Poznáme oficiálne výsledky. Ktoré mestá budú mať nových primátorov?
Sledujeme online

Poznáme oficiálne výsledky. Ktoré mestá budú mať nových primátorov?

11.11.2018 02:15 | zdroj: TA3 SITA TASR ČTK | zdroj foto: TASR

Na Slovensku sa po intenzívnej kampani a krátkom oddychu v podobe volebného moratória uskutočnili komunálne voľby. Ľudia mohli odovzdať svoje hlasy množstvu kandidátov: tým, ktorí sa uchádzali o posty primátorov, starostov i poslancov obecných, mestských, a v prípade Bratislavy a Košíc aj miestnych zastupiteľstiev. Akých prekvapení sme sa dočkali? Volebné a povolebné dianie s nami sledujte online.

Poznáme oficiálne výsledky. Ktoré mestá budú mať nových primátorov?

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Na Slovensku sa po intenzívnej kampani a krátkom oddychu v podobe volebného moratória uskutočnili komunálne voľby. Ľudia mohli odovzdať svoje hlasy množstvu kandidátov: tým, ktorí sa uchádzali o posty primátorov, starostov i poslancov obecných, mestských, a v prípade Bratislavy a Košíc aj miestnych zastupiteľstiev. Akých prekvapení sme sa dočkali? Volebné a povolebné dianie s nami sledujte online.

Vložiť video

20:00 Náš online prenos sa pomaly končí. Ďakujeme za pozornosť počas celého volebného dňa i noci.

19:30 Najviac voličov prišlo k urnám v obci Chorváty (obvod Košice-okolie), volilo tam 89,88 percenta voličov. Takmer 90 percent dosiahla voličská účasť aj v obci Gemerské Michalovce (obvod Rimavská Sobota), presne 89,61 percenta. Trojicu obcí s najvyššou účasťou uzatvára Vyšná Boca (obvod Liptovský Mikuláš), kde prišlo voliť 89,52 percenta voličov.

Najmenej voličov prišlo k urnám v košickej časti Luník IX, volebná účasť tam dosiahla 19,44 percenta. O niečo viac ľudí prišlo voliť v obci Brvnište (obvod Považská Bystrica), presne 22,82 percenta voličov. V obci Jurské (obvod Kežmarok) dosiahla volebná účasť 22,87 percenta.

Viac
k Téme

18:00 Ako to vyzeralo s volebnou účasťou v hlavnom meste? Najvyššiu účasť voličov zaznamenala mestská časť Čunovo, kde dosiahla účasť 72,86 percenta oprávnených voličov. Naopak, najmenšia bola v Petržalke, a to 34,59 percenta, vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR. V poradí druhou mestskou časťou s najvyššou volebnou účasťou sú Jarovce so 62,56 percentami, na treťom mieste je Záhorská Bystrica so 62,06 % a na štvrtom Rusovce so 60,14 percentami. Podľa volebnej účasti nasledujú Devín (57,56 %), Vajnory (55,63 %), Lamač (52,82 %), Rača (45,46 %), Devínska Nová Ves (44,29 %), Staré Mesto (43,35 %), Nové Mesto (42,97 %), Karlova Ves (41,79 %), Ružinov (40,21 %), Dúbravka (39,93 %), Podunajské Biskupice (37,75 %), Vrakuňa (36,20 %) a posledná je Petržalka (34,59 %). Celková účasť v Bratislave bola 40,67 percenta.

17:15 Pozrite si záznam vyhlásenia výsledkov komunálnych volieb 2018 po zasadnutí Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

Viac
k Téme

17:05 V komunálnych voľbách boli najúspešnejšími nezávislí kandidáti na starostov a primátorov, ktorých zvolili v 1232 obciach a mestách, čo predstavuje 42,42 percenta.

Viac
k Téme

16:35 Komunálne voľby si zopakuje 43 samospráv, dôvody sú rôzne. Potvrdil to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány na tlačovej konferencii. Komunálne voľby sa konali celkovo v 2919 mestách a obciach. Volebná účasť za celé Slovensko bola 48,67 percenta.

16:10 V komunálnych voľbách boli najúspešnejšími nezávislí kandidáti (NEKA) na starostov a primátorov, ktorých zvolili v 1232 obciach a mestách, čo predstavuje 42,42 percenta. Nasleduje Smer-SD, ktorého kandidáti uspeli v 592 mestách a obciach (20,38 percenta). Tretia je SNS so ziskom 160 (5,5 percenta) starostov a primátorov.

Volilo sa v 2919 samosprávach. Volebná účasť bola 48,67 percenta. Oficiálne výsledky komunálnych volieb potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na nedeľnej tlačovej konferencii.

15:40 Výsledky volieb podľa prezidenta Andreja Kisku ukázali, že ľudia v mnohých častiach krajiny chcú zmenu. "Ukázali, ako si ľudia predstavujú slušné a poctivé Slovensko. Túžba zmeniť Slovensko na kultúrnu krajinu je obrovská. Ľudia odmietli politiku štvavých kampaní, antikampaní, anonymov a osočovania." Prezidenta mimoriadne ma potešilo, že do politiky vstupujú noví ľudia, ktorí kladú dôraz na riešenia a spoluprácu.

Viac
k Téme

15:00 Jednou z priorít primátorov krajských miest bude doprava. Na čo ďalšie sa chcú zamerať?

Viac
k Téme

14:40 V súvislosti s voľbami sa polícia zaoberá 127 trestnými oznámeniami, väčšina z nich sa má týkať možného ohovárania. Informovala o tom ministerka vnútra Denisa Saková na sociálnej sieti.

13:45 Sme rodina získala vo voľbách 11 starostov a 123 poslancov. „Veľmi dobré výsledky sme dosiahli aj v rámci obsadenia kandidátov z koaličných dohôd. Opäť raz sa ukázalo, že pomáhať ľuďom sa vypláca. Takýto výsledok ma nesmierne teší,“ zdôraznil predseda strany Boris Kollár.

13:35 Pozrite si špeciálnu povolebnú reláciu V politike. Výsledky volieb komentovali Fico, Hlina, Danko, Štefunko, Beblavý, Sulík, Kollár, Marosz a politický analytik Ján Baránek.

Viac
k Téme

13:20 Nového starostu bude mať sedem mestských častí Košíc, v 15 mestských častiach doterajší starostovia svoj post obhájili.

K zmene na postoch starostov dochádza v mestských častiach Staré Mesto, Západ, Sever, Krásna a taktiež na Sídlisku Ťahanovce, Sídlisku KVP a v Košickej Novej Vsi, kde doterajší starostovia už nekandidovali.

Viac
k Téme

13:00 Ak chceme, aby sa krajina zmenila, musíme si uvedomiť, že Slovensko nie je Bratislava. V TA3 na to upozornil šéf mimoparlamentného KDH Alojz Hlina.

"Podľa mňa politické strany podcenili regióny. Z lídrov som jediným, kto počas volebnej noci vycestoval z Bratislavy. Vlani sme boli druhá najúspešnejšia strana v krajských voľbách, teraz sme druhí či tretí v komunálnych voľbách. Vyšlime signál do sveta, že sú tu kresťanskí demokrati a robia," apeloval.

12:55 V komunálnych voľbách odovzdalo svoje hlasy len päť väzňov. Dovedna bolo oprávnených voliť 12 väzňov, z nich desať právoplatne odsúdených a dvaja obvinení.

12:45 V bratislavskom Starom Meste vystrieda doterajšieho starostu Radoslava Števčíka urbanistka, bývalá odborná zamestnankyňa bratislavského magistrátu a súčasná poslankyňa Bratislavského samosprávneho kraja Zuzana Aufrichtová.

Viac
k Téme

11:45 Zvolením Matúša Valla za primátora Bratislavy bol urobený zárez, na ktorom sa dá stavať. V diskusnej relácii TA3 V politike to vyhlásil líder mimoparlamentnej strany Spolu-občianska demokracia Miroslav Beblavý, ktorá s Progresívnym Slovenskom Valla podporovala.

