Smer sa chce prispôsobiť dobe, premiér v TA3 hovoril i o Ficovi

Smer sa chce prispôsobiť dobe, premiér v TA3 hovoril i o Ficovi

24.3.2019 14:01 | zdroj: TA3 TASR SITA | zdroj foto: TA3

Premiér Peter Pellegrini nechce míňať svoj čas na problémy, ktoré nie sú reálne, neexistujú a sú len vymyslené. Taktiež sa mu nepáči vzrastajúce napätie a nervozita v slovenskej spoločnosti. Povedal to v našej relácii V politike.

Smer sa chce prispôsobiť dobe, premiér v TA3 hovoril i o Ficovi

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Premiér Peter Pellegrini nechce míňať svoj čas na problémy, ktoré nie sú reálne, neexistujú a sú len vymyslené. Taktiež sa mu nepáči vzrastajúce napätie a nervozita v slovenskej spoločnosti. Povedal to v našej relácii V politike.

Vložiť video

Nafúknutý problém

"Vytvárame si pseudozástupný problém. Nafúkneme ho. Zrazu o ňom budeme dva týždne rozprávať a zabudneme, že treba riešiť iné veci. To sa mi nepáči. ...Dajme si pozor, aby sme nenatiahli tetivu na luku tak, že nám nakoniec ten luk praskne," zdôraznil.

Pellegriniho ambíciou je dokončiť svoju vládu a podržať ju do riadneho termínu volieb v roku 2020. Potrebuje však cítiť, že je pre krajinu prínosom. V prípade, že tento vzťah nebude fungovať, vie si predstaviť v budúcnosti aj iný, ako politický život. Myslí si tiež, že na to, aby strana Smer-SD fungovala, musí sa prispôsobiť novej dobe.

Viac
k Téme

Riešiť by sa mali na Slovensku podľa neho najmä problémy školstva, zdravotníctva, poľnohospodárov či prepadnutých eurofondov. "Toto riešme. Pokiaľ ma budú vyzývať na debatu na takéto témy, tak budem diskutovať od rána do večera aj každý deň," tvrdí. Za tvorcov atmosféry v spoločnosti označil predseda vlády najmä médiá a politikov.

Pre SNS nie je podstatné, čo rozpráva premiér Peter Pellegrini v diskusných reláciách, ale čo povie na Koaličnej rade predseda Smeru-SD Robert Fico. Informovala o tom riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová. "To, čo rozpráva Peter Pellegrini v reláciách, pre nás nie je podstatné. Stal sa predsedom vlády SR zhodou náhod. Jeho osobný názor nemá žiadnu politickú relevanciu. Dôležité je, ako sa vyjadrí na Koaličnej rade predseda Smeru-SD Robert Fico," napísala SNS, ktorá premiérove slová označila za "mediálne útoky".

Smer-SD sa bude brániť

"Ja si myslím, že aj preto, že sa často situácia v slovenskej spoločnosti formuje nie tak správnym smerom, to vytvára priestor pre extrém. ...V tomto smere si musíme kriticky pozrieť do vlastných radov, aj sami na seba a netváriť sa, že nevieme, prečo sa to deje," povedal. Bojovať proti extrémizmu sa podľa Pellegriniho dá utlmovaním vášní. Za najdôležitejšie považuje upokojovať, vysvetľovať a hlavne doručovať výsledky práce spoločnosti.

Taktiež ale odmieta útoky na stranu Smer-SD a tvrdí, že sa bude brániť. Pellegrini taktiež dodal, že by otázku bývania neriešil tak, ako predseda strany Smer-SD Robert Fico. Vníma, že veľkú časť spoločnosti to traumatizuje.

Viac
k Téme

Jeho výstupy vnímal len z diaľky

V strane Smer-SD momentálne nie je rozkol, otázka pozície predsedu strany Roberta Fica nie je na stole. Pellegrini v relácii V politike hovoril o situácii v Smere-SD aj o vzťahu s predsedom strany Robertom Ficom. Jeho nedávne výstupy na adresu médií vnímal len z diaľky, keďže bol na východe Slovenska a následne v Bruseli. Nevníma, že by bol v Smere nejaký rozkol, ale zároveň pripomenul, že ich strana nikdy neperie špinavú bielizeň na verejnosti, ale vydiskutujú si to "doma".

