Kočner čelí ďalšiemu obvineniu, ide o golf na južnom Slovensku

Kočner čelí ďalšiemu obvineniu, ide o golf na južnom Slovensku

14.11.2018 14:06 | zdroj: TA3 SITA | zdroj foto: TASR/Jakub Kotian

Podnikateľa Mariana Kočnera tento týždeň obvinili z trestného činu poškodzovania veriteľa, údajne to potvrdili zdroje z orgánov činných v trestnom konaní.

Kočner čelí ďalšiemu obvineniu, ide o golf na južnom Slovensku
  • Zdieľať

Podnikateľa Mariana Kočnera tento týždeň obvinili z trestného činu poškodzovania veriteľa, údajne to potvrdili zdroje z orgánov činných v trestnom konaní.

Spleť schránkových firiem v exotike

Informoval o tom Denník N, podľa ktorého polícia nechcela prípad komentovať „vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie, a taktiež, aby nedošlo k zmareniu alebo sťaženiu vyšetrovania“. Podnikateľ podľa denníka v tomto prípade kúpil pohľadávku Tatra banky voči majiteľom golfového areálu v Báči v okrese Dunajská Streda, následne vyrobil ďalšiu obrovskú fiktívnu pohľadávku a pomocou spleti schránkových firiem na Malte alebo v Karibiku ovládol v dražbe celý majetok firmy tak, aby ostatní veritelia nedostali ani euro.

"Škoda, ktorú spôsobil súkromným osobám, spoločnostiam aj štátu, je približne 7,5 milióna eur. Z toho škoda pre štát je približne štyri milióny eur," informuje denník.

Golfový areál v Báči pritom stavali viacerí developeri združení vo firme Welten. "Na celý projekt, ktorý zahŕňal aj výstavbu rodinných domov, požičala Tatra banka približne 4,5 milióna eur. V roku 2011 sa banka rozhodla z nejasných dôvodov vyhlásiť predčasnú splatnosť úveru a pohľadávku za 2,7 miliónov eur predať," píše denník s tým, že pohľadávku kúpila Kočnerova firma. Inkasný servis a zaplatila za ňu 1,7 milióna eur. Práve v tom čase štát vyplatil podnikateľovi vratky DPH za viac ako dva milióny eur v kauze prevodov nehnuteľností na Donovaloch.

Viac
k Téme

Pohľadávka za štátne peniaze

Podľa denníka tak existuje podozrenie, že Kočner na kúpu pohľadávky použil peniaze, ktoré si vypýtal od štátu. "Pohľadávka, ktorú kúpil, bola zabezpečená dvoma spôsobmi – záložným právom na nehnuteľnosti v areáli klubu a samotnou firmou," uvádza denník s tým, že nasledovali transakcie medzi viacerými navzájom spriaznenými firmami, v ktorých vystupovali napríklad Jana Š., ktorá je už spolu s Kočnerom tiež obvinená, alebo jeho zať z Malty, s ktorým sa neskôr jeho dcéra rozviedla, či Štefan Ágh, ktorý je s podnikateľom už od času, keď chcel v roku 1998 ovládnuť televíziu Markíza.

Spriaznená firma Exton neskôr podľa denníka iniciovala dražbu areálu. Do tej sa prihlásila nielen s reálnou pohľadávkou, ktorú jej časom postúpil Kočner, ale aj s fiktívnou pohľadávkou vo výške približne 21 miliónov eur.

Celý areál následne kúpila ďalšia Kočnerovi blízka schránka z Malty za 25 miliónov a neskôr, dva mesiace po dražbe, to za 100-tisíc eur predala podnikateľovi. Ten tak podľa denníka ovládol majetok za približne 10 miliónov eur len za 1,7 milióna eur, aj to s podozrením, že neplatil vlastnými peniazmi, ale štátnymi, a ostatní veritelia nedostali nič.

TOP videá