Nie som zástanca okamžitých sankcií, uviedol premiér v Taliansku

Nie som zástanca okamžitých sankcií, uviedol premiér v Taliansku

21.11.2018 18:47 | zdroj: TA3 SITA TASR | zdroj foto: TASR

Migrácia, rozpočet a s ním spojené dodržiavanie pravidiel v eurozóne či nákup vrtuľníkov boli hlavnými témami rokovania premiéra Petra Pellegriniho s jeho talianskym kolegom Giuseppem Contem.

Nie som zástanca okamžitých sankcií, uviedol premiér v Taliansku
  • Zdieľať

Migrácia, rozpočet a s ním spojené dodržiavanie pravidiel v eurozóne či nákup vrtuľníkov boli hlavnými témami rokovania premiéra Petra Pellegriniho s jeho talianskym kolegom Giuseppem Contem.

Vložiť video

Verí, že Rím nájde dohodu

Pellegrini je na dvojdňovej bilaterálnej návšteve Talianska, počas ktorej navštívi aj veliteľstvo námornej operácie Eunavfor Med Sophia. Predseda vlády je na prvej bilaterálnej návšteve Ríma po desiatich rokoch. Talianska vláda, ktorú tvorí populistické hnutie Piatich hviezd a pravicová Liga, momentálne čelí kritike Európskej komisie pre nedodržanie pravidiel rozpočtu. Rím zvyšuje deficit napriek tomu, že má jeden z najväčších dlhov v EÚ, čím ohrozuje celú eurozónu. Komisia v stredu odmietla aj najnovší návrh talianskeho rozpočtu. Pellegrini si myslí, že rozhodnutie Komisie bolo trošku predčasné, verí, že sa Rímu podarí nájsť dohodu.

„Podrobne ma premiér informoval, že za tých pár mesiacov, odkedy je vo funkcii, sa nová vláda snaží urobiť veľké štrukturálne reformy a chcú naštartovať hospodársky rast,“ informoval Pellegrini po rokovaní s tým, že rozumie tomu, ak chcú naštartovať rast, odzrkadlí sa to na výdavkoch. „Pre Slovensko ako krajinu eurozóny je veľmi dôležité, aby nebola narušená dôvera v eurozónu. Rešpektujem, že Conte so svojimi kolegami chce ešte hovoriť s Komisiou a vysvetliť záležitosti a aby sme neprijímali predčasné opatrenia, napríklad už na decembrovom summite. Nie som prívrženec okamžitých sankcií, tým by sme tejto krajine ešte viac ublížili, ak by sme od nej žiadali penále vo výške 3,5 – 4 miliardy eur,“ domnieva sa premiér.

Taliansko je špecifické

Na druhej strane zdôraznil, že tak, ako si Slovensko plní svoje domáce úlohy, musíme vyžadovať aj od všetkých krajín, aby pravidlá dodržiavali, aby z toho nebol trhací kalendár. „Ak Taliansko ukáže, že výdavky primárne smerujú do investícií a podpory rastu ruka v ruke so štrukturálnymi reformami, ktoré majú ušetriť peniaze v oblasti byrokracie, štátnych zamestnancov, tak by sme mohli tomu uveriť,“ dodal s tým, že Taliansko je špecifická krajina a treba k nej špecificky pristupovať, ale je kľúčové, aby sa na trhoch nevytvorila negatívna atmosféra. Zároveň talianského premiéra informoval, že Slovensko po prvýkrát predloží vyrovnaný rozpočet.

Témou boli aj nákupy vrtuľníkov. Pellegrini Conteho informoval, že Slovensko mieni v krátkej dobe rozhodnúť o nákupe vrtuľníkov pre políciu a hasičov, kde jedným z možných dodávateľov je práve taliansky výrobca. „Negociuje sa už len garancia dodávok. Tento nákup bude financovaný z eurofondov. Táto ponuka sa popri americkej črtá ako najvýhodnejšia,“ informoval slovenský predseda vlády a dodal, že dostal ponuku zalietať si na cvičnej stíhačke. S Contem sa dohodol, že na leteckú základňu si pôjde spolu vyskúšať let.

Nákup vrtuľníkov pre políciu i hasičov

Vrtuľníky pre slovenskú políciu a hasičov by mohol dodať taliansky dodávateľ. Po stretnutí s talianskym premiérom Giuseppem Contem to avizoval Peter Pellegrini. "Informoval som premiéra, že Slovensko mieni v krátkej dobe rozhodnúť o nákupe vrtuľníkov pre Policajný zbor, Hasičský zbor a iné zložky štátu, kde jedným z možných dodávateľov je práve taliansky výrobca, ktorý by mohol vrtuľníky dodať. Negociuje sa už len garancia dodávok, nakoľko tento nákup bude financovaný z eurofondov, ale črtá sa, že popri americkej ponuke by práve táto talianska mohla byť výhodnejšia," povedal Pellegrini.

Obaja hovorili aj o problematike migrácie a možnom dočasnom umiestnení migrantov na Slovensku. "Taliansko má svoj postoj k tejto veci, nešlo teraz o negociáciu postojov, skôr som pripomenul talianskemu partnerovi, že Slovensko disponuje infraštruktúrou v Gabčíkove, ktorá môže byť opäť podobne použitá ako v prípade Rakúska, kde dočasne sa vieme postarať o nejaké množstvo ľudí a odľahčiť tak náklady na rozpočet Talianskej republiky, v prípade, že o to bude záujem," vysvetlil Pellegrini. Conte podľa jeho slov informáciu zobral na vedomie a ocenil prístup Slovenska.

Pellegrini však neočakáva, že by okamžite po stretnutí odštartovali rozhovory o konkrétnom príchode migrantov. "Zatiaľ to bola z našej strany ponuka, ktorú pán premiér vysoko ocenil a povedal, že si váži takýto prístup Slovenska, že v rámci svojich možností chce prejaviť aj takúto solidaritu s krajinami, ktoré sú v nárazníkovej línii,“ skonštatoval. Spresnil, že Slovensko môže byť o takýto krok požiadané v prípade mimoriadnej situácie.

Viac
k Téme

Pozval ho na návštevu

Kým Conte pozýval Pellegriniho na let nadzvukovou stíhačkou, Pellegrini ho zase pozval na návštevu Slovenska. „Desať rokov tu nebol na oficiálnej návšteve premiér, tak isto nebol na Slovensku dlhú dobu predstaviteľ talianskej vlády, a preto pán premiér prijal ponuku,“ ozrejmil Pellegrini. Conte začne podľa jeho slov hľadať vhodný termín na návštevu Slovenska začiatkom budúceho roka.

Prvá oficiálna návšteva Pellegriniho v Talianku sa uskutočňuje v roku, keď si Slovensko a Taliansko pripomínajú 25. výročie diplomatických vzťahov a 100. výročie vzniku Československa, pri ktorom dôležitú úlohu zohralo aj Taliansko. Pellegrini v rámci nej tiež v stredu položil v Ríme veniec na Oltár vlasti a navštívil veliteľstvo námornej operácie Sophia v Stredozemnom mori.

Viac
k Téme