Viac
k Téme

11:30 Záchranná zdravotná služba pomohla počas komunálnych volieb desiatim osobám, ktoré mali zdravotné ťažkosti priamo vo volebných miestnostiach. Do nemocničných zariadení previezli päť osôb, najmä seniorov, ktorí skolabovali, mali problémy s tlakom, prípadne spadli a zranili sa.

11:15 Výsledky volieb ukázali podľa politológa Grigorija Mesežnikova trend, ktorým je porážka vládnej strany Smer-SD v krajských mestách na Slovensku. Ako uviedol, neuspeli ani úradujúci primátori a starostovia Smeru-SD ani kandidáti za Smer-SD v súťaži so stredopravou koalíciou. „Je to porážka na vyššej úrovni komunálnej politiky,“ povedal Mesežnikov s tým, že výrazne uspeli nezávislí kandidáti.

10:50 Bratislavčanom sa v sobotu podarila veľká vec. Dali dôveru ľuďom, ktorí predstavujú nový spôsob politiky, slušným a čestným odborníkom bez politických väzieb a vzťahov z minulosti. Na tlačovej konferencii to vyhlásil novozvolený primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Zdroj: SITA/Branislav Bibel
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

10:45 Už poznáme aj starostov všetkých bratislavských častí. Pozrite sa, kto vyhral.

Viac
k Téme

10:40 Pozrite si tlačovú besedu víťazného kandidáta na primátora hlavného mesta Matúša Valla.

Viac
k Téme

10:30 V Trenčíne pokračuje ako primátor Richard Rybníček. Čo chce dokončiť a v čom chce postúpiť ďalej?

Viac
k Téme

10:20 Naživo sme sa spojili s víťazom volieb v našom druhom najväčšom meste Jaroslavom Polačekom.

Viac
k Téme

10:15 V povolebnom štúdiu TA3 sme sa s Marekom Hattasom rozprávali o jeho prekvapivom úspechu v boji o kreslo primátora Nitry.

Viac
k Téme

10:10 Čo nám v povolebnom štúdiu prezradil víťaz volieb v Banskej Bystrici Ján Nosko?

Viac
k Téme

10:05 Vyhlásenie výsledkov komunálnych volieb 2018 sa očakáva dnes o 16.00 hod. po zasadnutí Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

10:00 Ako vníma svoje znovuzvolenie primátor Trnavy Peter Bročka?

Viac
k Téme

9:50 Peter Fiabáne, víťaz volieb v Žiline, chce nadviazať na všetko dobré, čo vytvorili v Žiline predchádzajúci primátori.

Viac
k Téme

9:45 Aké sú dojmy staronovej primátorky Prešova Andrey Turčanovej?

Viac
k Téme

9:30 Naživo sme sa spojili s víťazom volieb v našom hlavnom meste Matúšom Vallom.

Viac
k Téme

9:10 Bratislavské mestské časti budú mať podľa zatiaľ neoficiálnych výsledkov desať nových a sedem staronových starostov.

Novozvolenou starostkou v bratislavskej mestskej časti Staré mesto sa stala Zuzana Aufrichtová. Získala 6 104 hlasov voličov, čo predstavuje viac ako 36 percent. Celkový počet voličov starostu Starého mesta bol 16 680.

V Ružinove po sčítaní všetkých okrskov zvíťazil v súboji o post starostu Martin Chren. Chren zvíťazil v 64 zo 68 okrskov.

V Petržalke uspel podľa neoficiálnych výsledkov Ján Hrčka. Získal 10 659 odovzdaných hlasov, čo predstavuje viac ako 32 percent z celkového počtu hlasovacích lístkov.

Starostkou mestskej časti Bratislava – Karlova Ves bude aj v ďalšom volebnom období Dana Čahojová. Podľa oficiálnych výsledkov ju volilo 8579 obyvateľov.

V mestskej časti Podunajské Biskupice uspel Zoltán Pék a vo Vrakuni Martin Kuruc. Péks podporou viacerých politických strán získal 1 527 hlasov z celkového počtu 7 333, čo predstavuje viac ako 20 percent. Kuruc ako nezávislý kandidát s jasnou prevahou získal 5 779, z celkového počtu 6 135, čo predstavuje viac ako 94 percent.

9:00 Primátorom Detvy na ďalšie volebné obdobie bude Ján Šufliarský (nezávislý). S počtom získaných hlasov 2560 (52,5 percenta) obhájil svoju doterajšiu pozíciu. Vyplýva to z výsledkov, ktoré po sčítaní 100 percent hlasov zverejnila internetová stránka Štatistického úradu SR.

Novou primátorkou Poltára na ďalšie volebné obdobie bude Martina Brisudová (nezávislá). Voľby vyhrala s počtom získaných hlasov 881 (35,4 percenta).

Primátorom Veľkého Krtíša na ďalšie volebné obdobie bude Dalibor Surkoš (Smer-SD, SNS, Most-Híd). S počtom získaných hlasov 2574 (75,56 percenta) tak obhájil svoju doterajšiu pozíciu.

8:30 Bardejov povedie aj nasledujúce volebné obdobie 63-ročný Boris Hanuščak (Smer-SD, Most-Híd, SNS). Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR na svojej internetovej stránke.

8:20 Primátorkou Zvolena na ďalšie volebné obdobie bude Lenka Balkovičová (nezávislá). S počtom získaných hlasov 5059 (37,4 percenta) tak v sobotných komunálnych voľbách obhájila svoju doterajšiu pozíciu. Vyplýva to z výsledkov, ktoré po sčítaní 100 percent hlasov zverejnila internetová stránka Štatistického úradu SR.

8:00 Len päť žien bude v najbližších štyroch rokoch sedieť v 31-člennom mestskom zastupiteľstve v Banskej Bystrici. Vyplýva to z výsledkov komunálnych volieb v meste pod Urpínom a zápisnice mestskej volebnej komisie, ktorá je zverejnená na webovej stránke mesta. Drvivá väčšina poslancov sú nezávislí.

7:40 Novým primátorom Komárna sa stal 42-ročný Béla Keszegh, ktorý kandidoval ako nezávislý. Svoj hlas mu odovzdalo 4189 voličov. Súčasný viceprimátor nahradí vo funkcii doterajšieho primátora Lászlóa Stubendeka, ktorý nekandidoval.

7:30 V bratislavskej mestskej časti Dúbravka uspel podľa neoficiálnych výsledkov Martin Zaťovič, v Rači nezávislý kandidát Michal Drotován. Zaťovič získal v Dúbravke jasnú prevahu, keď dostal 11 007 všetkých hlasov, čo predstavuje viac ako 90 percent. Volebná účasť v Dúbravke dosiahla viac ako 39 percent. Drotován zvíťazil s počtom 3 889 hlasov, z celkového počtu 8 949, čo je viac ako 43 percent. V Rači dosiahla volebná účasť viac ako 45 percent.

7:25 V hlavnom meste je v súčasnosti sčítaných viac ako 99 percent všetkých volebných okrskov. Novým primátorom bude Matúš Vallo, ktorý jasným spôsobom zdolal svojich najväčších konkurentov. Vallo do súčasnosti získal 58 153 hlasov, druhý Václav Mika 36 394, tretí skončil súčasný primátor Ivo Nesrovnal, ktorý získal 29 335 a štvrtý Ján Mrva so ziskom 27 376. V rámci Bratislavy prekročila volebná účasť vyše 40 percent.

7:20 Mesto Bytča naďalej povedie doterajší primátor, 51-ročný Miroslav Minárčik (Smer-SD), ktorý zvíťazil spomedzi troch kandidátov. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov, ktoré Štatistický úrad SR zverejnil na svojej internetovej stránke.

