Článok bol aktualizovaný:
Rusko má naďalej záujem o uzavretie mieru s Japonskom. V utorok to vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin po stretnutí s japonským premiérom Šinzóom Abe. "Znova potvrdzujeme náš záujem podpísať takýto dokument", vyhlásil Putin na margo mierovej dohody s Japonskom.
Hlavnou témou stretnutia oboch lídrov bol však tentoraz podľa Putinových slov rozvoj vzájomných ekonomických vzťahov oboch krajín. Ako v tomto kontexte dodal, bilaterálny obchod medzi Moskvou a Tokiom vzrástol za posledných 11 mesiacov o 18 percent a dosiahol tak úroveň 20 miliárd dolárov. Najväčšou prekážkou uzavretia mierovej dohody, ukončujúcej vojnový stav, v ktorom sa obe krajiny de iure nachádzajú už od čias druhej svetovej vojny, je spor o Kurilské ostrovy. Sovietsky zväz zabral najjužnejšie z týchto ostrovov, ktoré Japonsko nazýva Severné teritóriá, v posledných dňoch druhej svetovej vojny.

Ruský prezident Vladimir Putin a japonský premiér Šinzó Abe sa ešte v novembri dohodli na tom, že zintenzívnia mierové rokovania, ktoré by mali byť založené na spoločnej sovietsko-japonskej deklarácii z roku 1956.
Podpísaním danej deklarácie boli nielen obnovené diplomatické vzťahy medzi Japonskom a Sovietskym zväzom, ale Moskva sa v nej taktiež zaviazala navrátiť Japonsku po uzavretí mieru dva sporné Habomajské ostrovy a ostrov Šikotan. Rokovania však vtedy stroskotali po tom, čo Japonsko trvalo na navrátení dodatočných dvoch ostrovov Iturup a Kunašir.
Ruský plyn pôjde cez Ukrajinu i po roku 2019, avizoval Šefčovič
Rusko sa v Bruseli zaviazalo, že bude pokračovať v dodávkach plynu do Európy cez Ukrajinu, a teda aj cez Slovensko, aj po roku 2019. Uviedol to podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič po skončení trojstranných rokovaní medzi exekutívou EÚ, Ruskom a Ukrajinou.
na stránke ta3.com
Vážení diskutujúci!
Teší nás váš záujem vyjadrovať svoj názor a diskutovať pod príspevkami, ktoré sú uverejnené na našej webovej stránke. Je v našom záujme, aby komunita našich čitateľov komunikovala na vecnej, demokratickej a ľudsky akceptovateľnej úrovni, preto sme sa rozhodli vymedziť pravidlá, v rámci ktorých by podľa nás mala prebiehať debata pod článkami. Veríme, že diskusiu neochudobnia, naopak, pomôžu k jej vecnejšej rovine.
Keďže sa na našej webstránke nachádzajú tisícky článkov a nie je v našich možnostiach neustále ich monitorovať, budeme radi, ak nám v tom pomôžete. Hneď vedľa tohoto Kódexu pribudla možnosť nahlasovať nevhodné príspevky.
Za nevhodné považujeme príspevky:
Ďakujeme za pochopenie.
Tím TA3