Ruské bábušky sa nevzdávajú a rozbiehajú biznis na Instagrame

Ruské bábušky sa nevzdávajú a rozbiehajú biznis na Instagrame

26.1.2019 19:58 | zdroj: TA3 ČTK | zdroj foto: SITA/AP

Zďaleka nie všetky ruské babičky zvládajú prácu s internetom. Na sociálnych sieťach však ponúkajú na predaj pletené čiapky, šály aj papučky, aby si privyrobili ku skromným dôchodkom.

Ruské bábušky sa nevzdávajú a rozbiehajú biznis na Instagrame
  • Zdieľať

Zďaleka nie všetky ruské babičky zvládajú prácu s internetom. Na sociálnych sieťach však ponúkajú na predaj pletené čiapky, šály aj papučky, aby si privyrobili ku skromným dôchodkom.

Majú veľmi nízke dôchodky

Pre štyridsať babičiek, ktoré sú súčasťou projektu Granny´s na sociálnej sieti Instagram, nepripadá do úvahy, aby ako mnoho iných starých ľudí v Rusku trávili hodiny na chodníku v treskúcej zime, ktorou je Petrohrad známy, aby predali jeden šál za pár rubľov.

Plody ich práce nájdete odprezentované na stránkach Instagramu takmer profesionálne, v ich výrobkoch pózujú modelky ako z módnych časopisov. Jednotlivé kúsky sa tam predávajú za desiatky eur.

Iniciatíva, ktorá odštartovala pred niekoľkými mesiacmi v Petrohrade, hmotne pomáha ženám od 55 do 87 rokov. Iniciatíva má taktiež vyzdvihnúť dôležitú úlohu, ktorú v Rusku zastávajú bábušky, vysvetľuje 27-ročná zakladateľka projektu Julija Alijevová. "Bábuška hrá v rodinách kľúčovú úlohu. Stráži vnúčatá, varí zložité jedlá, pletie ponožky. Má však veľmi nízky dôchodok. A rovnako ako ostatným dôchodcom sa jej veľmi ťažko hľadá práca," vysvetľuje Alijevová, ktorej 85-ročná babička je taktiež súčasťou projektu.

Zdroj: SITA/AP
Zdroj: SITA/AP

Príliš nízke dôchodky

Situácia mnohých starých ľudí je v Rusku ťažká a diskutuje sa o nej viac odvtedy, ako Vladimir Putin rozhodol o postupnom zvyšovaní dôchodkového veku z 55 na 60 rokov pre ženy a zo 60 na 65 rokov pre mužov. Napriek tomu, že mnohí ruskí dôchodcovia v dôsledku príliš nízkych dôchodkov radšej ďalej pracujú, aby prežili, vyvolala reforma rozsiahlu nespokojnosť. Vo veľkomestách, najmä v Moskve a v Petrohrade, môžete vidieť dôchodkyne, ktoré načierno predávajú svoj pletený tovar pri staniciach metra.

Jelena Treťjakovová, prvá babička, ktorá sa pripojila k projektu Granny´s, uisťuje, že sa jej život zmenil. "Dnes je takmer nemožné, aby si dôchodkyňa našla prácu. Moja situácia bola ešte zložitejšia, pretože som mohla pracovať len z domu," hovorí. Táto 56-ročná dáma sa stará o hendikepovaného 14-ročného vnuka spoločne so svojou dcérou. Vďaka predaju pletených výrobkov si zarobí mesačne vyše 900 eur. Je to pre ňu veľká suma, jej dôchodok dosahuje sotva 150 eur.

Viac
k Téme

Naozajstné tvorkyne, nie žobráčky

Jelena sa s Julijou stretla v kaviarni v centre Petrohradu, aby jej odovzdala objednávku na luxusný sveter v prepočte asi za 150 eur. "Bude to replika slávnej značky, z peruánskej vlny," spresnila Julija. Pletené výrobky stoja v prepočte od niekoľkých eur až po stovky eur. Dôchodkyne, ktoré pravidelne pracujú pre Granny´s, zarábajú v prepočte od 350 eur po viac ako 900 eur. Mesačný dôchodok v Rusku sa v prepočte pohybuje okolo 175 eur.

Julija spočiatku hľadala spolupracovníčky vo svojom okolí. Dnes sú to príbuzní bábušiek, kto ju kontaktuje, alebo samotné dôchodkyne, ktoré sa o projekte dočítali v novinách. Nepochádzajú pritom len z Petrohradu, ale aj z Ďalekého severu alebo z Uralu.

"Dlho som premýšľala, ako si privyrobiť. Ale predávať pri metre bolo pre mňa príliš ponižujúce. Tu sa cítim ako naozajstná tvorkyňa, nie ako žobráčka," hovorí 58-ročná Nina Ložkovová.

Viac
k Téme