Je to tu. V Bratislave sa začali dlho avizované rozsiahle obmedzenia

Je to tu. V Bratislave sa začali dlho avizované rozsiahle obmedzenia

15.2.2019 19:59 | zdroj: TA3 TASR SITA | zdroj foto: SITA/Branislav Bibel

Dopravné obmedzenia v súvislosti s uzávierkou ulice Mlynské nivy a niektorých zjazdov z Prístavného mosta sú realitou, najviac postihnú bratislavské mestské časti Ružinov, Staré Mesto a Vrakuňa.

Je to tu. V Bratislave sa začali dlho avizované rozsiahle obmedzenia

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Dopravné obmedzenia v súvislosti s uzávierkou ulice Mlynské nivy a niektorých zjazdov z Prístavného mosta sú realitou, najviac postihnú bratislavské mestské časti Ružinov, Staré Mesto a Vrakuňa.

Vložiť video

Potrvá to mesiace až roky

Obmedzenia súvisia s výstavbou diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, konkrétne prestavbou mimoúrovňovej križovatky Prievoz, a s výstavbou podzemného kruhového objazdu na rekonštruovanej časti ulice Mlynské nivy. V prípade Mlynských nív pôjde o obmedzenia rádovo v mesiacoch a pri D4 a R7 v rokoch.

Magistrát i polícia upozorňujú, že Bratislavu čaká náročné obdobie, ktoré si bude vyžadovať veľa trpezlivosti. Prvý nápor na dopravu sa očakáva v pondelok. Uzávera ulice Mlynské nivy potrvá jeden rok. V prvom polroku pôjde o úplnú uzáveru ulice, počas druhého polroka bude ulica sprejazdnená pre MHD. "Stavby v oblasti Prístavného mosta potrvajú dva roky s tým, že práce sú rozdelené do šiestich etáp a každá ďalšia etapa bude pre dopravu využívať aj stavby, ktoré sú postavené v predchádzajúcej etape," priblížil primátor Bratislavy Matúš Vallo s tým, že dosah na dopravu sa pri ďalších uzáverách bude postupne znižovať.

Bratislava zriadila aj horúcu linku. Jej číslo bude 0800 24 2000 a prostredníctvom nej môže verejnosť hlásiť problémy v doprave, ale klásť aj otázky v súvislosti s dopravnými riešeniami. Ľudia budú môcť sledovať dopravnú situáciu vďaka 15 kamerám v teréne aj online. Zavedením horúcej linky od pondelka 18. februára od 6.00 h chcú kompetentní zabrániť tomu, aby sa preťažilo tiesňové číslo polície 158. Primátor Bratislavy Matúš Vallo upozornil na to, že táto linka nenahrádza tiesňové čísla 158, 155, 150 či 112 a jej operátori nevydávajú príkazy na tiesňové výjazdy záchranných a bezpečnostných zložiek.

Treba dať pozor aj na jazdu v bus pruhoch. Nezodpovedným vodičom hrozí za zneužitie pruhov pokuta 99 eur. Pozrite sa, ako sa v nich môžu pohybovať vodiči ostatných vozidiel okrem autobusov, video zverejnila facebooková stránka KRPZBA.

Riešením môže byť MHD

Vallo ľudí presviedča, aby v čase dopravných uzáver využívali na presun MHD. Na webe www.zvladneme.to sú údaje o rozsahu obmedzení, ale aj o záchytných parkoviskách či obchádzkových trasách. Informácie sú určené pre vodičov, cestujúcich MHD, peších, ale aj cyklistov.  "Jeden jazdný bus pruh dokáže prepraviť päťnásobne viac ľudí ako normálny pruh pre autá. Aj preto bude MHD v špičke tým najrýchlejším spôsobom prepravy," tvrdí Vallo. MHD má byť vďaka bus pruhom na Gagarinovej ulici najrýchlejším spojením medzi centrom mesta a mestskými časťami Vrakuňa a Podunajské Biskupice.

Pre zmeny v doprave, bude od pondelka 18. februára do konca marca mestská hromadná doprava na niektorých linkách zadarmo. MHD bude zadarmo na linkách 201, 202, 212, 75 a X72. Okrem toho bude Bratislavská integrovaná doprava v tomto období ponúkať aj 50-percentnú zľavu z týždenného cestovného lístka, ktorý si cestujúci zakúpia prostredníctvom aplikácie Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja.

V oblasti kruhového objazdu Prievoz odporúča hlavné mesto počas uzávierky využiť v smere z Vrakune a Podunajských Biskupíc do západnej a centrálnej časti mesta a mestskej časti Ružinov trolejbusové linky číslo 201, 202 a autobusovú linku číslo 75. V smere na Kollárovo a Hodžovo námestie odporúča mesto cestujúcim využiť linku číslo 202 na trase Vrakuňa - Ružinov - Nivy - Svätoplukova - Záhradnícka - Kollárovo námestie - Hodžovo námestie.

Do centra mesta môžu prestúpiť na zastávke Miletičova, Novohradská alebo Košická na linku číslo X72. V smere z Vrakune do Ružinova cez Nové Mesto až do Krasňan by mali ľudia využiť linku číslo 75. Obyvateľom Prievozu odporúčajú cestovať aj linkou číslo 212 na trase Cintorín Vrakuňa - Prievoz - Ružinov - Nivy - Svätoplukova - Záhradnícka - Kollárovo námestie - Hodžovo námestie - Kramáre – Patrónka.

Pre zmeny v doprave bude v oblasti Mlynských nív od 15. februára platiť, že po Páričkovej ulici budú jazdiť len vozidlá MHD a vozidlá taxi služby. Cez Páričkovu ulicu budú jazdiť linky číslo X72, 50, 205 a cez Landererovu ulicu bude jazdiť linka číslo 70. Linka číslo 88 a číslo 21 končiace pri bývalej autobusovej stanici zostanú bez zmeny. Na Páričkovej ulici budú dve zastávky MHD, a to pri budove VÚB a pri križovatke so Svätoplukovou ulicou. V rámci IDS BK budú môcť cestujúci využiť aj linky SlovakLines z regiónu, ktoré jazdia po Gagarinovej. Platiť bude štandardný cestovný lístok či električenka.

Viac
k Téme