O budúcnosti Európy diskutoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák v rámci programu 49. výročného zasadnutia Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose.
Akú Európe vlastne chceme?
Ako informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Lajčák sa najprv zúčastnil na panelovej diskusii s názvom Keď globálny poriadok zlyháva. Účastníci prezentovali svoje postoje týkajúce sa prepojenia politiky so systémom ekonomického riadenia a načrtli integrovaný obraz súčasnej ekonomickej teórie a politického rozhodovania.
Šéf slovenskej diplomacie si v rámci panelu Rusko a svet vymenil so spolubesedujúcimi názory na postavenie Ruskej federácie pri riešení celého radu regionálnych a globálnych problémov. Predmetom diskusie boli aj vzťahy Moskvy s EÚ a USA.
Panelová diskusia Geopolitický výhľad bola zas venovaná súčasným mocenským vzťahom, ktoré sú definované strategickou súťažou v oblastiach od pokročilých technológií až po rozvoj infraštruktúry. Jej účastníci hovorili o možných faktoroch, ktoré ovplyvnia svetovú ekonomiku a priemysel v tomto roku.
Jedným z kľúčových podujatí v rámci fóra bol panel Nový manifest pre Európu, na ktorom minister Lajčák vystúpil ako panelista. Minister zdôraznil, že je nevyhnutné si zadefinovať, akú Európu vlastne chceme. "Je správne, ak sme ambiciózni, ale musíme byť zároveň realisti, keďže Európa nemôže byť lídrom úplne vo všetkom. Preto sa musíme sústrediť na to, čo chceme v rámci nášho kontinentu dosiahnuť," uviedol šéf slovenskej diplomacie.
Merkelová v Davose obhajovala multilateralizmus a globalizáciu
Medzinárodné inštitúcie stratili pri finančnej kríze spred desiatich rokov kredit a musia ho získať späť. Na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose to vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová. Menová politika veľkých centrálnych bánk podľa nej ukazuje, že za vodou ani zďaleka nie sme.
Návrat k hodnotám
Zároveň pripomenul, že členské štáty Európskej únie sa snažili vybudovať toto spoločenstvo na princípe štyroch slobôd, avšak viaceré z nich dnes zlyhávajú.
"Naši občania preto od nás očakávajú odpovede na viacero otázok s tým, že si v prvom rade želajú ekonomickú prosperitu a bezpečnosť. Viacerí sa dnes utiekajú k populistom nie preto, že by mali lepší program, ale preto, že ich Únia sa hašterí kvôli brexitu alebo rieši banality," dodal slovenský minister a zároveň načrtol víziu, akým smerom by sa mala Európa uberať.
Svoj prvý pracovný deň v Davose zavŕši Miroslav Lajčák pracovnou večerou s názvom Preberá Európa vedenie?, ktorá tematicky nadviaže na predchádzajúcu diskusiu. Jej účastníci chcú hovoriť o potrebe návratu k základným európskym hodnotám liberálnej demokracie, multilateralizmu a ľudských práv v čase, keď Európa bojuje predovšetkým sama so sebou riešiac migráciu či brexit.
Svetoví lídri sa stretávajú v Davose, príde Pellegrini i Lajčák
Vo švajčiarskom Davose sa začína výročné zasadnutie Svetového ekonomického fóra. Na štvordennom stretnutí vystúpia stovky hostí. Mnohí svetoví politici na ňom budú chýbať, príde však náš premiér aj minister zahraničia.
na stránke ta3.com
Vážení diskutujúci!
Teší nás váš záujem vyjadrovať svoj názor a diskutovať pod príspevkami, ktoré sú uverejnené na našej webovej stránke. Je v našom záujme, aby komunita našich čitateľov komunikovala na vecnej, demokratickej a ľudsky akceptovateľnej úrovni, preto sme sa rozhodli vymedziť pravidlá, v rámci ktorých by podľa nás mala prebiehať debata pod článkami. Veríme, že diskusiu neochudobnia, naopak, pomôžu k jej vecnejšej rovine.
Keďže sa na našej webstránke nachádzajú tisícky článkov a nie je v našich možnostiach neustále ich monitorovať, budeme radi, ak nám v tom pomôžete. Hneď vedľa tohoto Kódexu pribudla možnosť nahlasovať nevhodné príspevky.
Za nevhodné považujeme príspevky:
Ďakujeme za pochopenie.
Tím TA3