7:15 V komunálnych voľbách aj tento rok zaznamenali najväčší úspech nezávislí kandidáti. Rovnako to bolo aj pred štyrmi rokmi. Z doteraz sčítaných výsledkov sa do funkcií primátora alebo starostu dostane minimálne 1225 nezávislých kandidátov.

7:00 K volebným urnám počas komunálnych volieb prišla asi polovica všetkých voličov. Informoval o tom Štatistický úrad. Po spracovaní takmer 95 percent zápisníc miestnych volebných komisií je účasť v komunálnych voľbách 49,32 %. Pred štyrmi rokmi bola účasť voličov asi o percento nižšia.

6:45 Jaroslav Polaček, ktorého podporovala koalícia SaS, KDH, SMK, NOVA a OKS získal podľa predbežných výsledkov v Košiciach viac ako 43 percent hlasov.

6:40 Novým primátorom hlavného mesta sa stane nezávislý kandidát Matúš Vallo. V doteraz zverejnených výsledkoch zaňho hlasovalo vyše 56 tisíc ľudí, čo je viac ako 36 percent všetkých hlasov.

6:35 Post primátorky Prešova obhájila Andrea Turčanová.

Viac
k Téme

6:30 Trnavčania si vo voľbách opäť zvolili za primátora nezávislého kandidáta Petra Bročku.

Viac
k Téme

6:25 V Nitre zvíťazil Marek Hattas.

Viac
k Téme

6:15 Spomedzi všetkých krajských miest získal najväčší podiel hlasov Ján Nosko v Banskej Bystrici. Volili ho až tri štvrtiny obyvateľov mesta.

Viac
k Téme

6:10 Ďalší z primátorov, ktorý obhájil svoj post, je nezávislý Richard Rybníček z Trenčína.

Viac
k Téme

6:05 Žilina bude mať nového primátora.

Viac
k Téme

6:00 V bratislavskej mestskej časti Rusovce uspela podľa neoficiálnych výsledkov nezávislá kandidátka Lucia Tuleková Henčelová. Tá získala 990 z celkového počtu 1950 odovzdaných hlasov, čo je viac ako 50 percent. Volebná účasť presiahla hranicu 60 percent.

5:50 Post starostky Devína podľa neoficiálnych výsledkov obhájila nezávislá kandidátka Ľubica Kolková. Podľa dostupných informácií získala Kolková 489 z celkového počtu 798 odovzdaných hlasov. Volebná účasť v bratislavskej mestskej časti presiahla úroveň 57 percent.

5:35 Starostkou mestskej časti Bratislava – Karlova Ves bude aj v ďalšom volebnom období Dana Čahojová. Ako informoval Branislav Heldes z referátu pre komunikáciu s médiami a vzťahy s verejnosťou, Čahojová vyhrala vo všetkých 30 karloveských okrskoch. Kým pred štyrmi rokmi jej odovzdalo hlas 4847 Karlovešťanov, v týchto voľbách ju volilo podľa oficiálnych výsledkov 8579 obyvateľov. Na druhom mieste skončil protikandidát pravicovej koalície Anton Šmotlák. Tretí kandidát na post starostu Karlovej Vsi Miroslav Kadnár sa kandidatúry vzdal pred konaním komunálnych volieb.

Viac
k Téme

5:30 V 25-člennom trenčianskom mestskom zastupiteľstve bude v nasledujúcom štvorročnom volebnom období deväť nových poslancov, 16 poslancov svoje posty obhájilo. Prevahu v mestskom parlamente budú mať nezávislí poslanci, ktorých je 17, traja poslanci budú zastupovať koalíciu Progresívne Slovensko, Spolu – občianska demokracia, OKS. Rovnaký počet poslancov zasadne do zastupiteľstva za KDH, koalícia SaS, Sme rodina a OĽaNO bude mať v trenčianskom parlamente jedného poslanca rovnako ako strana Smer-SD.

5:00 Úradujúci banskobystrický primátor Ján Nosko suverénne zvíťazil v meste pod Urpínom a má silný mandát viesť Banskú Bystricu po ďalšie štyri roky. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov po spočítaní všetkých okrskov v meste a zo zápisnice mestskej volebnej komisie, ktorá je zverejnená na webovej stránke mesta. Zvíťazil vo všetkých 77 okrskoch, kde získal 18.281 hlasov.

Noskov najväčší súper, mestský a krajský poslanec Igor Kašper, ktorý kandidoval ako nezávislý a podporovali ho SaS, OĽaNO, KDH, Sme rodina a Progresívne Slovensko, dostal 5490 hlasov. Peter Peuker 140 a Jozef Sásik 401 hlasov. Podľa zápisnice prišlo k urnám v sobotňajších komunálnych voľbách v Banskej Bystrici 24.839 voličov z vyše 65.000.

4:45 V Bánovciach nad Bebravou zvíťazila v súboji o post primátora nezávislá kandidátka Rudolfa Novotná. Tá získala 2 464 hlasov z celkového počtu 6 270 odovzdaných, čo je viac ako 39 percent. Volebná účasť v Bánovciach nad Bebravou podľa dostupných štatistík presiahla 41 percent.

Viac
k Téme

4:30 Po spracovaní takmer 95 percent zápisníc miestnych volebných komisií je účasť v komunálnych voľbách 49,86 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré na svojej webovej stránke zverejnil Štatistický úrad SR. Najviac starostov resp. primátorov, 41,77 percenta, zatiaľ získali nezávislí kandidáti. Na druhom mieste nasledujú kandidáti Smeru-SD so ziskom 21,05 percenta. Tretia SNS zatiaľ získala 5,77 percenta starostov a primátorov.

Obyvatelia slovenských miest a obcí si volili nových starostov, primátorov a komunálnych poslancov. Volebné miestnosti v takmer troch tisíckach samospráv boli otvorené od 7.00 h do 22.00 h. Voliť mohlo viac ako 4,4 milióna obyvateľov, a to plnoletí občania SR aj cudzinci. Pre viac ako 55.000 ľudí boli komunálne voľby vôbec prvé, v ktorých mohli voliť.

2:55 Jaroslav Polaček, ktorý sa podľa neoficiálnych výsledkov sobotňajších komunálnych volieb stal novým primátorom Košíc, sa poďakoval voličom, tímu aj rodine. "Dovoľte mi, aby som toto víťazstvo venoval svojmu synovi, ktorého som rok nevidel. Toto víťazstvo je pre neho," vyhlásil počas volebnej noci. Reagoval tým na kauzu, ktorá rezonovala v predvolebnej kampani.

2:35 "V Bratislave sa stala veľká vec. Dokázali sme to". Primátorom hlavného mesta sa stane nováčik - architekt s podporou mimovládnych strán Matúš Vallo. "Viedli sme slušnú a transparentnú kampaň. Sľubujem, že rovnako chcem riadiť aj mesto," uviedol víťaz volieb pred nadšenými podporovateľmi.

Viac
k Téme

2:30 Porážku v boji o post bratislavského primátora priznal aj Václav Mika. Vallovi v emotívnom príhovore zaželal, aby viedol mesto najlepšie ako môže.

2:10 Súčasný primátor Ivo Nesrovnal napriek oficiálne nízkemu počtu spočítaných zápisníc priznal porážku.

"Bratislavčania rozhodli," uviedol s tým, že podpora bola síce veľká, na víťazstvo to však nestačilo. Uviedol, že mesto odovzdáva v oveľa lepšom stave ako keď začínal na poste primátora. Dopredu pogratuloval Matúšovi Vallovi k víťazstvu. Je možné, že o ziskoch protikandidátov má lepšie informácie ako sú oficiálne k dispozícii, keďže v Bratislave zatiaľ nie je spočítaná väčšina hlasov.

Viac
k Téme

2:05 Primátorom Liptovského Mikuláša zostáva podľa neoficiálnych výsledkov Ján Blcháč. Primátorom je od roku 2006. Post ružomberského primátora podľa neoficiálnych výsledkov obhájil Igor Čombor.

