Rusi strieľali a zajali lode, na Ukrajine vyhlásili výnimočný stav

Rusi strieľali a zajali lode, na Ukrajine vyhlásili výnimočný stav

26.11.2018 09:50 | zdroj: TA3 TASR SITA | zdroj foto: TASR (ilu)

Ukrajinské ozbrojené sily sú po ruskom zásahu proti ukrajinským lodiam v plnej bojovej pohotovosti, prezident Petro Porošenko vyhlásil stanné právo. Na zosilnený režim hliadkovania prechádzajú aj policajné zložky a pohraničná stráž. Rusko hovorí o "provokácii", na Ukrajine sa po námornom incidente odohrala demonštrácia.

Rusi strieľali a zajali lode, na Ukrajine vyhlásili výnimočný stav

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Ukrajinské ozbrojené sily sú po ruskom zásahu proti ukrajinským lodiam v plnej bojovej pohotovosti, prezident Petro Porošenko vyhlásil stanné právo. Na zosilnený režim hliadkovania prechádzajú aj policajné zložky a pohraničná stráž. Rusko hovorí o "provokácii", na Ukrajine sa po námornom incidente odohrala demonštrácia.

Vložiť video

Posilnili aj tajnú službu

krajinský prezident Petro Porošenko v pondelok podpísal výnos o rozhodnutí Rady národnej bezpečnosti a obrany vyhlásiť v krajine stanné právo, ktoré bude platiť od 26. novembra do 25. januára 2019. Porošenko uviedol, že stanné právo bude na Ukrajine vyhlásené výlučne s cieľom posilniť obranu štátu. "Neznamená, že odstupujeme od politicko-diplomatického riešenia oslobodenia ukrajinského územia," uistil Porošenko. Okrem spomínaných opatrení bola posilnená aj činnosť tajných služieb a rozviedky, aby sa na území Ukrajiny zabránilo ďalším provokáciám ruských tajných služieb a destabilizácii na Ukrajine, píše sa vo vyhlásení ministerstva obrany. K incidentu v Azovskom mori došlo v nedeľu. Velenie ukrajinskej armády informovalo, že išlo o vopred naplánovaný presun lodí z prístavu Odesa do prístavu Mariupol, ktorý sa začal 23. novembra.

Deň nato Ukrajina dostala informáciu o zatvorení plavebnej zóny v Kerčskom prielive, ktorú však medzinárodné inštitúcie nepotvrdili. Ruská strana nereagovala ani na žiadosti posádky ukrajinskej veliteľskej lode. Ukrajinské plavidlá preto pokračovali v plavbe aj v nedeľu.

O uzavretí plavebnej zóny boli ukrajinské plavidlá i medzinárodné úrady informované až v nedeľu popoludní. Ukrajina pritom tvrdí, že táto informácia sa nezakladala na pravde, pretože popod most cez Kerčský prieliv v danom čase preplávalo niekoľko ruských lodí.

Viac
k Téme

Lode naďalej zadržiavajú

Napriek tomu ukrajinské velenie rozhodlo o návrate ukrajinských plavidiel do Odesy. V čase, keď tieto lode menili kurz, však posádky hliadkujúcich ruských plavidiel spustili paľbu, tvrdí ukrajinská strana. Rusko vyhlasuje, že tri ukrajinské lode narušili námornú hranicu Ruska, keď sa pokúšali vplávať do Azovského mora cez Kerčský prieliv. Podľa Ruska ukrajinské lode sa v tejto uzavretej zóne pohybovali niekoľko hodín, pričom vykonávali "nebezpečné manévre" a "nereagovali na výzvy posádok ruských lodí". Vzhľadom na to ruská strana, ktorá tento incident považuje za porušenie medzinárodného práva, použila strelné zbrane.

Agentúra Ukrinform uviedla, že tri ukrajinské lode sú naďalej zadržiavané Ruskom. Dve z nich - člny Berďansk a Nikopol - sú neschopné plavby. Remorkér Jany Kapu bol rovnako donútený zakotviť. Pri incidente bolo podľa ukrajinských zdrojov zranených najmenej šesť ukrajinských vojakov, pričom stav dvoch z nich je údajne ťažký. Agentúra RIA Novosti hovorí o troch, ktorým bola poskytnutá lekárska pomoc.

Podľa agentúry TASS Rusko začalo nedeľný incident vyšetrovať na základe podozrenia, že došlo k narušeniu jeho štátnych hraníc. V súvislosti s týmto incidentom ukrajinský prezident zvolal vojnovú radu štátu a Ukrajina požiadala aj o zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN. Tá sa má podľa tweetu americkej veľvyslankyne pri OSN Nikki Haleyovej zísť v New Yorku v pondelok.

Viac
k Téme

Incidenty ako reakcia na stret

Zásah proti trom ukrajinským lodiam v Azovskom mori mal na Ukrajine za následok niekoľko incidentov, ktoré boli namierené proti ruským diplomatickým zastupiteľstvám. V Kyjeve zhorelo auto s diplomatickou ŠPZ pridelenou ruskému veľvyslanectvu. K incidentu došlo neďaleko budovy ruského veľvyslanectva. Podľa predbežných záverov polície šlo o úmyselný čin.

Okrem toho sa večer pred veľvyslanectvom zhromaždilo niekoľko desiatok ľudí, ktorí skandovali "Smrť Rusku!" a hádzali smerom k budove dymovnice. Podľa očitých svedkov účastníci akcie na plot okolo areálu rozvešali aj loďky poskladané z papiera na protest proti námornému incidentu z nedele.
Míting na protest proti zadržaniu ukrajinských plavidiel sa v nedeľu večer konal aj pred ruským konzulátom v Ľvove, kde jeho účastníci podpaľovali pneumatiky.

Rusko: Je to provokácia

Predstavitelia ruského vedenia sa zhodujú v tom, že nedeľný incident v Azovskom mori bol zo strany Ukrajiny provokáciou. Rusko tvrdí, že tri lode ukrajinského námorníctva v nedeľu narušili ruskú morskú hranicu a následne nereagovali na upozornenia sprevádzajúcich ruských lodí. Pohraničná stráž a ruská Čiernomorská flotila boli tak nútené zastaviť ich plavbu aj s použitím zbraní. Tieto udalosti z Kerčského prielivu sú "veľmi nebezpečnou provokáciou, ktorá si vyžaduje seriózne prešetrenie," uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Za "jednoznačnú provokáciu" označil incident v Azovskom mori aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, informovala v pondelok agentúra RIA Novosti.
Podľa Lavrova Ukrajina svojím konaním porušila nielen kľúčové ustanovenia medzinárodného morského práva, ale aj univerzálne právne dokumenty vrátane Charty OSN, Dohovoru o morskom práve z roku 1982 a ďalších medzinárodných právnych nástrojov, ktoré vyžadujú, aby všetky štáty rešpektovali zvrchovanosť iného štátu.

TOP videá