Polaček hodnotil prvých 100 dní v úrade. Jeho nepriateľom je čas

Polaček hodnotil prvých 100 dní v úrade. Jeho nepriateľom je čas

26.3.2019 21:30 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/Ivan Fleischer

Košický primátor Jaroslav Polaček bilancoval svojich prvých 100 dní vo funkcii. K pozitívam tohto obdobia zaradil podobu tohtoročného mestského rozpočtu, obnovu výberu parkovného mestom, reformu mestskej polície či nastavenie systému obnovy športovej infraštruktúry. Sklamaním je preňho fungovanie mestských podnikov.

Polaček hodnotil prvých 100 dní v úrade. Jeho nepriateľom je čas
  • Zdieľať

Košický primátor Jaroslav Polaček bilancoval svojich prvých 100 dní vo funkcii. K pozitívam tohto obdobia zaradil podobu tohtoročného mestského rozpočtu, obnovu výberu parkovného mestom, reformu mestskej polície či nastavenie systému obnovy športovej infraštruktúry. Sklamaním je preňho fungovanie mestských podnikov.

Mesto prevzalo parkovací systém

Schválený rozpočet mesta podľa Polačeka reflektuje všetky vízie predvolebného programu Fungujúce Košice. Z primátorovho pohľadu je ďalej pozitívnou skutočnosťou, že mesto začiatkom roka prevzalo parkovací systém. "Som veľmi rád, že peniaze, ktoré v minulosti odchádzali do rúk podľa môjho názoru politikom, ktorí sa skrývajú za súkromnou spoločnosťou, dnes ostávajú mestu Košice," povedal novinárom.

Zrejme za najzaujímavejšiu zmenu v ostatnom období označil prípravu reformy mestskej polície. Prioritou má byť najmä riešenie drobnej kriminality a zlepšenie bezpečnosti na uliciach. "Doťahujeme reformu fungovania mestskej polície, aby policajti v meste chránili aj bezpečie a čistotu. Ľudia môžu očakávať, že mestskí policajti budú priamo v teréne. Budú dohliadať na poriadok nie z áut, ale ako pešie hliadky či cyklohliadky. Zintenzívnime aj ich prácu priamo na sídliskách," povedal primátor. Dodal, že od apríla začne fungovať tzv. enviropolícia, v ktorej budú pôsobiť špeciálne zaškolení mestskí policajti. Tí sa pri svojej práci budú zameriavať na kontrolu stavieb a odpadov, neskôr pribudnú aj ďalšie špecializácie.

Viac
k Téme

Investovať sa oplatí do multifunkčného stánku

S Polačekom sa bude spájať rozhodnutie mestského zastupiteľstva vzdať sa organizácie Európskeho olympijského festivalu mládeže v roku 2021. Podľa primátora však riziká organizovania EYOF prevýšili možnosti mesta. "Ja sa na to snažím pozerať z toho pohľadu, že určite mestu nevzniknú v budúcnosti dlhy, nedostaneme mesto do problémov, ktoré by z tohto festivalu mohli vzniknúť, a na druhej strane sme pripravení a schopní postaviť všetky športové stánky tak, ako sa patrí na jedno metropolitné mesto," konštatoval.

Poukázal na schválenie akčného plánu rozvoja športovej infraštruktúry v meste s postupnou investíciou viac ako desať miliónov eur do rekonštrukcie a výstavby športovísk. "Investovať sa oplatí len do takého športového stánku, ktorý je multifunkčný a môže slúžiť aj na rekreačný šport alebo pre mládež. Mojou prioritou ostáva vybudovanie nového futbalového štadióna, ale aj Národného tenisového centra. Všetko sa však musí uskutočniť bez predražených riešení, a hlavne bez provízií, ako som to aj sľúbil vo svojom volebnom programe," uviedol.

Viac
k Téme

Za pozitívne označuje aj systémové opatrenia v komunikácii s verejnosťou, ako je zmena rokovacieho poriadku s možnosťou vystúpenia občanov v diskusii na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Každý druhý piatok sa s ním môžu stretnúť aj osobne.

Sklamaním sú preňho mestské podniky

Polaček ďalej poukázal na to, že sa začalo pracovať na komplexnom audite verejného obstarávania, a to nielen na magistráte, ale aj v mestských podnikoch. "Chceme nastaviť vnútornú kontrolu tak, aby sa s verejnými financiami hospodárilo efektívne. Už teraz viem povedať, že na drobných nákupoch dokážeme novým systémom ušetriť minimálne dva milióny eur ročne, ktoré budú príjmom do rozpočtu a investíciou do rozvoja mesta," uviedol. Od apríla vzniknú podľa neho na magistráte dôležité nové oddelenia kontroly a auditu.

Za svojho "nepriateľa" označil primátor čas, na spustenie podľa neho čaká ešte mnoho procesov, záťažou je množstvo administratívy. "Sklamaním sú pre mňa mestské podniky, a to aj preto, lebo v nich akosi existuje éra guľôčkových počítadiel a obyčajných kalkulačiek, nefungujú tam procesy, tie mestské podniky sú veľmi zanedbané, a preto ani nie sú konkurencieschopné," povedal. Sklamaním je preňho aj Dopravný podnik mesta Košice, v ktorom sa podľa neho v minulosti urobili zlé manažérske rozhodnutia. Prvých 100 dní v úrade bilancoval Polaček aj pred verejnosťou na pôde historickej radnice.