Trumpov minister navštívi Maďarsko, v rámci turné príde i k nám

Trumpov minister navštívi Maďarsko, v rámci turné príde i k nám

11.2.2019 08:09 | zdroj: TA3 SITA | zdroj foto: SITA/AP

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo pricestuje do Maďarska. V utorok navštívi aj Bratislavu. Hlavnými témami jeho európskeho turné sú úloha Číny v strednej Európe, vzťahy regiónu s Ruskom a spolupráca v oblasti obrany.

Trumpov minister navštívi Maďarsko, v rámci turné príde i k nám

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo pricestuje do Maďarska. V utorok navštívi aj Bratislavu. Hlavnými témami jeho európskeho turné sú úloha Číny v strednej Európe, vzťahy regiónu s Ruskom a spolupráca v oblasti obrany.

Vložiť video

Prvýkrát od samitu Bush-Putin

Bezpečnostné otázky, zahraničnopolitické témy, ale aj predsedníctvo Slovenska v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe budú hlavné témy rozhovorov ministra zahraničných vecí USA Mika Pompea so slovenskými predstaviteľmi. Slovenská diplomacia chce využiť jeho návštevu aj na zdôraznenie dôležitosti a praktického významu transatlantického partnerstva a prezentovanie postojov EÚ k regionálnym i globálnym otázkam.

Pompeo v utorok navštívi Bratislavu v rámci svojho turné po Európe. Ide o prvú návštevu amerického šéfa diplomacie na Slovensku od roku 2005, keď Condoleezza Rice sprevádzala prezidenta Georgea Busha na samit s ruským prezidentom Vladimírom Putinom.

Viac
k Téme

Stretnutia s Kiskom i Lajčákom

Pompeo priletí z Budapešti v utorok ráno. Krátko po prílete si pri pamätníku Brána slobody v Devíne uctí položením venca pamiatku viac než 400 ľudí, ktorí v rokoch 1948 až 1989 zahynuli pri pokuse utiecť z Československa do Rakúska. Okrem toho sa stretne so zástupcami Konfederácie politických väzňov Slovenska.

Nasledovať budú rokovania s predstaviteľmi Slovenska – prezidentom Andrejom Kiskom, premiérom Petrom Pellegrinim a jeho partnerom – ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom. Čaká ho aj diskusia so študentmi na tému demokracie, slobody a víťazstva nad komunizmom. Návštevu budú sprevádzať prísne bezpečnostné opatrenia, vodiči sa musia pripraviť na dopravné obmedzenia a možné zdržania.

Viac
k Téme

Dlhoročný republikán

Michael Richard Pompeo je ministrom zahraničných vecí v kabinete prezidenta Donalda Trumpa od 26. apríla minulého roka. Nahradil Rexa Tillersona, ktorého Trump vyhodil cez svoju obľúbenú sociálnu sieť Twitter. Pompeo prišiel na Foggy Bottom, ako sa ministerstvu hovorí, z postu riaditeľa americkej špionážnej agentúry CIA. Pred tým slúžil v dolnej komore Kongresu ako zástupca Kansasu. Pompeo je dlhoročným republikánom, patrí do frakcie známej ako Tea Party. V nej sa združujú priaznivci konzervatívnej politiky. Samotný Pompeo je proti manželstvám osôb rovnakého pohlavia, verí, že potraty by mali byť legálne len vo výnimočných prípadoch, je odporcom zdravotného poistenia pre všetkých a nie je ani zástancom zelenej politiky.

Nie iránskej jadrovej dohode, áno tradične silnému priateľstvu s Izraelom, áno rokovaniam so Severnou Kóreou, nie zatvoreniu Guantanáma a áno zmene režimu vo Venezuele – to sú pozície Pompea v zahraničnej politike. Práve konferencia o Iráne, respektíve o mieri a bezpečnosti na Blízkom východe, je ďalším bodom programu amerického ministra. Koná sa v Poľsku, tradičnom spojencovi USA.

V rámci svojho turné navštívi Brusel, kde bude so svojou európskou partnerkou Federicou Mogherini hovoriť na tému zmien vo Venezuele a bezpečnosti v súvislosti s Iránom a Moskvou. Poslednou zástavkou bude v piatok 15. februára Reykjavík. Na prekvapenie mnohých v programe nie je Mníchov. Tam sa totiž koná prestížna bezpečnostná konferencia (15. až 17. februára), na ktorej sa spravidla zúčastňujú najzvučnejšie mená zahraničnej a bezpečnostnej politiky.

TOP videá