Rokovanie vlády o financovaní prezidentských volieb i o počte mandátoch v EP

TA3 TASR
23.1.2019 07:18

Vláda na dnešnom rokovaní rozhodovala aj o peniazoch na marcové prezidentské voľby. Okrem toho ministri diskutovali aj o počte slovenských mandátov v európskom parlamente.

Počet mandátov v EP

"Uvedená výška finančných prostriedkov zahŕňa aj výdavky spojené s konaním druhého kola volieb prezidenta SR, ak v prvom kole nedôjde k jeho zvoleniu," informuje v materiáli ministerstvo vnútra.

Vláda sa bude v stredu zaoberať aj materiálmi z dielne rezortu obrany. Pri podpore obrany štátu by sa mal klásť dôraz na funkčnosť systému obrannej infraštruktúry, na služby a činnosti poskytované Ozbrojenými silami SR, ale aj na zabezpečenie obrany štátu. Vyplýva to z Medzirezortného programu 06E zameraného na podporu obrany štátu v rokoch 2019 až 2024. Rokovať sa bude aj o čase presunu vojsk a armádnej techniky na alebo cez Slovensko. To by sa malo do konca roka skrátiť na päť dní od doručenia požiadavky. Okrem skrátenia času presunov vojakov je ich cieľom aj identifikácia vojenských požiadaviek na infraštruktúru.

Kabinet sa bude zaoberať aj počtom mandátov, ktoré by malo mať Slovensko vo volebnom období 2019–2024 v Európskom parlamente. Ak bude Spojené kráľovstvo na začiatku volebného obdobia 2019-2024 členom EÚ, jeden zo zvolených slovenských europoslancov sa až do termínu brexitu neujme svojho mandátu. Slovensku má po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ pripadnúť jedno z britských kresiel, a tak by sa počet slovenských europoslancov mal zvýšiť z pôvodných 13 na 14.

Etický kódex poslanca

Národná stratégia integrovaného riadenia hraníc na roky 2019 až 2022 bude ďalšou z tém stredajšieho rokovania vlády. Hrozbami pre nasledujúce obdobie v oblasti budovania Európskeho integrovaného riadenia hraníc by mal byť terorizmus a organizovaná závažná trestná činnosť s cezhraničným aspektom. Slovensko by tak malo v nasledujúcich štyroch rokoch plniť ďalšie úlohy v oblasti budovania európskeho integrovaného riadenia hraníc aj s ohľadom na tieto faktory.

Vláda sa bude zaoberať aj návrhom opatrení po odporúčaniach prijatých Skupinou štátov proti korupcii pre SR. Z nich vyplýva, že predseda Národnej rady SR by mal vypracovať etický kódex poslanca a pripraviť novelu ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, ktorá zefektívni kontrolu majetkových priznaní poslancov. Minister spravodlivosti Gábor Gál by mal do konca marca zanalyzovať, či je výška zákonnej hranice pre priznávanie darov prijatých mimo výkonu funkcie sudcu alebo prokurátora primeraná a následne by mal predložiť výsledky analýzy spolu s návrhom riešení. Má tak urobiť v súčinnosti so Súdnou radou SR a generálnym prokurátorom SR.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok