Garderen vyhral piatu etapu, Sagan skončil na 60. mieste

17.5.2018 09:10

Američan Tejay van Garderen z tímu BMC Racing vyhral 5. etapu na cyklistických pretekoch Amgen Okolo Kalifornie. Bola ňou individuálna časovka na 34,7 km na trase San José - Morgan Hill.

Skúsený časovkár Van Garderen zvíťazil s náskokom 7 sekúnd pred svojím tímovým kolegom Novozélanďanom Patrickom Bevinom a 32 sekúnd pred Britom Taom Geogheganom Hartom. Slovenský cyklista Peter Sagan  tentoraz medzi najlepších nepatril. S odstupom 3:39 min obsadil 60. miesto a nenadviazal na svoj skvelý výkon z časovky na Okolo Kalifornie spred troch rokov. Vtedy v krátkej podobe časovky na 10,6 km pri Veľkom medveďom jazere Sagan zvíťazil.

Excelentne zvládnutá časovka v podaní Van Garderena spôsobila, že Američan vystriedal na čele celkového priebežného poradia Kolumbijčana Egana Bernala. Van Garderen vedie s náskokom 23 sekúnd, tretia priečka patrí ďalšiemu kolumbijskému cyklistovi Danielovi Martínezovi s mankom 37 sekúnd. Peter Sagan sa nachádza na 59. priečke, za lídrom zaostáva o 21:15 min.

Slovák Peter Sagan je na podujatí Amgen Okolo Kalifornie nesmierne populárny a vďaka svojim 16 etapovým víťazstvám dostal od domácich prezývku "Kráľ Kalifornie". Trojnásobný majster sveta tam má na konte aj 5 triumfov v bodovacej súťaži. V roku 2015 sa Sagan tešil dokonca z víťazstva v celkovom poradí, keď o 3 sekundy predstihol Francúza Juliana Alaphilippa.

Výsledky - Amgen Okolo Kalifornie - streda:

4. etapa - individuálna časovka: San José - Morgan Hill, 34,7 km: 1. Tejay van Garderen (USA) 40:47 min, 2. Patrick Bevin (N. Zél.) BMC Racing Team +7 s,3. Tao Geoghegan Hart (V. Brit.) Team Sky +32, 4. Lawson Craddock (USA) EF Drapac +46, 5. Filippo Ganna (Tal.) UAE Team Emirates +49, 6. Mikkel Bjerg (Dán.) Hagens Berman Axeon +53,... 60. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +3:39.

Poradie po 4. etape: 1. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing 12:50:55 h, 2. Egan Bernal (Kol.) Team Sky +23 s, 3. Daniel Martinez (Kol.) EF Education First-Drapac p/b Cannondale +37, 4. Tao Geoghegan Hart (V. Brit.) Team Sky +52, 5. Adam Yates (V. Brit.) Mitchelton-Scott +1:07, 6. Rafal Majka (Poľ.) Bora-Hansgrohe +1:29,... 59. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +21:15.

Poradie v bodovacej súťaži: 1. Egan Bernal (Kol.) 21 bodov, 2. Caleb Ewan (Aus.) 21, 3. Peter Sagan (SR) 16, 4. Toms Skujiňš (Lot.) 15, 5. Fernando Gaviria (Kol.) 15 bodov, 6. Adam Yates (V. Brit.) 14.