Voľbu kandidátov na ÚS aj zastropovanie poslanci odložili

TA3 TASR
29.1.2019 13:53

Voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR bude až začiatkom februára. Rozprava sa presúva z pôvodne plánovaného 30. januára na 6. februára. Navrhol to predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Róbert Madej, plénum to odobrilo. Presúva sa aj hlasovanie o zastropovaní odchodu do dôchodku.

Spĺňa podmienky?

K presunu dochádza pre situáciu, ktorá vznikla po tom, čo ústavnoprávny výbor pri predsedovi Smeru-SD Robertovi Ficovi neprijal stanovisko o tom, či zákonné podmienky na ústavného sudcu spĺňa alebo nie. Predseda NR SR Andrej Danko však trvá na tom, že výbor musí aj pri expremiérovi nejako rozhodnúť tak, ako to urobil pri zvyšných 39 kandidátoch. A to ešte pred samotnou voľbou v pléne.

Danko chcel aj to, aby sa hlasovania vo výbore zúčastnil Peter Kresák z Mosta-Híd, ktorého hlas chýbal. Kresák ale tiež kandiduje a nechce rozhodovať o svojich protikandidátoch, radšej teda z výboru odišiel. Most-Híd hľadá za neho náhradu. Úlohou poslancov je zvoliť 18 kandidátov, z ktorých si prezident Andrej Kiska vyberie deväť nových ústavných sudcov. Tým doterajším sa končí funkčné obdobie v polovici februára.

Presun voľby ústavných sudcov na február vníma prezident Andrej Kiska ako ukážku toho, že poslanci situáciu podcenili alebo prekalkulovali. Uviedol to jeho hovorca Roman Krpelan. "Prezident očakáva, že napriek tomu si parlament splní povinnosť a zvolí 18 kandidátov," dodal. Podľa Krpelana mali poslanci dostatok času zvoliť kvalitných kandidátov. "Prezident Andrej Kiska upozorňoval dlhé mesiace na to, že v polovici februára končí 9 sudcov na ústavnom súde," konštatoval. Avizoval tiež, že prezident je pripravený z 18 kandidátov vybrať deviatich, ktorí sa stanú ústavnými sudcami.

Chýbajú pre chorobu

Presúva sa aj hlasovanie o ústavnom zastropovaní dôchodkového stropu až na ďalšiu schôdzu parlamentu. Návrh poslanca Erika Tomáša na odloženie hlasovania schválil parlament na úvod 40. schôdze. Hlasovanie pritom už v minulosti bolo niekoľkokrát odložené. Odsunutie hlasovania Tomáš odôvodnil tým, že veľa poslancov je chorých a z toho dôvodu sa nemôžu zúčastniť na aktuálnej schôdzi. Pritom na predchádzajúcej decembrovej schôdzi predstavitelia Smeru-SD tvrdili, že je to už poslednýkrát, čo sa hlasovanie posúva.

Okrem zastropovania veku odchodu do dôchodku bude Ústavou SR garantované aj ustanovenie o minimálnej mzde. "Každý zamestnanec má právo, aby jeho odmena za vykonanú prácu nebola nižšia ako minimálna mzda," definuje návrh s tým, že podrobnosti o úprave minimálnej mzdy ustanoví tiež zákon.

Ústavne tiež budú zakotvené základné piliere dôchodkového zabezpečenia. "Primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia. Štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok," uvádza sa v schválenom návrhu ústavného zákona. Na zmenu Ústavy SR je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov, Smer-SD teda potrebuje na schválenie dôchodkového stropu aj hlasy opozície.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok