Zomrel manžel dánskej kráľovnej, princ Henrik

Zomrel manžel dánskej kráľovnej, princ Henrik

14.2.2018 06:40 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/AP

Princ Henrik, manžel dánskej kráľovnej Margaréty II., zomrel vo veku 83 rokov. V stredu 14. februára nadránom to oznámil dánsky kráľovský palác.

Zomrel manžel dánskej kráľovnej, princ Henrik
  • Zdieľať

Princ Henrik, manžel dánskej kráľovnej Margaréty II., zomrel vo veku 83 rokov. V stredu 14. februára nadránom to oznámil dánsky kráľovský palác.

Vložiť video

Odišiel v kruhu rodiny

Henrik zomrel pokojne v spánku v utorok večer na zámku Fredensborg, približne 40 kilometrov severne od dánskeho hlavného mesta Kodaň. Skonal obklopený rodinou - kráľovnou a svojimi dvoma synmi Frederikom a Joachimom, dodal podľa agentúry DPA palác.

Začiatkom februára palác informoval, že princovi našli v pľúcach nezhubný nádor. Henrika, princa francúzskeho pôvodu, liečili od minulého mesiaca aj na zápal pľúc v kodanskej Ríšskej nemocnici, ale keď sa mu zhoršil zdravotný stav, previezli ho do zámku, "kde si želal stráviť svoje posledné chvíle". S odvolaním sa na vyhlásenie kráľovského paláca o tom ešte v utorok informovala agentúra AP.

Princ patril k tým výstrednejším členom dánskej kráľovskej rodiny, z ktorej sa vymykal tým, že neskrýval svoje osobné názory na záležitosti monarchie. Najviac sa preslávil svojou snahou získať význačnejší titul a rolu. Počas manželstva s Margarétou II. bojoval princ-manžel proti svojej obmedzenej úlohe v krajine. Tú určovala dánska ústava, na základe ktorej bol manželom kráľovnej, a nemal rolu monarchu.

Spoznal ju na večierku

Margaréta II. a Henrik sa zosobášili v roku 1967. Margaréta sa dánskou kráľovnou stala v roku 1972. Princ sa narodil ako Henri Marie Jean André de Laborde de Monpezat v meste Talence na juhozápade Francúzska. Prvé roky života strávil vo Vietname, kde jeho otec, gróf, dozeral na rodinné podniky. V roku 1939 sa rodina vrátila do Francúzska a Henrik mal školu doma až do roku 1947, keď začal navštevovať internátnu školu vedenú jezuitami v meste Bordeaux.

V roku 1950 sa vrátil do Hanoja a absolvoval tam francúzsku vyššiu strednú školu. Potom študoval právo a politológiu na parížskej univerzite Sorbonna. Študoval aj čínštinu a vietnamčinu na École Nationale des Langues Orientales. Počas vojenskej služby bol Henrik v rokoch 1959-1962 v pešom vojsku v Alžírsku, potom pracoval pre ministerstvo zahraničných vecí na postoch v Ázii a na francúzskom veľvyslanectve v Londýne.

Dánsku korunnú princeznú Margrethe spoznal na večierku v Londýne v roku 1965, kde študovala. Vo svojich pamätiach napísal, že mladá žena ho od začiatku priťahovala, a poznamenal, že bola dobrá v udržiavaní plynulej konverzácie. Znova sa stretli nasledujúci rok na svadbe v Škótsku a Henrik neskôr princeznú pozval na súkromnú večeru. Kráľovná neskôr povedala, že "práve vtedy si uvedomila, ako šialene ho miluje". Dodala, že si cenila jeho dobrý vzhľad a fakt, že ju berie vážne.

Viac
k Téme

Pre kráľovnu zmenil vieru

Kvôli svadbe s Margrethe v roku 1967 prestúpil šľachtic na luteránsku vieru a zmenil si meno na dánskejšie znejúce Henrik. Jeho manželka sa stala kráľovnou v roku 1972. Syn Frederik sa im narodil v roku 1968 a Joachim prišiel na svet v roku 1969. Kráľovná aj princ Henrik vyhlásili, že si želali stráviť viac času spoločne a so synmi, ale Margaréte II. to po nástupe na trón nedovoľovali povinnosti.

Henrik a kráľovná mali spoločný záujem o umenie a kultúru. Princ vydal niekoľko zbierok básní, pričom niektoré ilustrovala panovníčka, ale vydal tiež kuchárske knihy a svoje memoáre. V niekoľkých rozhovoroch princ povedal, že by bol radšej známy ako "kráľ". V roku 2002 sa zasa dostal do pozornosti médií, pretože sa zdal nešťastný, lebo bol postavením až tretí po svojom synovi, korunnom princovi Frederikovi.

Odmietol sarkofág

Vlani v auguste spôsobil rozruch, keď oznámil, že nebude pochovaný pri manželke v katedrále v Roskilde, kde sú členovia kráľovskej rodiny ukladaní do hrobu od roku 1559. Pre kráľovský pár bol už pritom pripravený špeciálne navrhnutý sarkofág. Kráľovná manželovo rozhodnutie akceptovala. Henrik sa vyjadril, že chce byť pochovaný v Dánsku, ale nepovedal, kde.

Nasledujúci mesiac palác oznámil, že princ trpí demenciou a následky sú "vážnejšie, než sa pri jeho veku očakávalo". Kráľovský pár oslávil v roku 2017 v súkromí zlatú svadbu, teda 50. výročie sobáša.