Bokroš by mal skončiť na poste trénera juniorskej reprezentácie

Bokroš by mal skončiť na poste trénera juniorskej reprezentácie

23.1.2019 10:01 | zdroj: TA3 SITA | zdroj foto: SITA/Milo Fabian

Tréner slovenskej reprezentácie do 20 rokov Ernest Bokroš údajne skončí ako tréner hokejovej dvadsiatky. Zmluvu má však stále platnú až do konca apríla. Bokrošovi poškodila kauza, ktorú vyvolala ostrá kritika dvoch jeho zverencov na MS.

Bokroš by mal skončiť na poste trénera juniorskej reprezentácie
  • Zdieľať

Tréner slovenskej reprezentácie do 20 rokov Ernest Bokroš údajne skončí ako tréner hokejovej dvadsiatky. Zmluvu má však stále platnú až do konca apríla. Bokrošovi poškodila kauza, ktorú vyvolala ostrá kritika dvoch jeho zverencov na MS.

Stanovisko SZHĽ k situácii

Tréner Ernest Bokroš zatiaľ nekončí pri hokejovej reprezentácii hráčov do 20 rokov. Zmluvu má do 30. apríla 2019 a tú aj dodrží. Iné informácie, ktoré sa objavili v médiách, sú nepodložené. Na stredajšej tlačovej besede to uviedol generálny manažér reprezentácií SR Miroslav Šatan. "Ernest má zmluvu do 30. apríla. Ešte ho čaká turnaj s hráčmi do 19 rokov, na ktorom sa podľa plánu zúčastní. Po skončení sezóny sa o jeho budúcnosti budeme rozprávať," zhodnotil niekdajší skvelý útočník.

Výkonný výbor Slovenského zväzu ľadového hokeja spolu s trénermi reprezentácií SR vydal spoločné stanovisko k situácii, ktorá vznikla po nedávnych majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov v Kanade:

"Výkonný výbor SZĽH a reprezentační tréneri SZĽH súhlasia s tým, aby sme v našej krajine aj naďalej vychovávali sebavedomých a cieľavedomých mladých ľudí, ktorí sa neboja postaviť sa za svoj názor. Ruka v ruke s tým však musí ísť aj úcta a rešpekt k trénerom. Práve oni sú popri rodičoch kľúčovými ľudmi, pri výchove mladej generácie, a to nielen tej hokejovej. Situáciu, ktorá vznikla po nedávno skončených majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov, preto vnímame ako nebezpečný precedens do budúcnosti. Nemôžeme súhlasiť s takým konaním, keď hráč verejne vyčíta akýkoľvek krok, ktorý tréner urobí, zhadzuje ho, kritizuje v médiách, či na sociálnych sieťach, diktuje si podmienky, za ktorých je ochotný hrať, prípadne si sám určuje pozície, na ktorých je ochotný hrať a na ktorých ochotný hrať nie je. Zodpovednosť za výsledky totiž nesie tréner a za tie sa, v prípade neúspechu, bude zodpovedať. Podobne sme toho názoru, že ani rodič hráča nesmie zasahovať do tréningového procesu, do rozhodovania trénera a mal by sa zdržať verejného hanobenia trénerskej činnosti. Sociálne siete nemôžu byť v tomto smere prostriedok, ktorým si niekto vydobýja miesto v nominácii, tvorí nomináciu, posudzuje výkony a rovno aj odsudzuje. Tak, ako v reprezentácii, aj v klube sú ľudia, ktorí sú pripravení vypočuť si nespokojnosť rodičov či hráčov a v prípade oprávnenosti zakročiť proti trénerovi či inému členovi realizačného tímu. Slovenský zväz ľadového hokeja v spolupráci s trénermi navyše v dohľadnej dobe vytvorí komunikačný kanál pre spätnú väzbu, aby nespokojnosť hráčov či trénerov našli správneho adresáta."

"Výkonný výbor SZĽH a reprezentační tréneri SZĽH chcú týmto krokom uvoľniť napätie v hokeji, znížiť tlak na reprezentačných aj klubových trénerov, aby na vlastnú zodpovednosť a bez tlaku zo strany okolia mohli vykonávať svoju činnosť. Nikomu okrem trénera totiž neprináleží určovať, kto bude hrať, ako dlho bude hrať, na akej pozícii a akým systémom. V opačnom prípade nemá pozícia trénera žiaden význam a jeho fungovanie v klube či reprezentácii je zbytočné. A takýto postoj určite neprinesie ovocie ani vo forme výsledkov, ani vo forme výchovy mladých ľudí. Všetci sa určite zhodneme na tom, že chceme z našich detí vychovať ľudí, ktorí rešpektujú autority, zákony a morálku," uvádza sa v oficiálnom vyhlásení.

