Vážne zranení, záchrana zo strechy. Horel bratislavský internát

Vážne zranení, záchrana zo strechy. Horel bratislavský internát

23.1.2019 10:30 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák

Po nočnom požiari internátu v bratislavskom Vlčom hrdle previezli do nemocníc osem zranených. Dvaja sú v kritickom stave, vážne poranenia majú aj ďalší.

Vážne zranení, záchrana zo strechy. Horel bratislavský internát

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Po nočnom požiari internátu v bratislavskom Vlčom hrdle previezli do nemocníc osem zranených. Dvaja sú v kritickom stave, vážne poranenia majú aj ďalší.

Vložiť video

Požiar vznikol v suteréne

Šesť madých ľudí má ľahké až stredne ťažké poranenia, najmä popáleniny. "Zraneným pomáhalo až sedem posádok záchrannej zdravotnej služby," doplnila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová. Požiar v internáte chemického učilišťa vypukol v utorok pred 23.00 h v suteréne, pričom došlo k silnému zadymeniu celej päťposchodovej budovy. Hasiči evakuovali 60 mladistvých, priblížila hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová.

Stredoškoláci a študenti Ekonomickej univerzity v Bratislave z postihnutého internátu sa môžu ubytovať vo vedľajšom študentskom domove. Na sociálnej sieti o tom informoval študentský parlament univerzity. Podľa riaditeľky domova Heleny Kuchyňkovej je v súčasnosti voľných približne 20 lôžok.

Dramatická záchrana zo strechy

Pri udalosti podľa hovorkyne Farkasovej zasahovalo 43 hasičov z Bratislavy a zo Záchrannej brigády HaZZ v Malackách s 11 kusmi hasičskej techniky. Hasiči poskytli aj evakuačný autobus. Celkovo sa podľa hasičov malo zraniť 10 osôb.
Na miesto požiaru prišla aj výjazdová skupina Sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR a odboru krízového riadenia Okresného úradu Bratislava, súčinnosť poskytoval aj Slovenský Červený kríž. Informoval o tom hovorca rezortu vnútra Petar Lazarov. Študentom a pracovníkom pomáhali pri presune do bezpečia a prichystali prikrývky, karimatky a spacáky.

"Všetkým študentom bola taktiež poskytnutá strava, teplé nápoje a ponúknuté núdzové ubytovanie v priestoroch Inštitútu pre verejnú správu a na Akadémii policajného zboru," doplnil generálny riaditeľ sekcie krízového riadenia MV SR Marián Dritomský, ktorý sa zásahu osobne zúčastnil. Súčinnosť poskytla aj spoločnosť Slovnaft. "Slovnaft sprístupnil svoje priestory pre kompletnú evakuáciu ľudí postihnutých požiarom. Evakuovaným taktiež zabezpečil základné hygienické potreby, pitný režim a občerstvenie," informoval Ladislav Procházka zo Slovnaftu.

Policajti počas požiaru zachraňovali ľudí, ktorí uviazli na streche. Dostali sa k nim z vedľajšej budovy. "Odtrhli rebrík upevnený o stenu a opreli ho o budovu, na ktorej sa nachádzali osoby volajúce o pomoc. Tieto osoby boli postupne zo strechy evakuované a následne odovzdané do starostlivosti privolaných záchranárov, pričom niekoľko osôb bolo prevezených do nemocníc," opísala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Veronika Slamková.

Viac
k Téme