Kováčik si vložil na účet 204-tisíc. Požičal mi brat, vysvetľuje

Kováčik si vložil na účet 204-tisíc. Požičal mi brat, vysvetľuje

15.2.2019 16:11 | zdroj: TA3 SITA | zdroj foto: TASR/František Iván

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik potvrdil medializované informácie, že mu v septembri 2017 rodinný príslušník poskytol pôžičku.

Kováčik si vložil na účet 204-tisíc. Požičal mi brat, vysvetľuje

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik potvrdil medializované informácie, že mu v septembri 2017 rodinný príslušník poskytol pôžičku.

Financie majú pochádzať z predaja majetku

Ako sa ďalej uvádza v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová, všetky potrebné a relevantné skutočnosti o poskytnutí pôžičky špeciálny prokurátor uviedol do svojho majetkového priznania za rok 2017, ktoré je uložené a k dispozícii generálnemu prokurátorovi na Generálnej prokuratúra SR. "Taktiež tieto údaje uviedol aj do bezpečnostného dotazníka Národného bezpečnostného úradu, keď žiadal o udelenie previerky na stupeň „prísne tajné“ (previerka mu bola udelená v roku 2018)," uvádza sa v stanovisku prokuratúry.

Pôvod finančných prostriedkov podľa stanoviska pochádza z legálneho predaja majetku fyzickej osoby, ktorý špeciálny prokurátor v prípade požiadavky príslušných orgánov bez problémov bezodkladne preukáže. "Je to ďalší bezprecedentný únik bankového tajomstva zneužitý na diskreditáciu špeciálneho prokurátora, preto špeciálny prokurátor aj v kontexte úmyselne vymyslenými podozreniami zváži možné trestnoprávne zákonné prostriedky," uzatvára stanovisko s tým, že všetky okolnosti poskytnutia predmetnej pôžičky sú plne v súlade s platnou právnou úpravou, etikou a morálkou verejného činiteľa.

Viac
k Téme

Mal kúpiť dom pre syna

Podľa Denníka N v septembri 2017 prišiel špeciálny prokurátor Dušan Kováčik do Slovenskej sporiteľne a na svoj účet vložil v hotovosti 204-tisíc eur. "Banka to ohlásila Finančnému spravodajstvu na policajnom prezídiu. Kováčik je podľa zákona takzvaná „exponovaná osoba“ a banka mu musí venovať mimoriadnu pozornosť," napísal denník. Podľa denníka Kováčik peniaze použil na kúpu domu pre svojho syna Martina.

Tento dôvod uviedol aj v banke. "V banke uviedol, že peniaze pochádzajú od jeho brata Tibora. Toto vysvetlenie dostala aj polícia a hoci malo nasledovať preverovanie jeho majetkových pomerov, k ničomu neprišlo," konštatoval Denník N s tým, že prezident Policajného zboru Milan Lučanský nariadil pre nedostatky podrobnú kontrolu spisu a v prípade potreby jeho opätovné otvorenie.

Viac
k Téme

Galko žiada previerku

Podpredseda strany Sloboda a Solidarita Ľubomír Galko ako predseda Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu požiada riaditeľa NBÚ Jozefa Magalu o otvorenie bezpečnostnej previerky Kováčika. "Vysvetlenie pána Kováčika, prečo vkladal 204 000 eur na svoj účet v hotovosti, vyzerá dôveryhodne. Ale, žiaľ, jeho povesť nie je jeho vlastným pričinením práve najlepšia," uvádza sa v stanovisku podpredsedu liberálov, ktoré poskytol hovorca SaS Róbert Buček.

Ako Galko dodal, keď naposledy požiadal o otvorenie bezpečnostnej previerky pri tajomníkovi Bezpečnostnej rady SR Viliamovi Jasaňovi a štátnej radkyni Márii Troškovej, zistilo sa, že Trošková previerku vôbec nemala a Jasaň stiahol svoj súhlas s preverovaním. "Uvidíme, ako dopadne preverovanie pána Kováčika a jeho doby kešu z roku 2017," uviedol Galko.

Viac
k Téme