Premiér očakáva pri stíhačkách dve ponuky. O nákupe ešte nerozhodnú

Premiér očakáva pri stíhačkách dve ponuky. O nákupe ešte nerozhodnú

20.6.2018 13:53 | zdroj: TA3 TASR SITA | zdroj foto: TASR/AP

Vláda nerozhodne o nákupe stíhacieho letectva v júni. Pred rokovaním vlády to oznámil premiér Peter Pellegrini, ktorý od ministra obrany Petra Gajdoša očakáva dve porovnateľné ponuky a odstránenie šumov, ktoré nákup sprevádzajú. Stíhačky na vládu napriek tomu predložia už teraz.

Premiér očakáva pri stíhačkách dve ponuky. O nákupe ešte nerozhodnú
  • Zdieľať

Vláda nerozhodne o nákupe stíhacieho letectva v júni. Pred rokovaním vlády to oznámil premiér Peter Pellegrini, ktorý od ministra obrany Petra Gajdoša očakáva dve porovnateľné ponuky a odstránenie šumov, ktoré nákup sprevádzajú. Stíhačky na vládu napriek tomu predložia už teraz.

Rozhodnutie nie je tak urgentné

Premiér odklad vysvetlil tým, že rozhodnutie o nákupe stíhačiek nie je tak urgentné, aby muselo byť prijaté na budúci týždeň. Pripustil, že sa tak môže stať až po letných vládnych prázdninách. Zdôraznil pritom, že o tejto veci nerozhoduje minister obrany, ale vláda a on osobne bude ten, kto materiál predloží na jej rokovanie. Chce mať preto na stole všetky potrebné informácie, aby mohol za rozhodnutím vlády stáť a bolo ho možné otvorene zdôvodniť.

„Chcem mať na stole porovnateľné ponuky, chcem, aby sa odstránili akékoľvek šumy, ktoré tu dnes okolo sú. Či niekto ponúkol, alebo neponúkol dodatočné veci zo strany dodávateľa, a potom sa vláda v pokoji rozhodne, čo ide spraviť. Hovoríme, vážené dámy a páni, o miliardových investíciách, a to nie je nákup toaletného papiera na nejaký úrad, to je vážna vec a ja ako premiér budem k tomuto veľmi vážne pristupovať a nenechám sa tlačiť nejakým bývalým uznesením, že treba do 29. júna mať na stole rozhodnutie,“ uviedol.

O nákup sa zaujíma aj Lajčák

O nákup stíhačiek sa bude zaujímať aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Ten pred rokovaním vlády odmietol pohľad, že je už de facto rozhodnuté o tom, že Slovensko pred švédskymi stíhačkami Gripen uprednostní americké stroje F-16. „Medzi, vyzerá to a je rozhodnuté, ešte stále môže byť nejaká vzdialenosť. To rozhodnutie musí byť samozrejme založené na číslach, na prepočtoch, na vyhodnotení, ale je tam samozrejme aj politický aspekt,“ vysvetlil s tým, že ponuky by mali byť vyhodnotené nielen z finančného, ale aj politického hľadiska.

Šéf rezortu diplomacie si pritom nemyslí, že ponuka Američanov je pre Slovensko zaujímavejšia než ponuka Švédov práve pre politický aspekt. „Ja som nevidel tie čísla. Musíme sa odrážať od čísel. A ten politický aspekt vystupuje do popredia v prípade, že sú tie ponuky finančne porovnateľné. Ale, pochopiteľne, pokiaľ tie čísla hovoria v prospech nejakej, tak potom politický aspekt ustupuje do pozadia,“ doplnil.

Do konca júna by sa mohlo rozhodnúť, aké nové stíhačky budú po ruských MiG-29 chrániť vzdušný priestor Slovenska. V hre sú americké stroje F-16 a švédske Gripeny. Gajdoš to potvrdil aj v sobotnej diskusnej relácii RTVS. Rezort obrany už na základe ponúk zanalyzoval stíhačky a do konca júna predloží minister materiál na rokovanie vlády. "Mala by zasadnúť Bezpečnostná rada SR a následne rokovanie vlády rozhodne, akým spôsobom bude zabezpečená suverenita vzdušného priestoru," vysvetlil Gajdoš.

