Kažimír je guvernérom NBS, Kiska ho slávnostne vymenoval

Kažimír je guvernérom NBS, Kiska ho slávnostne vymenoval

13.3.2019 09:44 | zdroj: TA3 SITA TASR | zdroj foto: SITA/ Marek Mrviš

Prezident Andrej Kiska v prezidentskom paláci vymenoval doterajšieho ministra financií Petra Kažimíra do funkcie guvernéra Národnej Banky Slovenska.

Kažimír je guvernérom NBS, Kiska ho slávnostne vymenoval

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Prezident Andrej Kiska v prezidentskom paláci vymenoval doterajšieho ministra financií Petra Kažimíra do funkcie guvernéra Národnej Banky Slovenska.

Vložiť video

Kažimír a plánuje vzdať v najbližších dňoch všetkých politických funkcií. Následne plánuje ísť za premiérom Petrom Pellegrinim a predsedom Smeru-SD Robertom Ficom, aby s nimi hovoril o dátume jeho rezignácie na rezorte financií.

Mal iný názor, ale ekonomiku naštartoval

Prezident Kiska vymenoval do funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra, ktorý bol od roku 2012 ministrom financií. Do kresla zasadne od 1. júna tohto roka. Prezident pripomenul, že Kažimír nastupoval do funkcie ministra financií, keď Slovensko bojovalo s vysokým deficitom a nezamestnanosťou. "Hoci som mal iný názor na hospodársku a finančnú politiku štátu, našu ekonomiku sa podarilo naštartovať. Máme návrh vyrovnaného rozpočtu," ocenil. Podľa hlavy štátu však v súčasnosti existujú signály, že môže prísť ďalšia kríza, preto je podľa neho dôležité mať vyrovnaný rozpočet. Taktiež je dôležité, aby "sa nerozdávalo v rámci neoficiálnej predvolebnej kampane". "Je potrebné myslieť na roky, kedy sa darí aj kedy sa nedarí. Treba byť opatrný, som rád, že máme nastavený vyrovnaný rozpočet," zhodnotil Kiska.

Podľa neho sú slovenské banky pripravené na možné krízy. Ocenil tiež zavedenie projektu Hodnota za peniaze počas ministrovania Kažimíra. Upozornil však aj na potrebu nezávislosti v novej funkcii. "Ako guvernér NBS musíte byť nezávislý a nestranný. Vy ako dlhoročný podpredseda a člen politickej strany budete predmetom verejného záujmu a kontroly, každé jedno vaše vyjadrenie bude konfrontované," podotkol prezident. Od Kažimíra ako šéfa centrálnej banky očakáva zapájanie sa do verejnej diskusie, aby "bola NBS generátorom nových nápadov z pohľadu ekonomiky a prosperity krajiny ako takej".

Prezident Kiska nemal do funkcie guvernéra NBS vymenovať ministra financií Petra Kažimíra. Uviedla to opozičná SaS, ktorú takéto rozhodnutie prezidenta sklamalo. Kažimír má do kresla guvernéra zasadnúť od 1. júna tohto roka. "Je absolútne neobvyklé a z pohľadu politickej kultúry neprijateľné, aby aktívny minister financií vytlačil z postu jestvujúceho guvernéra pred koncom jeho mandátu a posadil sa na jeho miesto," uviedla SaS v stanovisku pre médiá.

Viac
k Téme

Kažimír strieda Makúcha

Kažimír vystrieda na poste guvernéra NBS Jozefa Makúcha. Ten oznámil v novembri minulého roka Bankovej rade NBS, že chce z tohto postu predčasne odísť. Oficiálne sa pritom malo skončiť jeho funkčné obdobie v roku 2021. Makúch naznačil skorší odchod z funkcie už vlani v septembri. Zdôvodnil to obavami o stabilitu politického prostredia v budúcnosti, tiež mal pochybnosti o reprezentatívnosti budúceho parlamentu.

"Môže mať problém vôbec niekoho zvoliť a toto je otázka, či pre NBS nebude lepšie, keď tam bude guvernér, ktorý príde ešte pred voľbami a nebude vystavený týmto politickým tlakom. Nezávislosť banky tým bude posilnená. Alebo sa bude robiť voľba v roku 2021, keď to prostredie môže byť veľmi hektické," skonštatoval v septembri 2018 Makúch. Po odchode z národnej banky plánuje pôsobiť na akademickej pôde Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity. Viackrát sa vyjadril, že považuje Kažimíra za dobrého nástupcu. Post viceguvernéra NBS ostane zatiaľ neobsadený. Hlava štátu zatiaľ o Jozefovi Hudákovi, ktorý do tejto funkcie kandiduje ako jediný, nerozhodla.

Viac
k Téme

TOP videá