Pod uvedené stanovisko sa podpísali členovia výkonného výboru SZĽH František Sucharda, Peter Oremus, Ivan Droppa, Ladislav Gross, Michal Longauer, Roman Štamberský, Miroslav Šatan, Jozef Stümpel, Róbert Ľupták, Miroslav Valíček a Martin Kohút a niekdajší i súčasní tréneri reprezentácií SR Viliam Čacho, Ján Lipiansky, Radoslav Hecl, Branislav Varga, František Hossa, Štefan Mikeš, Igor Andrejkovič, Ján Filc a Craig Ramsay.

Viac
k Téme

Šatan situáciu preveril

Šatan ďalej uviedol, že hráči si nemôžu dovoliť verejne kritizovať trénera na klubovej a ani reprezentačnej úrovni. Ako príklad uviedol kluby zámorskej NHL, ktoré takéto správanie sa svojich hokejistov netolerujú. Situáciu, ktorá vznikla po MS hráčov do 20 rokov však preveril. Predostrel aj svoj návrh riešenia problému. "Rozprával som sa s viacerými členmi realizačného tímu. S agentmi hráčov i samotnými hokejistami. Hráči nemajú právo verejne kritizovať trénerov. Ak by sme podľahli tomuto trendu, rodičia by mohli voliť trénerov na internete. Hráči, ktorí chcú hrať profesionálne, vedia, ako sa majú správať. Nemôžu kritizovať vlastné kluby, a to sa nemôže diať ani v reprezentácii. Aj v NHL sú za to veľmi tvrdé postihy. Chceme vypracovať štatút reprezentanta a dotazník pre hráčov, ktorý by mohli vyplniť a odoslať prezidentovi, generálnemu manažérovi či sekretárovi, aby sme zastihli problém, ak by nejaký bol," povedal rodák z Topoľčian.

Podobne sa vyjadril aj prezident SZĽH Martin Kohút. Ten ani s odstupom času nevidí problém v tom, že na tlačovej konferencii po MS a následných turbulentných dňoch predstúpili pred médiá bok po boku tréner Bokroš a hráči Fehérváry a Korenčík. "Tlačovka po šampionáte bola štandardná. Býva každý rok. Je tam tréner a hráči. Chalani odpovedali na otázky ohľadom svetového šampionátu. Na základe vzniknutej situácie sme získavali informácie, aby sme sa teraz mohli vyjadriť," uviedol Kohút.

Viac
k Téme

Na lepšiu pozíciu vraj nemali kvalitu

Generálny manažér reprezentácií SR si myslí, že hokejisti nemali kvalitu na to, aby skončili na lepšej pozícii ako na ôsmom mieste, ktoré obsadili. "Okolo tohto mužstva bolo už pred dvoma rokmi utvorené veľké haló. Zrejme aj to nie veľmi pomohlo. Očakával som ôsme miesto, ktoré sme napokon aj obsadili. Nemyslím si, že v tíme bola kvalita, aby bolo lepšie umiestnenie. Chlapci zrejme mali vyššie očakávania a po turnaji sa v nich zhromaždila frustrácia, potom znevažovali prácu realizačného tímu," zamyslel sa Šatan.

Po MS v Kanade sa na Ernesta Bokroša spustila lavína kritiky, ktorú odštartoval statusom na sociálnej sieti útočník Martin Pospíšil. Devätnásťročný útočník sa verejne sťažoval na fungovanie reprezentácie počas majstrovstiev sveta v Kanade. Podporil ho aj spoluhráč Miloš Fafrák, ktorý zdieľal svoju nespokojnosť s fungovaním projektu HK Orange 20. Bokroša následne verejnosť i niektorí jeho niekdajší zverenci spájali i s údajnou korupciou. Na tlačovej konferencii skúsený tréner všetky obvinenia odmietol. Pospíšilove či Fafrákove tvrdenia nepotvrdili ani spoluhráči Marin Fehérváry a Marek Korenčík.

Viac
k Téme