 

Materiál predložia aj tak

Gajdoš predloží na rokovanie bezpečnostnej rady a vlády materiál týkajúci sa nákupu stíhacieho letectva do konca júna, tak ako ho k tomu zaväzuje vládne uznesenie z minulého roka. Gajdoš to uviedol v stredu po rokovaní vlády v reakcii na stredajšie slová premiéra Petra Pellegriniho, ktorý oznámil, že o nákupe stíhačiek vláda v júni nebude rozhodovať.

„Som bývalý generál, som bývalý vojak, disciplína mi je vlastnou, uznesenie vlády z minulého roku hovorí o tom, že mám predložiť materiál ohľadom náhrady MiG-29 do vlády do 29. júna tohto roku a ja túto úlohu splním,“ uviedol Gajdoš. „V hre boli švédske Gripeny a americké F-16 a ja prídem s určitým návrhom na bezpečnostnú radu a vládu, a vláda a bezpečnostná rada rozhodne ako kolektívny orgán,“ pokračoval.


Gajdoš nechcel reagovať na premiéra, ktorý odsun rozhodnutia nákupu zdôvodnil tým, že očakáva dve porovnateľné ponuky a odstránenie šumov, ktoré nákup sprevádzajú, plus chce mať na stole všetky potrebné informácie, aby sa vedel za rozhodnutie vlády ako premiér postaviť.

Viac
k Téme

Saab reagoval odmietavo

Švédska spoločnosť Saab, ktorá vyrába nadzvukové stíhačky typu JAS-39 Gripen, reagovala odmietavo na vyhlásenia Petra Gajdoša, ktoré zazneli v relácii RTVS Sobotné dialógy. Gajdoš povedal, že o žiadnej ponuke vybudovania logistického či podporného centra pre stíhačky Gripen nevie. Švédska spoločnosť vo svojom oficiálnom stanovisku uviedla, že slovenský rezort obrany informovali o tejto možnosti ešte v októbri 2017. "Spoločnosť Saab si je vedomá toho, že počas rozhovoru v slovenskom rádiu v sobotu 16. júna povedal slovenský minister obrany Peter Gajdoš, že nedostal žiadnu ponuku od Švédskeho kráľovstva, ktorá by sa týkala návrhu spoločnosti Saab na výstavbu Gripen Support Centre na Slovensku a s tým spojeného vytvorenia 500 pracovných miest v prípade, že sa Slovensko rozhodne vybrať lietadlá Gripen pre svoje letectvo," uviedli Švédi v reakcii na Gajdošove slová. Podľa Saabu bola informácia o tomto zámere doručená na slovenské ministerstvo už 26. októbra 2017, čo je v rozpore s tvrdeniami šéfa ministerstva Petra Gajdoša, navyše osobne aj so sprievodnými listami predstaviteľov spoločnosti. "Skutočnosť je taká, že 26. októbra 2017 bol návrh spoločnosti Saab na výstavbu Gripen Support Centre na Slovensku oficiálne osobne doručený na slovenské ministerstvo obrany," dopĺňa stanovisko.

Ministerstvo obrany argumentovalo následne tým, že vybudovanie podporného centra nebolo súčasťou oficiálnej ponuky. "Ministerstvo obrany zdôrazňuje, že v zmysle platnej legislatívy musia byť podmienky pre oboch možných dodávateľov rovnaké. To znamená, že rezort obrany nemôže prihliadať na mediálne vyhlásenia alebo lobistické tlaky ktorejkoľvek z konkurenčných firiem. Jednoznačne platí, že v zmysle uznesenia vlády SR sú jedinými oficiálnymi ponukami tie, ktoré predložili vlády USA a Švédska. A opätovne zdôrazňujeme, že súčasťou oficiálnej ponuky švédskej vlády nie je vybudovanie logistického centra na Slovensku," uzavrela vtedy Capáková.