Okrem toho avizoval, že po prezidentských voľbách čakajú stranu diskusie na tému ako ďalej. „Určite nás čakajú po voľbách diskusie, ako ďalej pokračovať. Ak chceme byť naďalej najúspešnejšia strana v dejinách Slovenska, musíme sa porozprávať, ako sa prispôsobiť novej dobe,“ povedal Pellegrini. Otázka možného nového predsedu podľa neho na stole nie je. Pokiaľ ide o Ficove slová na adresu médií, ktorým chce predseda strany vyhlásiť vojnu, Pellegrini zareagoval, že strana Smer sa bude brániť, ak o nej budú písané nepravdy, klamstvá.

Na tému situácie v koalícii Pellegrini uviedol, že sa mu nepáčia odkazy cez médiá a chce, aby vládna koalícia prinášala v prvom rade výsledky a riešenia problémov, ktoré ľudí trápia. „Mne v regióne nikto nerozpráva, že ich trápi nejaká zmluva. Chcú chodiť do dobre vybavenej nemocnice, deti chcú poslať do školy s dobrými učiteľmi, chcú cesty. Chcem, aby moja vláda podávala profesionálny výkon, nie, aby sa nechávala vťahovať do pseudokáuz. Chcem, aby sme prinášali výsledky, za to dostávame výplatu, nie za doťahovanie sa,“ povedal premiér. Ak by toto nefungovalo, podľa neho nemá zmysel pokračovať. „Ak to nebude prinášať výsledky, ja si viem predstaviť z politiky odísť. Nebudem sa držať stoličky len preto, aby som bol premiér rok a osem mesiacov, namiesto rok a šesť mesiacov. Je veľmi oslobodzujúce byť slobodný pri výkone práce,“ vyhlásil premiér. Situáciu dramatizovať nechce, prioritou je dovládnuť do riadneho termínu volieb v marci 2020. „Len si dajme pozor, aby sme nenatiahli tú tetivu na luku tak, že praskne,“ dodal.

Viac
k Téme

Žiadna zmluva nie je na stole

Témou diskusie bolo aj napätie so Slovenskou národnou stranou pre návrh zmluvy o obrannej spolupráci s USA. Premiér vysvetlil, že ešte žiadna zmluva nie je na stole, rokuje sa len o návrhu. „Neexistuje finálny text, je to more červených, zelených a modrých pripomienok. Ak bude na stole finálny text, bude musieť ísť do Bezpečnostnej rady SR, na vládu a potom do Národnej rady,“ vysvetlil legislatívny proces návrhu zmluvy. Preto, kým nie je jasné, čo v zmluve bude, mu príde zbytočné vyhlasovať, či niekto odíde, alebo neodíde z koalície. Zdôraznil, že v utorok bude o podmienkach pokračovania rokovaní hovoriť aj Koaličná rada. Podmienky sú, že dohoda nesmie zasiahnuť do suverenity SR, nesmie porušiť ústavu a zákony SR. Takisto nemôže dávať mandát na prítomnosť vojakov na území SR a výstavbu projektov, o ktoré nemá Slovensko záujem. Nevidí ale dôvod, prečo by americké peniaze nemohli ísť na rekonštrukciu pristávacích dráh na vojenských letiskách.

Pokiaľ ide o výročie jeho vládnutia, ktoré bolo v piatok 22. marca, povedal, že to ubehlo ako voda. „V piatok, keď mi to kolegovia pripomenuli, som si uvedomil, čím všetkým sme si prešli,“ okomentoval prvý rok na poste predsedu vlády. „V politike neviete nič vylúčiť, ale dám tomu všetko, aby sme dôstojne dovládli,“ odpovedal na otázku, či bude aj druhé výročie jeho vlády. Potvrdil, že ešte stále vníma polarizáciu v spoločnosti. Za riešenie polarizácie považuje riešiť problémy ľudí. „Aby si ľudia mohli povedať, že možnože nás nemajú radi, ale vidia, že aspoň niečo robíme,“ dodal.

Viac
k Téme