Top 5 najbežnejších kožných problémov - a ako ich riešiť

Top 5 najbežnejších kožných problémov - a ako ich riešiť

4.3.2019 12:59 | PR | zdroj foto: PR

Ak venujete pozornosť starostlivosti o pokožku, vaša pleť sa vám môže odmeniť. Dôkladnou starostlivosťou napomáhate udržaniu pevnej, hladkej a zdravej pokožky.

Top 5 najbežnejších kožných problémov - a ako ich riešiť
  • Zdieľať

Ak venujete pozornosť starostlivosti o pokožku, vaša pleť sa vám môže odmeniť. Dôkladnou starostlivosťou napomáhate udržaniu pevnej, hladkej a zdravej pokožky.

Kožné problémy sa môžu vyskytnúť z dôvodu pribúdajúceho veku, vystaveniu sa účinkom environmentálnych prvkov a mnohých ďalších faktorov. Niektoré bežné kožné nedostatky sú výsledkom vplyvu genetiky, vírusov a mnohých iných príčin. V niektorých prípadoch vám pomôže dermatológ, no často si vieme pomôcť aj sami.Ktoré kožné problémy vedia najviac potrápiť? A ako ich riešiť?

Vrásky

Vrásky patria medzi najčastejšie kožné problémy v oblasti tváre. Objavujú sa tam, kde sa pokožka prirodzene prehýba a krčí. Tento jav je častejší s pribúdajúcim vekom. Potrápi rovnako ženy aj mužov.

Prevencia vrások

Najlepším spôsobom ako sa vyhnúť predčasným vráskam je udržiavanie dobrého zdravia pokožky. To zahŕňa zdravú výživu, pravidelné čistenie a zvlhčovanie pokožky, rovnako ako vyhýbanie sa vplyvom, ktoré môžu pokožku poškodiť (ako napríklad nadmerné vystavovanie sa slnku a fajčenie). Správna výživa je nevyhnutná pre udržanie zdravého stavu pokožky. Hygiena a hydratácia sú kľúčové k udržaniu zdravej, mladistvej pleti. Tieto prvky totiž pomôžu udržať pružnosť pokožky, a tak zabrániť vzniku vrások.

Existuje mnoho spôsobov, ktorými sami prispievame ku predčasnému vzniku vrások. Najbežnejším z nich je fajčenie. Fajčenie môže negatívne ovplyvniť zdravie pokožky. Keď fajčíme, krvné cievy sa zužujú, čo obmedzuje prietok krvi. Pretože krv prenáša kyslík a ďalšie živiny potrebné pre zdravú pokožku, tento proces ochudobňuje pokožku o potrebné zlúčeniny. Vrásky môžu byť tiež výsledkom vystavenia sa slnku, vetru a iným podmienkam vonkajšieho prostredia.

Pravidelné zvlhčovanie, denná aplikácia opaľovacieho krému a vhodné oblečenie sú najlepšími spôsobmi riešenia týchto rizík.

Liečba vrások

Vrásky sú neodvrátiteľnou súčasťou starnutia. Avšak dobrou výživou, správnou starostlivosťou o pokožku, poprípade kozmetickou úpravou vrások kvalifikovaným dermatológom môžu byť vrásky odstránené.

Ekzém

Atopický ekzém, tiež známy ako atopická dermatitída, je najčastejšou formou ekzému. Spôsobuje, že pokožka svrbí, je červená, suchá a popraskaná.

Môže postihnúť ktorúkoľvek časť tela, ale najčastejšie postihuje kolená, lakte, ruky, tvár alebo pokožku hlavy.Je to dlhodobý stav, ale časom môže dôjsť k jeho zlepšeniu (najmä u detí, ktoré z neho často vyrastú).

Liečba ekzému

Liečba ekzému môže pomôcť zmierniť príznaky a znížiť frekvenciu jeho prejavov.

Uvádzame všeobecne odporúčané liečebné postupy, ktoré možno použiť na zmiernenie symptómov a liečbu ekzému:

špeciálna starostlivosť - napríklad vyhýbanie sa spúšťačom ekzému a škrabaniu postihnutých miest 
emolienciá - krémy, ktoré sa využívajú na hydratáciu pokožky)
probiotiká - na trhu sú lieky s obsahom probiotík, ktoré sa používajú na ochorenia kože, vrátane ekzému
topické kortikoidy - používajú sa na zníženie opuchov, sčervenania a svrbenia 
antihistaminiká sú odporúčané v prípade závažného svrbenia
Svrbenie

Svrbenie môže postihnúť akúkoľvek oblasť tela. Mierne, krátkodobé svrbenie je bežné, ale niekedy môže byť veľmi nepríjemné.Svrbiaca koža nie je zvyčajne príznakom vážneho ochorenia a svrbenie by malo zmiznúť do 2 týždňov.

