finančnom rámci, ale napríklad aj definícia priorít Únie na nasledujúce obdobie.

"Na nasledujúcich desať rokov... ako sa má Únia vyvíjať, ako má reagovať na globálne trendy, aby si zachovala svoje miesto v tejto modernej, meniacej sa dobe. Aby sme nezaostávali v konkurencieschopnosti za Spojenými štátmi, rýchlo rastúcou Čínou a postupne — síce v niekoľkoročnom závese — aj za Indiou, ktorá začína predstavovať takisto veľký ekonomický priestor," uviedol slovenský premiér. Práve takýmto témam sa podľa neho Únia musí venovať, aby si zachovala "konkurencieschopnosť a rast".

"Toto sú veci, o ktorých by sme radšej hovorili, a nie venovali do druhej rána čas na diskusiu o brexite a v skutočnosti hľadali len dátum, na ktorom sme sa o druhej ráno dohodli," uzavrel.

Nemusí ísť o posledný odklad

"Vítame rozhodnutie čiastočne vyhovieť požiadavke Theresy Mayovej a posunúť termín brexitu na 31. októbra s možnosťou flexibilného odchodu," uviedol s tým, že podľa jeho názoru nemusí ísť o posledný odklad. Každý deň Veľkej Británie v Európskej únii je podľa Klusa dobrou správou pre Slovensko.

"Každý deň Veľkej Británie v EÚ umožňuje našim občanom naplno využívať všetky slobody EÚ a rozširuje priestor pre členské krajiny pripraviť sa na odchod Veľkej Británie," doplnila predsedníčka klubu SaS Natália Blahová. Poukázala aj na sociálne zabezpečenie občanov, čo by pri tvrdom brexite bolo podľa nej ohrozené.

Klus dodal, že je tu viac otvorených otázok okolo brexitu. Chce ich položiť v parlamente na mimoriadnom výbore pre európske záležitosti budúcu stredu. Hovoriť chce napríklad o tom, či napokon Británia naozaj odíde, či sa nebude konať v Británii ďalšie referendum, ale aj o eurovoľbách, do ktorých sa má Británia zapojiť, ak v čase ich konania sa bude členom EÚ.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok