Česi zrušili mimoriadne kontroly mäsa, Poliaci im poskytli záruky

Česi zrušili mimoriadne kontroly mäsa, Poliaci im poskytli záruky

27.3.2019 00:21 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: ČTK/Petrášek Radek (ilu)

Česko v utorok o polnoci zrušilo mimoriadne kontroly poľského hovädzieho mäsa.

Česi zrušili mimoriadne kontroly mäsa, Poliaci im poskytli záruky
  • Zdieľať

Česko v utorok o polnoci zrušilo mimoriadne kontroly poľského hovädzieho mäsa.

Neznamená to, že prestanú kontrolovať dovozy

Príjemcovia dodávok hovädzieho mäsa z Poľska od stredy 27. marca už nebudú musieť predkladať testy na prítomnosť salmonely. Česká Štátna veterinárna správa zrušila mimoriadne veterinárne opatrenia z 21. februára. Poľsko totiž poskytlo Česku záruky, že urobilo maximum pre to, aby sa na trh nedostávalo zlé mäso, informovalo o tom české ministerstvo poľnohospodárstva.

"Informácie, ktoré nám Poľsko zaslalo, sme vyhodnotili ako dostačujúce. Preto sme sa rozhodli ukončiť mimoriadne veterinárne opatrenia. To ale neznamená, že prestaneme kontrolovať dovozy, len sa skončí povinnosť dovozcov nechať hovädzie mäso z Poľska laboratórne vyšetriť," povedal český minister poľnohospodárstva Miroslav Toman. Veterinári sa podľa neho budú aj naďalej intenzívne venovať kontrole rizikových potravín, teda predovšetkým hydinového a hovädzieho mäsa, aby chránili zdravie spotrebiteľov. Zamerajú sa pritom na dovoz nielen z Poľska, ale aj z ďalších krajín.

Viac
k Téme

Vzorky budú odoberať i naďalej

"V platnosti ďalej zostáva dlhodobá legislatívna povinnosť hlásiť prijatie potravín živočíšneho pôvodu z iného členského štátu 24 hodín vopred. Veterinárni inšpektori budú ďalej odoberať vzorky mäsa a v spolupráci s políciou a colníkmi kontrolovať na cestách vozidlá prepravujúce potraviny," uviedol ústredný riaditeľ SVS Zbyněk Semerád.

Poľsko v pondelok 25. marca informovalo o tom, že počas jedného mesiaca jeho dozorné orgány skontrolovali 227 bitúnkov, 305 veterinárnych lekárov, na ktorých boli delegované povinnosti úradného veterinárneho lekára, 1241 sprostredkovateľov obchodov so zvieratami, 787 prepravcov zvierat a 85 hospodárstiev.