1:55 Primátorom Myjavy zostane aj v najbližšom štvorročnom volebnom období úradujúci primátor Pavel Halabrín.

1:49 Novým starostom bratislavskej mestskej časti Jarovce by mal byť Jozef Uhler. Uhler to uviedol na sociálnej sieti. "Jarovčania, dali ste mi vaše hlasy, ja vám dám maximum mojej snahy. Ďakujem veľmi pekne za prejavenú dôveru," napísal Uhler.

1:45 Martin si zrejme zvolil zmenu. Víťazom boja o primátorské kreslo by mal byť bývalý dekan Lekárskej fakulty Ján Danko.

1:45 Aj po sčítaní 12,46 percenta okrskových zápisníc vedie v súboji o post primátora Bratislavy Matúš Vallo so ziskom 34,65 percenta hlasov. S odstupom vyše desiatich percent za ním nasleduje Václav Mika, ktorý má zatiaľ 24,52 percenta hlasov. Tretí je Ivo Nesrovnal s 19,26 percenta, štvrtý Ján Mrva s 17,07 percenta.

1:40 Jaroslav Polaček si zatiaľ neuvedomuje, že s najväčšou pravdepodobnosťou bude novým primátorom Košíc. Uviedol to v reakcii na to, že Martin Petruško pripustil svoju volebnú porážku. Polaček v priebežnom sčítavaní hlasov výrazne vedie. "Je to ešte predčasné. Vidíme, ako sa trend vyvíja, nechajme tomu ešte trochu čas," povedal.

Ako sa vyjadril, počas celého dňa pociťoval napätie, ktoré aktuálne stúpa. "V tejto kampani sme si zažili veľmi tŕnistú cestu a ja mám hrošiu kožu, možno preto," reagoval na to, že vyzerá pokojne.

1:35 Úradujúci primátor Trenčína Richard Rybníček povedie mesto aj v najbližších štyroch rokoch. Svoju výhru potvrdil po zrátaní 74 percent okrskových zápisníc, z ktorých získal 72 percent hlasov Trenčanov.

„Je to výnimočný deň vo výnimočnom meste, chcem poďakovať všetkým Trenčanom. Ten záväzok, ktorý od nich mám je obrovský a verím, že dokončíme veci, ktoré som sľúbil a ktoré máme rozbehnuté a priblížime Trenčín k moderným mestám," povedal Rybníček.

1:30 Podľa predbežných výsledkov komunálnych volieb v meste Poprad vedie kandidát na primátora Anton Danko. V tesnom závese bol Alexander Beľjajev, predseda predstavenstva Tatravagónky. Ostávajú už len dva okrsky, ktoré už nemajú váhu. Rozdiel v hlasoch je 700.

V Poprade kandidovalo 13 kandidátov na poslancov, v predvolebných výskumoch výrazne viedol Anton Danko, tesný rozdiel je prekvapením.

1:25 V Turčianskych Tepliciach zostáva aj ďalšie štyri roky primátorom Igor Hus. Volebnú porážku priznal na sociálnej sieti jeho protikandidát i predchodca vo funkcii Michal Sygút.

1:22 Košický viceprimátor Martin Petruško, ktorý kandidoval na primátora mesta, pripustil svoju volebnú porážku. Podľa priebežných neoficiálnych výsledkov v počte získaných hlasov výrazne zaostáva za Jaroslavom Polačekom.

"Z toho, čo viem, tak spokojný byť nemôžem, tie čísla hovoria jasne. Ja som veľmi rád, že som svoju kampaň viedol tak, ako som viedol. Chcem sa poďakovať všetkým ľuďom, ktorí ma podporili, hlavne svojej manželke, lebo tá stála pri mne celú kampaň. Keď to dopadne tak, ako to momentálne vyzerá, tak mi neostáva nič iné, ako rešpektovať vôľu Košičanov. A pevne verím, že Košičania si vybrali toho, koho chceli," uviedol Petruško pre novinárov.

1:20 Po spracovaní takmer polovice zápisníc je účasť vo voľbách 53,25 %.

1:10 Novým primátorom Nitry sa podľa neoficiálnych výsledkov stal Marek Hattas.

1:10 Súčasná primátorka Prešova Andrea Turčanová podľa neoficiálnych výsledkov obhájila svoj post.

1:10 Úradujúci primátor Trenčína Richard Rybníček povedie mesto aj v najbližších štyroch rokoch. Primátorský post v Považskej Bystrici by mal obhájiť Karol Janas. Partizánske aj nasledujúce volebné obdobie povedie Jozef Božik.

1:00 Peter Bročka by mal v Trnave obhájiť post primátora, aj súčasný primátor Banskej Bystrice J. Nosko zrejme obhájil pozíciu prvého muža mesta.

0:55 Po zrátaní takmer pätiny okrskov vedie v súboji o post košického primátora Jaroslav Polaček s počtom 4 134 voličov. Na druhom mieste je zatiaľ Martin Petruško.

0:55 Primátorom mesta Fiľakovo zostáva Attila Agócs. Starostom obce Veľké Raškovce zostáva poslanec Elemér Jakab.

0:50 Poslanec NR SR Ján Podmanický obhájil post starostu v obci Stará Bystrica.

0:45 Po spracovaní viac ako tretiny zápisníc miestnych volebných komisií je volebná účasť v komunálnych voľbách 52,05 percenta.

0:38 Po zrátaní 50 percent hlasov v Trenčíne vedie Richard Rybníček, podľa neoficiálnych výsledkov v Trnave predbežne vedie Peter Bročka.

0:35 Aj z Bratislavy konečne prišli prvé dáta zo štatistického úradu. Po zrátaní malého počtu hlasov predbežne vedie Matúš Vallo.

0:35 V Košiciach už spočítali vyše 12 percent okrskov. S vyše 40 percentami vedie Jaroslav Polaček.

0:30 Nezávislý kandidát Peter Fiabáne podľa neoficiálnych informacií vyhral v Žiline. Trium mu priznal aj jeho protikandidát.

0:25 Starosta Štrby Michal Sýkora je slovenským rekordérom, vo funkcii bude jubilejný desiatykrát. Po prvý raz v histórii však v komunálnych voľbách nemal súpera, a tak mu na zvolenie stačil jediný hlas.

0:15 Mesto Žiar nad Hronom povedie ďalšie štyri roky staronový primátor a poslanec NR SR Peter Antal (Most-Híd, Smer-SD, SNS). Podľa neoficiálnych výsledkov, ktoré mesto zverejnilo na sociálnej sieti, získal vo voľbách 76,99 percenta hlasov.

V Nižnom Hrabovci bude starostkou matka a svokra poslancov NR SR Pčolinských Marcela Pčolinská.

00:05 Prvá veľká bitka vo veľkom meste je za nami. Dlhoročnú primátorku Humenného Janu Vaľovú porazil kandidát spojenej opozície Miloš Meričko.

00:00 V súboji o post primátora Košíc vedie po sčítaní prvého percenta okrskových zápisníc Jaroslav Polaček. V Bratislave vedie podľa neoficiálnych informácií po sčítaní malej časti hlasov Ivo Nesrovnal.

23:48 Po zrátaní 14 percent odovzdaných hlasovacích lístkov v Trenčíne vedie v súboji dvojice kandidátov na primátora mesta úradujúci primátora Richard Rybníček (nezávislý), ktorému zatiaľ odovzdalo hlas 74 percent voličov.

23:45 Zaujímavé to začína byť i vo veľkých mestách. Časť hlasov spočítali už aj v Košiciach.

23:31 Post primátora mesta Medzilaborce v sobotňajších komunálnych voľbách podľa predbežných výsledkov obhájil súčasný primátor Vladislav Višňovský (Smer-SD). Informoval o tom na sociálnej sieti. "Je to veľký záväzok voči občanom a budem sa snažiť ďalej pokračovať v práci, ktorú som začal. Je to víťazstvo," uviedol v reakcii Višňovský s tým, že je to pre neho aj veľká zodpovednosť za chod mesta Medzilaborce.

