My sme les a ďalšie iniciatívy chcú odvolať Matečnú, odovzdali podpisy

TA3 SITA
21.3.2019 11:59

Výzvu premiérovi Petrovi Pellegrinimu na odvolanie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej, ktorú podpísalo viac ako 41-tisíc ľudí, odovzdali na Úrade vlády zástupcovia desiatich ochranárskych organizácií a nespokojných lesníkov a pôdohospodárov.

My sme les a ďalšie iniciatívy chcú odvolať Matečnú, odovzdali podpisy
SITA/Alexandra Čunderlíková

Ministerka stratila ich dôveru

Ako novinárom povedal Rastislav Mičaník z iniciatívy My sme les, podnetom na spustenie výzvy bolo ignorovanie naliehavých problémov ako aj negatívne dopady zlých a nekompetentných rozhodnutí v rezorte pôdohospodárstva. Keďže ministerka Matečná sama neodstúpila, žiadajú predsedu vlády, aby do konca marca predložil prezidentovi návrh na jej odvolanie. „Dúfame, že pán premiér vypočuje hlas ľudu a zachová sa ako správny politik zodpovedný za túto vládu,“ vyhlásil Mičaník.

Karol Kaliský z iniciatívy My sme les vysvetlil, že na Slovensku sa musí zmeniť prístup k lesom, ktoré spravuje ministerstvo pôdohospodárstva. „Spravuje ich však takým spôsobom, že strácame to najcennejšie prírodné dedičstvo v tých najvýznamnejších chránených územiach, teda v národných parkoch,“ vyhlásil Kaliský. My sme les predložila agrorezortu jasné požiadavky, ako zmeniť spravovanie lesov, ministerstvo ich však doteraz ignorovalo. Dôsledkom je, že Slovensko pre slabú ochranu prírody čelí konaniu Európskej komisie, ktorá mu dokonca hrozí žalobou na Európskom súdnom dvore.

Ako povedal Matúš Hríbik z lesníckej iniciatívy Odmietame, ministerka Matečná odmieta prijať nespokojných lesníkov a rokovať s nimi o ich problémoch. „Ministerka Matečná nemá našu dôveru,“ konštatoval. Táto skupina lesníkov presadzuje prírode blízke hospodárenie v lesoch a hľadá inovatívne spôsoby spravovania lesov. Environmentalista zo Slovenského ochranárskeho snemu Mikuláš Huba zdôraznil, že najúčinnejším regulátorom negatívnych dopadov klimatickej zmeny je les a pôda, pričom práve tieto dve zložky prírodného prostredia spadajú pod rezort pôdohospodárstva. „Pokiaľ súčasná šéfka agrorezortu nechápe dôležitosť týchto dvoch zložiek prírody, tak ju treba vymeniť za niekoho, kto to chápe,“ vyhlásil.

Rezort sa nevie zmeniť zo dňa na deň

Ministerstvo pôdohospodárstva berie vážne a rieši problémy v poľnohospodárstve, potravinárstve aj lesníctve, tento zanedbaný rezort však nevie zmeniť zo dňa na deň. Hovorca agrorezortu Michal Feik takto reagoval na výzvu premiérovi Petrovi Pellegrinimu na odvolanie ministerky pôdohospodárstva. Výzva ochranárov je však podľa neho formulovaná príliš všeobecne, preto by uvítali presnejšie návrhy, ako spoločne riešiť konkrétne výzvy v agrosektore.

Feik zdôraznil, že sektor poľnohospodárstva a potravinárstva bol dlhé roky na pokraji spoločenského záujmu, no ministerstvu sa za posledné tri roky podarilo naštartovať desiatky konkrétnych opatrení. „Zdigitalizovali a stransparentnili sme agrodotácie, otvorili sme veľké európske témy ako dvojaká kvalita potravín alebo nekalé obchodné praktiky. Tento rok prvýkrát systémovo podporíme poľnohospodárov desiatkami miliónov eur,“ pripomenul Feik.

Dodal, že v mestách a obciach vďaka agrorezortu pribúdajú nové miesta v škôlkach či cyklotrasy, v lesoch vysádzajú milióny stromčekov. „Sprísnili sme boj proti nelegálnej ťažbe dreva, spustili sme lesnícko-drevársku inšpekciu a tiež podporujeme mimoprodukčné funkcie lesov,“ uzavrel.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok