Pre zlato chcú odvolať Makóa. Klamstvá, reagujú na finančnej správe

Pre zlato chcú odvolať Makóa. Klamstvá, reagujú na finančnej správe

19.10.2018 12:22 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/Diana Černáková (ilu foto)

Minister financií Peter Kažimír by mal odvolať z funkcie šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa. Vyzýva ho k tomu opozičný poslanec SaS Jozef Rajtár. Upozornil na možné nové fiktívne podvody s investičným zlatom, ktoré podľa neho mohol KÚFS prehliadať. Finančná správa v reakcii označila obvinenia za klamstvá.

Pre zlato chcú odvolať Makóa. Klamstvá, reagujú na finančnej správe

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Minister financií Peter Kažimír by mal odvolať z funkcie šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa. Vyzýva ho k tomu opozičný poslanec SaS Jozef Rajtár. Upozornil na možné nové fiktívne podvody s investičným zlatom, ktoré podľa neho mohol KÚFS prehliadať. Finančná správa v reakcii označila obvinenia za klamstvá.

Vložiť video

Upozornili na obchodovanie firmy

"Vyzývame ministra financií Kažimíra, aby si už konečne spravil poriadok, aby sfunkčnil KÚFS, aby zabezpečil, že Makó z tohto postu odíde," vyhlásil Rajtár. Bývalý námestník generálneho riaditeľstva Colnej správy Peter Cvik upozornil na obchodovanie firmy Beeston s investičným zlatom, ktoré je podľa neho podozrivé už len preto, že na rovnakej adrese sídli približne 580 firiem s obdobným zameraním bez zamestnancov, štruktúry a hospodárskej histórie. "Táto firma za posledné roky vyvážala do Turecka investičné zlato, podarilo sa jej ho vyviezť v objeme 3378 kilogramov v hodnote 99 miliónov eur," priblížil s tým, že Slovensko by tak patrilo ku krajinám s najväčším obratom v obchode so zlatom. "Po čase táto firma zanikla a na jej miesto nastúpila a prebrala rovnakú činnosť firma Caprice. Tá stihla od roku 2015 vyviezť zlato v objeme 1457 kg za 48 miliónov eur," vyčíslil Cvik.

Viac
k Téme

Majiteľ tejto firmy má pritom figurovať v ďalších 160 firmách. "Tu je reálny predpoklad, že v tomto prípade tzv. vývozu investičného zlata nešlo o nič iné len o reťazenie DPH a vyberanie nadmerných odpočtov,"predpokladá. Podľa neho sa však týmto prípadom nezaoberalo ani jedno analytické centrum finančnej správy, ktoré má k dispozícii aj KÚFS. "Ak ani jedno analytické centrum neupozornilo, že niečo takéto sa deje a v takomto rozsahu, tak na čo sú im? Potom môže vyvstať otázka, či náhodou neboli v prípade, ktoré niekto považoval za potrebné, tieto systémy vypínané," pýtal sa Cvik.

Viac
k Téme

Rajtár hovorí o sérii podvodov

Upozornil aj na to, že počas jeho pôsobenia u daniarov sa nedostal k výsledkom činnosti kriminálneho úradu, ktoré požadoval. "V zásade je nefunkčný. Keď som požiadal KÚFS o informáciu o výsledkoch ich činnosti za posledné roky, tak odpoveď bola, že takúto evidenciu úrad nevedie. Takže úrad nevie aké sú jeho konkrétne výsledky. Buď nemajú žiadne a nikoho nestíhali, alebo potom naozaj nechcú riadiť úrad tak, ako sa má," kritizoval Cvik.

Podľa Rajtára sa dá hovoriť o sérii podvodov, do ktorej bolo zapojených 160 firiem a bolo vyvezených takmer päť ton zlata do Turecka. "Ľudovítovi Makóovi sa to nezdá zvláštne, celé sa to nezdá zvláštne ani Kažimírovi, ktorý opakovane nekoná. Keď sa hovorí o domácich problémoch, je neustále na služobke, nevieme sa ho dopátrať. Minister nevie, čo sa v jeho rezorte deje," tvrdí Rajtár. Pokiaľ Makó neodstúpi z funkcie, bude podľa neho naďalej platiť, že "skutok sa nestal a úrad bude fungovať ako polícia za šéfovania Tibora Gašpara".

Viac
k Téme

Kažimír: Ja len menujem prezidenta

Minister financií Peter Kažimír očakáva, že finančná správa preverí podozrenia týkajúce sa možných podvodov s investičným zlatom na Slovensku. "Stále musím pripomínať predstaviteľom opozície, že musia vnímať zákony. Tie hovoria o tom, že finančná správa je samostatná. Náš vzťah je cez tvorbu zákonov, kvôli odporúčaniam, metodológii a menujem prezidenta, resp. prezidentku finančnej správy. To je asi tak všetko," reagoval na tlačovej konferencii Kažimír.

Šéf rezortu financií však dúfa, že finančná správa podozrenia preverí. "Predpokladám, že finančná správa na takéto odhalenie, lebo tých je tu stále niekoľko, bude reagovať. Bude zaujímavé, aký bude výsledok a pevne verím, že ak by to nebola pravda, tak sa dotyční ospravedlnia, lebo neustále nahlodávajú dôveryhodnosť tej inštitúcie. Ak to je pravda, tak to treba vyšetriť a chytiť tých ľudí, ktorí sa na tom podieľajú, alebo to prehliadajú," dodal Kažimír.

FS: Klamstvá, nadmerný odpočet nevzniká

Finančná správa sa ostro ohradila voči "nepravdivým a manipulatívnym klamstvám", ktoré prezentovala SaS.

"Prezentované informácie sa nezakladajú na pravdivých skutočnostiach. Finančná správa je síce viazaná daňovým tajomstvom, disponuje však dôkazmi, ktoré jednoznačne potvrdzujú, že ide o klamstvo. Iba podotýkame, že obchodníkom s investičným zlatom nevzniká v súvislosti s obchodovaním s touto komoditou nadmerný odpočet, nakoľko obchodovanie s investičným zlatom je oslobodené od DPH. Vyšetrovanie prezentovanej problematiky ani nepatrí do kompetencií KÚFS," uvádza sa v reakcii FS.

"Vyzývame účastníkov tlačovej besedy, aby si pred tým, ako začnú šíriť účelovo nepravdivé informácie, naštudovali príslušnú daňovú aj kompetenčnú legislatívu a dôrazne žiadame o vynechanie finančnej správy z účelových fabulácií. Prezentované informácie vnímame ako osobný, ničím nepodložený, útok na osobu riaditeľa KÚFS," dodala finančná správa.