23:30 Ako sú na tom komisie so zápisnicami? Zatiaľ ich je spracovaný len zlomok - najšikovnejší sú zrejme v Banskobystrickom kraji.

Zdroj: ŠÚ SR
Zdroj: ŠÚ SR

23:25 Kandidát na primátora hlavného mesta Václav Mika vo svojej volebnej centrále prítomným novinárom povedal, že dáva zmysel bojovať o dôveru ľudí a dáva zmysel do toho vložiť všetko. "Verím, že sme do toho dali maximum," zhodnotil Mika volebnú kampaň.

Ako ďalej dodal, chcel by sa poďakovať v prvom rade Bratislavčanom, ktorí volili a ktorí nielen uplatnili svoje právo, ale volili si aj to, v akom meste chcú žiť. "Tým, ktorí nevolili, tak je možno potrebné ich povzbudiť do budúcnosti, že to dáva zmysel," uviedol Mika. Kandidát na primátora sa tiež poďakoval svojej rodine, kolegom, priateľom spolupracovníkom, ktorí ho v dnešnú volebnú noc prišli podporiť aj do volebného štábu v Au Cafe, kde je pokojná atmosféra.

23:18 Vo volebnom štábe súčasnej primátorky Prešova Andrey Turčanovej v krajskej centrále KDH je momentálne pokojná atmosféra. Podporiť ju prišli kandidáti na poslancov, priatelia a stranícki reprezentanti.

"Momentálne sa fyzicky necítim veľmi dobre. Celú kampaň som zvládla, aj dnešnú hádzanú som zvládla. Neviem, či na mňa nelezie nejaká viróza, dúfam, že nie. Čo sa týka volieb, cítim sa, myslím si, dobre. Urobili sme všetko, čo bolo v našich silách. S kampaňou som spokojná a vysvedčenie nám vystavia občania," povedala Turčanová.

23:15 V predchádzajúcich rokoch bola účasť v komunálnych voľbách v Banskej Bystrici nízka, súčasný primátor Ján Nosko, ktorý v nich kandidoval ako nezávislý s podporou Smeru-SD a SNS, verí, že teraz prišlo viacej občanov. Na výsledky volieb čaká s rodinou, známymi a priateľmi v jednej z banskobystrických reštaurácií na Námestí SNP.

"Myslím, že máme za sebou dobré štyri roky. Čakáme, aké vysvedčenie mi obyvatelia nášho mesta vystavia," konštatoval Nosko. Zatiaľ nemá žiadne priebežné výsledky z okrskov.

23:10 Jaroslav Polaček (SaS, KDH, SMK, Nova, OKS) ako jeden z kandidátov na post primátora Košíc prišiel do svojej volebnej centrály v jednom z košických hotelov približne o 22.40 h. "Myslím si, že už dávno sme sa vyjadrili, že uvažujeme o výhre. Verím, že nám to vyjde," povedal pre novinárov.

23:00 Zo štatistického úradu prichádzajú prvé výsledky. V západoslovenskej obci Píla napríklad zvíťazil Radovan Mičunek, v Macove Ľudmila Láníková.

Aj vo volebnej centrále kandidáta na post primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka majú zapnutú TA3 (Zdroj: SITA)
Aj vo volebnej centrále kandidáta na post primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka majú zapnutú TA3 (Zdroj: SITA)

22:55 Košický viceprimátor Martin Petruško, ktorý kandidoval na primátora mesta za Smer-SD a SNS, po uzatvorení volebných miestností nechcel tipovať konečný výsledok. So svojou kampaňou však vyjadril spokojnosť a celkovo dobrý pocit.

"Všetci štyria máme veľké šance a ja som človek, ktorý nerád tipuje, takže ja si počkám na výsledok. Samozrejme, išiel som do toho s tým, že by som rád vyhral, ale nechajme to na ľudí, ako rozhodnú. Ja mám však z toho dobrý pocit," povedal pre novinárov.

22:50 Smer-SD v stanovisku strany poďakoval ľuďom za voľby, hovorí o tlaku spoločenskej atmosféry.

"Smer-SD chce poďakovať samospráve za to, čo pre občanov SR urobila a vníma, že dnešné voľby prebehli viac na báze osobnostnej ako straníckej. Občania si vyberali najmä starostov a primátorov podľa toho, čo pre nich urobili," píše sa v stanovisku strany, v ktorom ďakuje aj kandidátom, ktorí kandidovali pod hlavičkou Smeru-SD alebo s jeho podporou. Berie na vedomie, že "pod tlakom spoločenskej atmosféry dávali kandidáti priestor nezávislej kandidatúre, hoci sa vo svojom živote prakticky hlásia ku konkrétnej politickej strane".

22:40 Polícia v Sobranciach prijala v súvislosti s voľbami trestné oznámenie. Volič mal mať na lístku napísané čísla kandidátov na poslancov. "Išlo o rómskeho občana a mal na lístku napísané čísla kandidátov na poslancov. On odvolil a ten lístok odovzdal ďalšiemu Rómovi. Nahlásili sme to polícii, bolo to vyšetrované," uviedol predseda okrskovej volebnej komisie Imrich Habušta.

Viac
k Téme

22:30 Počas volieb nezaznamenali v Trnave žiadne problémy, policajné hliadky nezaevidovali ani jeden výjazd. Pokojné a bez problémov boli aj na hornej Nitre.

22:20 Poslanec Smeru-SD Ľubomír Petrák bol dnes po ôsmykrát po sebe zvolený za starostu obce Hurbanova ves v okrese Senec. Petrák nemal vo voľbách žiadneho protikandidáta. Starostom obce je od roku 1993.

Viac
k Téme

22:18 Kysuckú obec Stará Bystrica povedie ako starosta už piate volebné obdobie po sebe Ján Podmanický. Ten nemal v dnešných voľbách protikandidáta a preto mu stačilo získať vo voľbách jeden hlas.

22:15 K porušeniu zákona o voľbách a zákona o volebnej kampani malo dôjsť počas soboty v Michalovciach. Mestská volebná komisia v tejto súvislosti podala podnet na Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

Ako informoval zapisovateľ MVK Ján Bumbera, v tejto súvislosti dostali podnet, ktorý upozorňoval na to, že štyria kandidáti vo voľbách do orgánov samosprávy v Michalovciach na volebnej stránke na sociálnej sieti zverejnili video, kde informujú voličov, že ktosi neumožnil opozícii byť pri hlasovaní do prenosnej urny. "Zverejnený bol aj údaj o účasti vo voľbách," uviedol s tým, že aktéri vo videu vyzývajú voličov, že ak chcú niečo zmeniť, nech idú voliť, lebo zajtra už bude neskoro. "Je to oficiálny kandidát na voľbu primátora spoločne s tromi kandidátmi na voľbu poslancov," dodal.

22:10 Bratislavčania rozhodnú na základe reálnych výsledkov, ktoré vidia v uliciach. Ja si však verím. Vo svojom volebnom štábe v jednom z hotelov na bratislavskom nábreží to vyhlásil súčasný primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal, ktorý chce tento post obhájiť aj v sobotných komunálnych voľbách. "Verím si od začiatku týchto volieb. Vykonali sme obrovský kus roboty a môžem sa v pokoji pozrieť na seba do zrkadla. Viem, čo pred nami je a čo treba spraviť. Som ten posledný, ktorý by hovoril, že v Bratislave je všetko v poriadku," skonštatoval Nesrovnal.

Ako je tom Ján Mrva?

S miernym napätím, no predovšetkým pokorou očakáva výsledky sobotňajších primátorských volieb v Bratislave Matúš Vallo.

22:06 Neviete sa dočkať priebežných výsledkov? Môžete sledovať tento graf, ktorý ukazuje, ako sú spočítané výsledky v Bratislave. V prípade, že ste z iného mesta, môžete si ho zatiaľ vyhľadať na našej podstránke.

22:05 Komisie začínajú sčítavať hlasy. Komunálne voľby na Slovensku sa zaobišli bez väčších problémov, nezaobišli sa však bez podnetov.

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán sa zaoberala podozreniami z kupovania hlasov, porušovania moratória či nespokojnosti s činnosťou okrskových volebných komisií. Počas dňa sa v niektorých obciach vyskytli incidenty. Napríklad v obci Lozorno mali k voľbám privážať Rómov v dodávke, na Luníku IX došlo ku krátkemu narušeniu volieb.

22:00 Je to tu. Na väčšine územia Slovenska sa zatvorili volebné miestnosti a všetci začíname netrpezlivo čakať na prvé priebežné výsledky.

Predbežný program:

21.55 Začína vysielať volebné štúdio TA3
06.00 Mimoriadny začiatok nedeľného vysielania 
09.00 Začíname sa spájať s novozvolenými primátormi
11.30 Mimoriadna relácia V politike s lídrami strán

21:32 O menej ako polhodinu by sa mali zatvoriť brány volebných miestností a začína sa čakanie na prvé priebežné výsledky. Ako volebný večer spracuje naša televízia? Tesne pred desiatou večer začína vysielať špeciálne volebné štúdio TA3 so zaujímavými hosťami. Vysielať budeme až do zverejnenia výsledkov v krajských mestách, v celonočnom informovaní však bude pokračovať web TA3. Zajtrajšok už bude v znamení nových zvolených zástupcov a vyjadrení lídrov politických strán. Pozrite si náš predbežný program.

21:30 Polícia počas volebného dňa dostala viacero podnetov od občanov, ktoré sa týkajú najmä možného narušenia prípravy volieb, podozrenia z porušenia moratória a volebnej korupcie. "Ku dňu konania volieb to bolo viac ako dvesto podnetov, z nich bola približne polovica trestných oznámení, asi štyridsiatka priestupkov a evidujeme aj 60 iných podnetov," informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

21:20 Vysokú účasť oprávnených voličov zaznamenali komisie v niektorých volebných okrskoch v meste Tisovec na severe Rimavskosobotského okresu. Informovala o tom predsedníčka okrskovej volebnej komisie v okrsku číslo 3 Gabriela Kéry. „Voľby prebiehajú pokojne a voličov máme dosť. V našej okrskovej komisii už pred ôsmou večer odvolila v podstate polovica voličov,“ uviedla Kéry s tým, že pomer mladých a starších voličov je prakticky vyrovnaný.

Podľa vyjadrenia predsedníčky i ďalšieho člena komisie je účasť vyššia nielen oproti minuloročným voľbám do vyšších územných celkov, ale tiež v porovnaní s predchádzajúcimi komunálnymi v roku 2014. Dôvodom vyššej volebnej účasti je podľa Kéry i skutočnosť, že v meste dôjde po 28 rokoch k zmene na poste primátora, keďže súčasný už po siedmich funkčných obdobiach ďalej nekandidoval.

21:10 Menej ako hodina zostáva do momentu, kedy sa na celom Slovensku zatvoria volebné miestnosti. Čoskoro sa dočkáme aj prvých výsledkov.

21:00 Niekoľkominútové prerušenie volieb na Luníku IX by nemalo podľa predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduarda Báránya oddialiť sčítavanie hlasov a zverejňovanie predbežných výsledkov. Volebné miestnosti sa majú v mestách a obciach zatvoriť o 22. hodine.

Viac
k Téme

20:30 V niektorých bratislavských mestských častiach si obyvatelia nielen vyberajú komunálnych politikov, ale aj podpisujú novú petíciu za zákaz hazardu v meste. Tú s názvom Nech sa hazard do Bratislavy nevráti iniciovala pred časom poslankyňa Bratislavského samosprávneho kraja a bratislavská novomestská poslankyňa Zuzana Rattajová, ktorá však už v sobotných komunálnych voľbách nekandiduje.

"Podpisy zbierame pred niektorými volebnými okrskami celý deň a budeme v tom pokračovať až do večera. Zbierame hlavne v Petržalke, Novom Meste, Starom Meste a v Ružinove," uviedla Rattajová. Hoci je podľa jej vyjadrení väčšia šanca získať viac podpisov od občanov práve počas volieb, napriek tomu sa zbierajú veľmi ťažko. "Je to aj tým, že mnohí nerozumejú, prečo sa majú podpisovať dvakrát za rovnakú vec," poznamenala Rattajová.

20:20 Občianske právo voliť sa počas volieb rozhodlo využiť opäť aj niekoľko ľudí bez strechy nad hlavou, či Slovákov a cudzincov s trvalým pobytom na miestnom úrade niektorej z najväčších bratislavských mestských častí. Ich počet je však porovnateľný s voľbami v minulých rokoch a výraznejšie nestúpa, ani neklesá. Uviedli to hovorcovia miestnych samospráv.

"Bezdomovci voliť chodia, síce nie vo veľkých počtoch, ale chodia. Ak, tak ako po minulé roky," uviedla Silvia Vnenková, vedúca oddelenia komunikácie s verejnosťou petržalského miestneho úradu. Podaktorí z nich sa zaujímali o možnosť voliť aj pred samotnými voľbami.

19:35 Volebná účasť v mestách Lučenec a Fiľakovo v Lučeneckom okrese je zatiaľ dosť nízka. Väčší záujem o prebiehajúce komunálne voľby je v dedinách tohto okresu, hlavne tam, kde je viac kandidátov na starostu. Informoval o tom zapisovateľ okresnej volebnej komisie Jaroslav Morháč. Dodal, že komisia doposiaľ nemusela riešiť žiadne podnety. „Počas dňa sa objavili incidenty, keď dochádzalo k porušovaniu volebného moratória. Tie však boli nahlásené priamo na políciu,“ ozrejmil Morháč.

19:15 Štátna komisia riešila aj podnet z obce Lozorno, kde mali k voľbám privážať Rómov v dodávke. "Aby mohli byť prijaté opatrenia, boli vyslaní členovia okresnej volebnej komisie do obce Lozorno, aby v prípade, že by sa nejaké skutočnosti potvrdili, sa obrátili s podnetom na príslušníkov Policajného zboru, ktorí by mali vec doriešiť," priblížila.

Na údajné zvážanie ľudí k voľbám upozornilo na sociálnej sieti i občianske združenie Lozorno pre občanov.

Viac
k Téme

18:45 Svoje hlasy odovzdali aj príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline. Podľa hovorcu pluku Mária Pažického pokryli 24-hodinové služby personálom s trvalým pobytom v Žiline. "Tento personál má prístup k prenosným volebným urnám. Koľkí z nich toto právo využili, nebudeme zverejňovať," uviedol Pažický.

"Vojaci, nasadení v operáciách medzinárodného krízového manažmentu, ktorí sú v čase komunálnych volieb mimo územia Slovenskej republiky, nemajú možnosť v komunálnych voľbách využiť svoj voličský hlas," vysvetlil hovorca 5. pluku špeciálneho určenia.

18:20 Polícia Slovenskej republiky vo volebný deň varuje pred nebezpečenstvom pohybovania sa po ceste bez reflexných prvkov. „Policajti dnes dohliadajú na priebeh volieb a tak si v teréne všimli aj to, že davy ľudí, hlavne po dedinách, chodia po zotmení po ceste bez reflexných prvkov, čím riskujú vlastné životy," informovala polícia na sociálnej sieti Facebook.

