Na školstve končí analytický útvar, opozícia hovorí o obrovskej chybe

Na školstve končí analytický útvar, opozícia hovorí o obrovskej chybe

3.1.2018 12:43 | zdroj: TA3 TASR SITA | zdroj foto: SITA

Ministerstvo školstva ruší analytický útvar Inštitútu vzdelávacej politiky, dôvodom je údajne zvýšenie efektivity i snaha ušetriť. Opozičné strany vyzývajú ministerku školstva, aby to ešte prehodnotila a rušenie považujú za chybu.

Na školstve končí analytický útvar, opozícia hovorí o obrovskej chybe

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Ministerstvo školstva ruší analytický útvar Inštitútu vzdelávacej politiky, dôvodom je údajne zvýšenie efektivity i snaha ušetriť. Opozičné strany vyzývajú ministerku školstva, aby to ešte prehodnotila a rušenie považujú za chybu.

Vložiť video

Vybavovanie si účtov?

Ministerstvo zrušením útvaru IVP podľa OĽaNO a SaS potvrdzuje nechuť uskutočniť systémové zmeny. OĽaNO zároveň vyzýva ministerku školstva Martinu Lubyovú (nom. SNS), aby svoje rozhodnutie prehodnotila. OĽaNO bude žiadať vysvetlenie na rokovaní parlamentného školského výboru. "Rušenie analytických inštitútov na ministerstvách je nesystémovým krokom, ktorý bude mať negatívny vplyv na kvalitu rozhodnutí v rezorte. V konečnom dôsledku takýto krok žiadne financie neušetrí," uviedla líderka OĽaNO Veronika Remišová. Ako príklad uviedla ministerstvo dopravy, ktoré zrušilo analytický Inštitút stratégie. "Rušenie týchto analytických útvarov považujeme za obrovskú chybu," doplnila.

Miroslav Sopko vidí za rušením IVP "vybavenie si účtov s neposlušnými analytikmi, vrátane ich dnes už bývalého šéfa Mateja Šiškoviča, ktorí navrhovali v poslednej revízii verejných výdavkov opatrenia vedúce k úspore vyše 80 miliónov". Obyčajní žiadajú ministerku, aby opäť zriadila samostatný analytický útvar.

Zrušenie IVP kritizuje aj poslanec národnej rady za SaS Branislav Gröhling. "Ministerstvo opätovne dokazuje, že SNS o reformu školstva nemá najmenší záujem. Ministerka Lubyová spravila ďalší krok k tomu, aby sa na ministerstve školstva o žiadnych reformných snahách alebo návrhoch na zlepšenie ani len nehovorilo," uviedol Gröhling. Cieľom rušenia IVP je "vypudiť z procesu rozhodovania vládnych politikov odbornosť".

Viac
k Téme

Kažimíra ubezpečili, že nepôjde o oslabenie

Na zrušenie IVP reagoval na tlačovej konferencii aj minister financií Peter Kažimír. „Bol som ubezpečený, že táto organizačná zmena nebude znamenať oslabenie analytických kapacít rezortu, ale naopak, bude smerovať k zväčšeniu počtu pracovníkov, ktorí sa tomuto budú venovať. Princíp hodnoty za peniaze je v programovom vyhlásení vlády a je zakotvený uzneseniami vlády. Urobili sme inšpekciu výdavkov školstva. Úrad vlády, spolupracovníci podpredsedu vlády Petra Pellegriniho, budú kontrolovať plnenie týchto úloh. Na to na druhej strane potrebujú aj partnerov. To znamená, že ja by som v danej chvíli nepreceňoval túto informáciu, je plne v kompetencii rezortu aby si riešil organizačne zadelenie skupiny analytikov. Samozrejme, kľúčová je kvalita ľudí, a to je tiež v kompetencii ministra".

Dôvodom aj zvýšenie efektivity

Inštitút vzdelávacej politiky, analytický útvar na ministerstve školstva, od 1. januára tohto roka ako samostatný odbor skončil. Cieľom zrušenia IVP je efektívnejší chod rezortu, posilnenie analytického útvaru aj zníženie počtu administratívnych zamestnancov. Medzi prvé kroky patrí personálne posilnenie analytických kapacít rezortu školstva vytvorením nového Odboru celoživotného vzdelávania a analýz vzdelávacej politiky. Tento odbor má štatút výskumného pracoviska a vznikol zlúčením doterajšieho IVP a odboru celoživotného vzdelávania.

„Jedna z prvých úloh, ktorú som si dala po mojom nástupe na pozíciu ministerky, bola personálna analýza fungovania rezortu. Výsledkom toho je nová organizačná štruktúra, ktorej cieľom je premeniť ministerstvo na moderný a efektívny úrad poskytujúci dobrý servis pre občanov a naše partnerské inštitúcie,“ uviedla ministerka školstva Martina Lubyová. 

Nový odbor vznikol s cieľom skvalitniť a posilniť oblasť celoživotného vzdelávania, v ktorom rezort dlhodobo pociťoval rezervy, čo bolo predmetom kritiky aj zo strany Európskej únie. Na ministerstve školstva tak vznikne výskumné pracovisko, pričom počet zamestnancov sa z pôvodných piatich navýšil na 13. Nový analytický odbor bude mať súčasne väčšie kompetencie v centrálnom aparáte rezortu školstva. V ďalších krokoch bude odbor rozdelený tak, aby bola značka IVP zachovaná a aby sa oddelenia odboru funkčne optimalizovali.