Najčastejšie príčiny svrbiacej kože

Medzi možné príčiny svrbenia patria:

Kožné reakcie (alergia, žihľavka, potničky)
Dlhotrvajúci kožný stav (lupiny, ekzém, psoriáza)
Kožné infekcie spôsobené hubami (mykózy)
Parazity alebo hmyz (svrab, vši, komáre)Medzi menej bežné príčiny svrbenia u nás patrí poštípanie plošticou.

Napriek tomu stojí za zmienku, pretože ploštice z domu veľmi ťažko vyženiete. Avšak, existujú mnohé tipy, ktoré vám pomôžu zbaviť sa ploštíc.

Ako zmierniť svrbenie

Niekedy je svrbenie spôsobené len suchou, popraskanou alebo podráždenou pokožkou.

Môžete podniknúť niekoľko jednoduchých krokov, ktoré zmiernia svrbenie:

neškrabte si svrbiace miesta, miesto toho si po pokožke jemne poklepte alebo potľapkajte
ochladzujte si svrbiace oblasti studeným obkladom
sprchujte sa v chladnej alebo vlažnej vode
nepoužívajte parfumované výrobky osobnej hygieny
vyhýbajte sa šatám, ktoré dráždia vašu pokožku
ak je vaša pokožka suchá alebo šupinatá používajte hydratačný prostriedok

Akné

Jedným z najčastejších problémov pokožky tváre u dospievajúcich je akné. Dochádza k nemu vtedy, keď mazové žľazy vykazujú nadmernú aktivitu (produkujú prebytok oleja) až sa upchajú folikuly. Tieto folikuly sa môžu zapáliť, čo spôsobuje uhry a vyrážky. Hoci akné neškodí zdraviu a zvyčajne po čase zmizne, stredne ťažké až ťažké akné môže po sebe zanechať jazvy. Prevencia aknéKeďže príčiny akné sú úzko spojené s genetickou predispozíciou, neexistuje žiaden spôsob, ako mu zabrániť. Avšak, k dispozícii je veľa možností liečby akné. Tiež existuje niekoľko spôsobov, ako sa vyhnúť tomu, aby sa existujúci problém s akné ešte viac zhoršil.

Liečba akné

Akné by sa nikdy nemalo vytláčať. Správnu starostlivosť o pokožku pri akné môžete dosiahnuť, ak si pleť budete umývať jemným čistiacim prostriedkom.

Make-up (často používaný na zamaskovanie akné) môže niekedy zhoršiť jeho príznaky.

Liečba závisí od stupňa závažnosti. Bežná starostlivosť o pleť môže pomôcť zmierniť miernu formu akné. Dermatológ rieši stredne závažné až závažné prípady. Dermatológ môže predpísať širokú škálu liekov na akné, ktoré sú buď lokálne alebo užívané vnútorne. Môže tiež rôznymi zákrokmi upraviť jazvy, ktoré vznikli ako následok vyrážok.

Jazvy

Jazva je oblasť kože, ktorá má odlišnú farbu alebo štruktúru ako okolitá koža. Vzniká po liečbe zranenia. Hoci väčšina jaziev časom mizne, niektoré typy môžu zostať viditeľné počas celého života.

Odstránenie jaziev

Kvalifikovaný dermatológ vám môže pomôcť rozhodnúť sa, ktorý druh odstránenia jaziev je pre vás vhodný. Hoci úplné odstránenie jaziev nie je možné, vzhľad väčšiny jaziev môže byť výrazne zlepšený.

Medzi zákroky na odstránenie jaziev patria odstránenie laserom, mikrodermabrázia, chemické peelingy a kolagénové injekcie.Mikrodermabrázia je vo všeobecnosti menej invazívna v porovnaní s chemickými peelingmi. Laserové odstránenie jaziev sa používa na minimalizáciu výskytu jaziev spôsobených akné, chirurgickým zákrokom alebo inými faktormi.

Dermatológ vám môže odporučiť aj krém, gél alebo obväz s obsahom silikónu, ktorý pomôže znížiť viditeľnosť jaziev a prípadnú bolesť.

Zdroje:

https://www.docshop.com/education/dermatology/skin-flaws

https://www.nhs.uk/conditions/atopic-eczema/treatment/

TOP videá