Učitelia prišli do škôl v čiernom, Lubyová chce zlepšiť ich ochranu

Učitelia prišli do škôl v čiernom, Lubyová chce zlepšiť ich ochranu

28.3.2019 09:27 | zdroj: TA3 TASR SITA | zdroj foto: TASR (ilustračná foto)

V deň narodenia Jana Amosa Komenského prišli učitelia vo viac ako 1100 školách na celom Slovensku oblečení na vyučovanie v čiernom, aby vzdali úctu "smutnej pravde o našom školstve". Ministerka školstva reagovala, že chce zlepšiť ich ochranu aj situáciu v školstve.

Učitelia prišli do škôl v čiernom, Lubyová chce zlepšiť ich ochranu

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

V deň narodenia Jana Amosa Komenského prišli učitelia vo viac ako 1100 školách na celom Slovensku oblečení na vyučovanie v čiernom, aby vzdali úctu "smutnej pravde o našom školstve". Ministerka školstva reagovala, že chce zlepšiť ich ochranu aj situáciu v školstve.

Vložiť video

Čakajú na systémové zmeny

Informoval o tom Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov. ISU sa podľa slov učiteľky Márie Rotheinsteinovej nestotožňuje s rozhodnutiami, ktorými sa snaží vláda na čele s ministerkou školstva, vedy, výskumu a športu Martinou Lubyovou budiť dojem pozitívnych zmien. "Chceme vyjadriť svoju nespokojnosť so stavom, v ktorom sa naše školstvo nachádza. Chýbajúce systémové zmeny, na ktoré márne čakáme, nedostatočné financovanie a platové podmienky učiteľov na chvoste Európy, ale aj rozkrádanie eurofondov, ktoré majú byť určené pre naše deti, cielená likvidácia slovenskej vedy, zákon o pedagógoch, ktorý nie je odrazom potrieb slovenského školstva," uviedla Rotheinsteinová.


Učiteľ Michal Tlelka poznamenal, že k lepšiemu školstvu nepomôžu príspevky na lyžiarske výcviky alebo obedy zadarmo. "My neodchádzame. Ak si chceme zachovať učiteľskú česť a hrdosť, nemáme na výber. Budeme vo svojich aktivitách na obrodu slovenského školstva pokračovať," povedal. Zároveň vyzval ministerku školstva, aby začala konať alebo aby zo svojej funkcie odstúpila.

Viac
k Téme

Najmasovejší protest od štrajku učiteľov

Podľa Crmomana je Deň učiteľov v čiernom najmasovejším protestom od štrajkov učiteľov v roku 2016. Do protestu sa podľa neho zapojili pedagógovia materských, základných, stredných aj vysokých škôl zo všetkých krajov Slovenska. "Chceme upozorniť na to, že petíciu za stiahnutie návrhu nového zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch podpísalo viac ako 19.000 podporovateľov. Loptička je teraz na strane vlády a poslancoch parlamentu. Budeme pozorne sledovať, ako budú poslanci o tomto zákone hlasovať, a to ovplyvní ďalšiu formu nátlakových akcií, v ktorých budeme pokračovať," dodal Crmoman.

K učiteľom sa vo štvrtok pripoja aj farmári, ktorí sa počas protestnej jazdy prezlečú do čierneho na znak solidarity s učiteľmi. Protestné akcie slovenských učiteľov podporuje aj vedenie Pedagogickej komory v Česku. "Odporúčame českým učiteľom, aby vyjadrili podporu kolegom zo Slovenska tým, že vo štvrtok 28. marca prídu do práce v smútočnom – buď v čiernom oblečení, alebo s čiernou páskou," uvádza sa v stanovisku českej komory.

Viac
k Téme

Ministerka chce zlepšiť situáciu

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová chce, aby sa zlepšila atmosféra a situácia v školstve. Uviedla to v reakcii na Deň učiteľov v čiernom. Rezort školstva reagoval, že zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch sa pripravuje od roku 2017. "Odvtedy prešiel rozsiahlymi diskusiami pracovných skupín, riadnym legislatívnym procesom a predĺženou lehotou pri podávaní zákona do medzirezortného pripomienkového konania, o ktorý nás požiadal Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, ako aj ďalšie partnerské profesijné združenia a asociácie," povedal rezort školstva s tým, že do diskusie a rokovaní boli zapojené všetky relevantné subjekty, vrátane Slovenskej komory učiteľov. "Práve tento participatívny proces svedčí o tom, že počas celej tvorby zákona ministerstvo školstva rokuje s reprezentatívnymi organizáciami a zohľadňuje pripomienky a požiadavky z ich strany," uviedlo ministerstvo školstva. Momentálne sa zákon nachádza v druhom čítaní.

"Ministerstvo školstva pod vedením Lubyovej dlhodobo vyvíja kroky k zlepšeniu podmienok a ohodnoteniu pedagógov, o čom svedčí zvýšenie platov všetkých učiteľov, zachovanie možnosti získavania príplatkov aj v budúcom vzdelávacom systéme a zvyšovanie platov mladým začínajúcim pedagógom," uviedol rezort školstva. Lubyová vníma, že nie je všetko len o platoch a je potrebné zlepšovať aj prostredie a vzťahy, v ktorých učitelia pôsobia. "Sú vystavovaní novým tlakom zo strany spoločnosti. Aj preto sme sa rozhodli v novom zákone zakotviť právo na ochranu pred prejavmi sociálno – patologického správania, čiže zlepšiť ochranu pedagógov pri výkone profesie. Chcem, aby sa zlepšila atmosféra a situácia v školstve, aby nám pomohla spolu v pozitívnom duchu zlepšovať ďalej podmienky pre výkon činnosti pedagóga," uviedla Lubyová. Zároveň pri príležitosti dnešného Dňa učiteľov poďakovala pedagógom za ich svedomitú prácu.

Viac
k Téme

TOP videá