17:50 Dobrá volebná účasť sa črtá v Komárne. Podľa zapisovateľky mestskej volebnej komisie Márie Kukel sa pred volebnými miestnosťami tvoria rady. Voľby prebiehajú hladko a bez problémov. Bezproblémový priebeh majú komunálne voľby aj v Leviciach a Nových Zámkoch, tam však o sľubnej účasti zatiaľ nehovoria. Ako informovala zapisovateľka volebnej komisie v Leviciach Elena Kušteková, ľudia chodia voliť priebežne, rady sa netvoria. Niektoré okrsky hlásia účasť okolo 20 percent. V Nových Zámkoch je situácia podobná.

Predseda NR SR Andrej Danko počas volebného aktu. (Zdroj: SITA/Diana Černáková)
Predseda NR SR Andrej Danko počas volebného aktu. (Zdroj: SITA/Diana Černáková)

17:20 Podozrenia z kupovania hlasov, porušovanie moratória či nespokojnosť s činnosťou okrskových volebných komisií. To sú podnety, ktoré počas volebného dňa rieši Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Občania na podávanie podnetov využívajú infolinku, ktorú zriadilo ministerstvo vnútra. "V súčasnosti riešime najmä množstvá telefonátov od voličov. Dožadujú sa nápravy, pozorovatelia oznamujú svoje poznatky či nespokojnosť s prístupom volebných komisií. Ľuďom sa napríklad nepáči, že členovia okrskovej volebnej komisie sú príbuzní niekoľkých kandidátov," informovala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová. Niektoré podnety sú podľa nej aj opodstatnené. "Napríklad členka komisie bola nespokojná s predsedom komisie, ktorý sa mal údajne protizákonne správať pri vydávaní hlasovacích lístkov. V tejto súvislosti bola oslovená miestna volebná komisia, ktorá overila vec na mieste," dodala Chmelová.

16:55 Podľa vedúcej organizačného štábu na prípravu komunálnych volieb v Nitre Ivany Buranskej môžu občania aj v priebehu dňa volieb požiadať okrskovú komisiu o možnosť voliť do prenosnej urny. "Nahlásia svoje meno a adresu, na ktorú za nimi môžu s urnou prísť. Samozrejme, že musí byť splnená požiadavka, že ten človek má zdravotný problém, že nie je schopný dostaviť sa do volebnej miestnosti," vysvetlila Buranská. Najviac výjazdov mali členovia okrskových komisií v Nitre naplánovaných do zariadení sociálnych služieb pre seniorov. V mnohých z nich čakali na prenosnú urnu aj desiatky ľudí.

16:30 V Nitre dnes využil svoje volebné právo aj Austrálčan Philip Le Mottee, na Slovensku volil prvý raz. Žije tu už desať rokov, z toho posledných šesť rokov strávil v Nitre, v centre mesta si založil jazykovú školu. „Za šesť rokov, čo tu bývam, tu vzniklo a zaniklo množstvo prevádzok. Je to sčasti spôsobené tým, že centru mesta chýba život a sčasti vysokými nákladmi a byrokraciou,“ povedal Le Mottee. Ako dodal, centru mesta sa roky nevenovala pozornosť, väčšinu roka je ako vymreté, čo škodí biznisu.

Austrálčan Philip Le Mottee počas volebného aktu v Nitre. (Zdroj: SITA/Martin Havran)
Austrálčan Philip Le Mottee počas volebného aktu v Nitre. (Zdroj: SITA/Martin Havran)

16:20 Voľby zatiaľ majú pokojný priebeh aj podľa polície. "Voľby prebiehajú v pokoji, nezaznamenali sme narušenie, policajti sú od skorého rána v teréne a ostanú až do konca volieb. Sú pripravení zasiahnuť v prípade, že si to aktuálna situácia vyžiada,” informovala  hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová. Na regulárnosť a pokojný priebeh volieb dohliada zvýšený počet policajných hliadok. Polícia dohliada aj na sídla okrskových, okresných a mestských volebných komisií, tiež na sídlo Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Okrem motorizovaných jednotiek dohliadajú na verejný poriadok i pešie hliadky, v teréne sú aj príslušníci kriminálnej polície.

15:55 V Holíči obyvatelia mesta spojili návštevu volebných miestností s Martinským jarmokom. Niektorí odvolili ešte pred jeho návštevou, niektorí zvolili opačný postup. "Voliť som bola pred jarmokom, keďže to považujem za svoju občiansku povinnosť. Chcela som vyjadriť svoj názor na doterajšie dianie v meste. Potom som s dcérou a vnučkami išli pozrieť jarmok, keďže nám vyšlo počasie," uviedla 61-ročná volička.

15:20 V minimálne dvoch prípadoch na východe Slovenska sa objavili podozrenia z kupovania voličských hlasov. Ako uviedol člen Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Peter Pollák, voliči dostali lístočky s menami kandidátov. Pollák už navštívil obec Boťany v okrese Trebišov a Luník IX v Košiciach. V oboch prípadoch zaznamenal podozrenia z volebnej korupcie. "V rukách rómskych voličov sa vyskytli nejaké ťaháčiky, lístočky, na ktorých boli napísaní kandidáti. A zrejme je naozaj pravdou to, že v mnohých komunitách niekto ovplyvňuje rómskych voličov nekalým spôsobom," priblížil. V oboch prípadoch privolali policajnú hliadku, ktorá mala ľudí predviesť a ďalej prípady vyšetrovať.

15:00 Voliči v Prešove volia aj na menej tradičných miestach. Tri volebné okrsky sú totiž umiestnené v reštauračných a pohostinských zariadeniach. Netradične sú umiestnené napríklad volebné okrsky na Šidlovci, ktorý sa nachádza v zariadení Šidlovčanka a v mestskej časti Nižná Šebastová sa volí v reštaurácii v areáli bývalých kúpeľov Išľa.

V prešovskej miestnej časti Nižná Šebastová volia ľudia v reštaurácii v areáli bývalých kúpeľov Išľa. (Zdroj: TASR/Maroš Černý)
V prešovskej miestnej časti Nižná Šebastová volia ľudia v reštaurácii v areáli bývalých kúpeľov Išľa. (Zdroj: TASR/Maroš Černý)
Voliť bol aj exprezident SR Ivan Gašparovič s manželkou Silviou. (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)
Voliť bol aj exprezident SR Ivan Gašparovič s manželkou Silviou. (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

14:25 Záujem o komunálne voľby je v niektorých okrskoch v najväčších bratislavských mestských častiach enormný. Príkladom je volebný okrsok v Základnej škole na Dudovej ulici č. 2. "Ľudia chodia vo vlnách už od rána, od siedmej hodiny, kedy sme otvorili volebné miestnosti. Niektorí čakajú pred volebnou miestnosťou aj 15 či 20 minút. Záujem je naozaj enormný," povedal predseda okrskovej volebnej komisie Martin Petráš. Podobnú situáciu hlási aj Ružinov. "Mnohé komisie uvádzajú, že voliť chodí veľké množstvo ľudí. Počet je vraj vyšší, ako si pamätajú z minulých rokov či minuloročných volieb do vyšších územných celkov," poznamenala ružinovská hovorkyňa Jana Pôbišová. Voľby majú zatiaľ pokojný a plynulý priebeh aj v Starom Meste.

Viac
k Téme

13:45 Hlasovanie v dnešných obecných voľbách je zatiaľ pokojné a bez závažnejších narušení. Z informácií od Policajného zboru vie Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán zatiaľ o ôsmich podnetoch na údajnú volebnú korupciu. No celkovo je priebeh volieb relatívne pokojný a korektný, povedal pre médiá v bratislavskej centrále štátnej komisie pre voľby predseda komisie Eduard Bárány.

13:15 Pomerne veľký záujem voličov o voľby je v trebišovskej rómskej osade. Volebné miestnosti sú na Základnej škole Ivana Krasku, pred nimi sa vytvárajú aj rady a voliči potom musia čakať, aby mohli odvoliť. Voľby v rómskej osade sú špecifické, okrem iného aj prípadmi, že niektorí voliči potrebujú sprievod z dôvodu, že nevedia čítať a písať. "Stalo sa aj, že mali neplatný alebo poškodený preukaz totožnosti a nemohli byť pripustení k voľbám," uviedol predseda okrskovej komisie číslo 3 Jozef Rudolecký.

12:50 Vo Výčapoch-Opatovciach pri Nitre prví raz volili aj kresťanskí utečenci z Iraku, ktorí tu žijú od roku 2016. Ako informoval kňaz Peter Brenkus, vo Výčapoch-Opatovciach v súčasnosti žije 21 Iračanov. Ďalších vyše 40 ich žije v Nitre a okolitých obciach. „Majú vybavený trvalý pobyt. O slovenské občianstvo môžu požiadať najskôr po štyroch rokoch,“ uviedol Brenkus.

12:25 Volebný incident sa odohral v jednom z dvoch volebných okrskov košickej mestskej časti Luník IX. Za členmi volebnej komisie prišiel mladík a povedal, že je prvovolič. Potom vybral lístok s vytlačeným menom jedného z dvoch kandidátov na post miestneho starostu a pýtal sa, či môže ho môže voliť. Mladík údajne uviedol, že lístok mu dal niekto vonku. Komisia mu voliť nedovolila a privolala políciu, pretože mala podozrenie z porušenia volebného zákona. Policajti mladíka odviedli z miestnosti bočnými dverami, aby podal vysvetlenie. Predsedníčka miestnej volebnej komisie Jozefína Šaňová uviedla, že vecou sa zaoberá polícia, ktorá rozhodne o ďalšom postupe. Doložila, že na chvíľu prestali do miestnosti púšťať voličov, no po pár minútach ich začali opäť púšťať.

Polícia preveruje voliča na podnet predsedníčky okrskovej volebnej komisie. (Zdroj: SITA/Ivan Fleischer)
Polícia preveruje voliča na podnet predsedníčky okrskovej volebnej komisie. (Zdroj: SITA/Ivan Fleischer)

12:00 Na Základnej škole Pankúchova 4 v bratislavskej Petržalke sa predpoludním tvorili rady. Občania, ktorí chceli voliť, museli ráno čakať na to, kým sa dostanú k volebnej urne. Starším ľuďom sa nepáčilo, že až na mieste dostali do rúk volebné lístky so zoznamom poslancov, starostov i primátorov. Ich čítanie tak trvalo dlhšie. Na odvolenie sa  podľa jedného z obyvateľov Petržalky čakalo vyše pol hodiny.

11:35 Odvolil už aj predseda vlády SR Peter Pellegrini. Podľa neho je dôležité, aby ľudia využili voľby do samospráv, lebo všetky dane, ktoré odvádzajú pracujúci a živnostníci neplynú do štátnej kasy, ale 70 percent týchto všetkých peňazí ide mestám a obciam a 30 percent ide vyšším územným celkom. „Ani jedno euro z výplaty človeka na Slovensku nejde do štátnej pokladnice, preto je nesmierne dôležité, aby dnes prišli ľudia voliť, aby si vybrali, kto bude viesť mestá a obce nasledujúce štyri roky,“ doplnil premiér.

Zdroj: SITA/Peter Rusko
Zdroj: SITA/Peter Rusko

11:10 V spoločnosti svojej manželky odovzdal svoj hlas v komunálnych voľbách aj prezident SR Andrej Kiska. Vyzval ľudí, aby si zvolili zástupcov podľa ich skutkov a nie podľa sľubov. Upozornil tiež, že tieto voľby sú špecifické, keďže sú prvé od dramatických udalostí zo začiatku tohto roka. Narážal pritom na vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. „Sú to prvé voľby, v ktorých môžeme ukázať, ako si predstavujeme slušné a poctivé Slovensko,“ povedal Kiska.

Prezident SR Andrej Kiska s manželkou Martinou. (Zdroj: SITA/Radoslav Maťaš)
Prezident SR Andrej Kiska s manželkou Martinou. (Zdroj: SITA/Radoslav Maťaš)

11:05 Predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány informoval, že polícia prijala osem podnetov týkajúcich sa podozrení z volebnej korupcie, v štyroch z nich sa už začalo konať. Štátna volebná komisia sa zaoberala doteraz podnetmi od komisií nižších volebným stupňov či občanov. "Sústreďujeme sa na tie podania, ktoré sa týkajú aktuálneho diania tam, kde je možné ešte usmerniť," uviedol Bárány. Podnetmi týkajúcimi sa financovania volebnej kampane sa bude komisia zaoberať na niektorom z ďalších zasadnutí.

10:35 Voliči by si pred hlasovaním mali dobre pozrieť hlasovací lístok, najmä pokiaľ ide o voľbu komunálnych poslancov. Ak totiž zakrúžkujú viac kandidátov, ako sa v danom volebnom obvode volí, hlasovací lístok bude neplatný. "Kandidátov na starostov a primátorov krúžkujeme. Pokiaľ ide o poslancov, pozorne čítame hlasovací lístok, pretože na ňom je uvedený počet kandidátov, ktorý sa volí v danom volebnom obvode a to je maximálny počet. V prípade, že volič zakrúžkuje viac kandidátov ako je uvedené na hlasovacom lístku, lístok sa stáva neplatný. V prípade, že zakrúžkuje menej, všetky hlasy sú platné," opísala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová.

Momentka z obce Martovce. Členka folklórneho súboru prišla voliť v kroji. (Zdroj: TASR/Milan Drozd)
Momentka z obce Martovce. Členka folklórneho súboru prišla voliť v kroji. (Zdroj: TASR/Milan Drozd)

10:05 S podnetmi či otázkami ku komunálnym voľbám sa môžu voliči obrátiť na viacero liniek. Ministerstvo vnútra zriadilo informačnú linku, na ktorej zamestnanci poskytujú informácie, ktoré sa týkajú voličov, ich práv a povinností či informácie o organizačnom zabezpečení volieb. Informačná linka je prístupná na telefónnych číslach 02/5094 2317 a 02/5094 2312.

K dispozícii je aj linka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán, kde môžu hlásiť najmä nezákonnosti či problémy vo volebných miestnostiach pri výkone volebného práva. Voliči môžu volať na čísla 02/4859 2020 alebo 02/4859 2021.

9:35 Komunálne voľby v Bratislave sa začali načas a bez problémov. Predseda volebnej komisie v Záhorskej Bystrici Miroslav Marciš uviedol, že v tejto mestskej časti evidujú v štyroch volebných okrskoch záujem hneď od začiatku. "Už po otvorení sme zažili nápor voličov, prichádzajú pozitívne naladení," konštatoval. Načas sa podarilo otvoriť aj všetkých 96 volebných okrskov v najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalka.

Viac
k Téme

9:10 Zaujímavá situácia nastala v obci Slanská Huta v okrese Košice okolie. Poslaneckých miest je päť, o mandát sa však uchádza len jedna kandidátka. O funkciu starostu sa uchádzajú dvaja kandidáti.

8:30 Volebnú miestnosť otvorili aj na druhom najväčšom rómskom sídlisku na Slovensku, Dúžavskej ceste v Rimavskej Sobote. Ako informovala predsedníčka okrskovej volebnej komisie Aneta Vargicová, pri otvorení miestnosti nečakal žiadny volič. "Do 7.45 h sme mali iba jediného voliča, ktorý práve odišiel. Voľby zatiaľ prebiehajú pokojne a k dispozícii máme všetko potrebné," uviedla.

7:50 Nie všade sa dnes bude voliť. Napríklad v Ondavke v Bardejovskom okrese sa komunálne voľby nekonajú. Dôvod je jednoduchý - v obci so 16 obyvateľmi dlhodobo nemá nikto záujem o miesto starostu i poslancov.

07:00 Je to tu, môžete si ísť zvoliť svojich zástupcov. Po celom Slovensku sa otvárajú brány volebných miestností.

TOP videá