Rozpočet je pre koalíciu tmelom, podľa opozície nerieši problémy

Rozpočet je pre koalíciu tmelom, podľa opozície nerieši problémy

13.12.2017 14:13 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA

Ministrovi financií Petrovi Kažimírovi zo Smeru-SD sa podarilo "pretlačiť" parlamentom návrh rozpočtu na budúci rok. Deficit po prvý raz klesne pod jedno percento HDP. Reakcia na schválenie zákona roka boli rôzne - koaliční predstavitelia ho chvália, opozícia nešetrí kritikou.

Rozpočet je pre koalíciu tmelom, podľa opozície nerieši problémy

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Ministrovi financií Petrovi Kažimírovi zo Smeru-SD sa podarilo "pretlačiť" parlamentom návrh rozpočtu na budúci rok. Deficit po prvý raz klesne pod jedno percento HDP. Reakcia na schválenie zákona roka boli rôzne - koaliční predstavitelia ho chvália, opozícia nešetrí kritikou.

Vložiť video

Fico: Rozpočet je realistický

Schválený návrh rozpočtu na budúci rok je podľa predstaviteľov vládnej koalície vyvážený a odráža priority vlády. Sú do neho totiž zahrnuté aj opatrenia, ku ktorým sa jednotlivé strany zaviazali v programovom vyhlásení vlády. Ide napríklad o opatrenia týkajúce sa 13. a 14. platu či zvýšenie príplatkov za prácu.

Parlament zákon roka schválil 82 hlasmi (Zdroj: NR SR)
Parlament zákon roka schválil 82 hlasmi (Zdroj: NR SR)

Premiér Robert Fico označil rozpočet "za mimoriadne stabilizujúci prvok pre vládnu koalíciu". "Politicky, finančne a sociálne je tento rozpočet veľmi dobrým rozhodnutím. Na jednej strane bude tmelom pre vládnu koalíciu, ale je to aj rozhodnutie, že máme v rukách zákonom schválený nástroj, ktorým môžeme riadiť procesy, pretože rozpočet nie je pre nás cieľom politiky. Pre nás je nástrojom na dosahovanie politických cieľov," skonštatoval na tlačovej konferencii po hlasovaní v parlamente premiér.

Zároveň uviedol, že rozpočet je realistický. "Na rok 2018 sme urobili všetko pre to, aby parametre tohto rozpočtu zodpovedali najprísnejším pravidlám, ktoré sa očakávajú od krajiny, ktorá je súčasťou eurozóny. Vždy sme dokázali rozpočet naplniť do bodky a nikdy sme nikoho neoklamali," myslí si Fico. Rozpočet počíta so zavedením 13. a 14. platu, ako aj s oslobodením príjmov z dohôd dôchodcov. Zahŕňa aj návrh na zvýšenie príplatkov za prácu. V budúcom roku bude podľa premiéra aj veľká diskusia o nastavení platov vo verejnej a štátnej správe. "Môžeme konštatovať nárast výdavkov prakticky vo všetkých oblastiach," skonštatoval Fico v súvislosti s rozpočtom.

Viac
k Téme

Bugár: Došlo k dohode pri menšinách

Za vyvážený označil zákon roka aj predseda parlamentu a líder SNS Andrej Danko. "To, že rozpočet prešiel s hlasmi opozície, je dôkazom toho, že je vyvážený a je reálny. V rámci reálnych možností, sme zostavili rozpočet, ktorý bude jedným z najlepších v rámci štátov Európskej únie. Som veľmi rád, že v rámci koalície boli vypočuté jednotlivé hlasy a boli dané i prísľuby. Tento rozpočet je vyvážený, zohľadňuje reálne možnosti SR a je výzvou na zlepšenie efektivity hospodárenia štátu," myslí si Danko.     

Predseda koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár upozornil na rast výdavkov vo viacerých rezortoch. Vyčíslil, že sa medziročne zvyšujú rozpočty rezortu dopravy, spravodlivosti, ale napríklad aj životného prostredia. "Rozpočet ministerstva dopravy ide na rýchlostné komunikácie, železnice a všetky potrebné veci. Bude viac peňazí na zaostalé regióny na projekty z Envirofondu. Prvýkrát došlo k dohode ohľadom fondu pre menšinovú kultúru," vymenoval Bugár.

Viac
k Téme

Minister financií Peter Kažimír skonštatoval, že Slovensko si plné svoje sľuby a z roka na rok sa znižuje deficit verejných financií. "Pri rozpočte môžem len povedať, že koniec dobrý, všetko dobré. Či už odborníci alebo aj verejnosť vníma, že slovenská ekonomika patrí k tým úspešnejším v Európe. Máme piaty najnižší hrubý verejný dlh v eurozóne. Predpokladám, že v budúcom roku klesne pod 50 % HDP," uviedol Kažimír. Zostavovanie rozpočtu označil "za umenie možného". "Deficit na úrovni 0,8 % HDP je najnižším deficitom z hľadiska plánovaného cieľa. Urobíme všetko pre to, aby sme ho splnili," dodal Kažimír.

OĽaNO: Nie je to rozpočet hrdej krajiny

Opozičné hnutie OĽaNO s rozpočtom nie je spokojné. "Žiaľ, za naše hnutie musíme povedať, že tento rozpočet nie je rozpočtom hrdej krajiny, ktorá investuje do toho najcennejšieho, čo má - do rozvoja a potenciálu svojich ľudí. Je to rozpočet neambiciózny, rozpočet udržiavací," zhodnotila poslankyňa hnutia Veronika Remišová.      

Ekonomike sa pritom podľa jej slov darí, štát plánuje budúci rok vybrať na daniach od ľudí a firiem o stovky miliónov eur viac ako v tomto roku. "Štát stále veľmi veľa míňa na svoju vlastnú prevádzku, ale nerieši to, na čo štát máme. Nerieši problémy ľudí a nerieši problémy tejto krajiny," dodala Remišová.     

Napríklad zlepšiť situáciu v oblasti výrazných regionálnych rozdielov by podľa nej mohla lepšia infraštruktúra. Dostupnosti chudobnejších regiónov by pritom podľa OĽaNO pomohli aj lepšie cesty prvej triedy, obchvaty miest či odstránenie pomalých úsekov aj za pomerne malé peniaze a v krátkom čase.      

V rozpočte na budúci rok ale podľa Remišovej klesli investície do výstavy ciest prvej triedy zo 63 miliónov eur na tri milióny eur a prostriedky na údržbu ciest sú na rovnakej nedostatočnej úrovni - 40 miliónov eur ročne naplánované až do roku 2020. "Čiže vládna koalícia vôbec neplánuje riešiť havarijnú situáciu mnohých úsekov," dodala poslankyňa.  V oblasti školstva hnutie napríklad vláde vyčíta, že nepodporila nárast výdavkov na vedu a výskum. "A naopak, už veľmi dlho upozorňujeme na predražený štadión, ktorý stavia jeden z oligarchov v pozadí strán vládnej koalície a štát si naň v rozpočte ministerstva na budúci rok vyčlenil 63 miliónov eur," vyčíslila Remišová.

SaS: Vláda nevyužíva dobré časy

Slovensko sa podľa Eugena Jurzycu zo SaS nachádza v rozpočtovo dobrých časoch, vláde sa niekoľko rokov za sebou významne zvyšovali príjmy verejných financií. Pritom však kabinet nedokázal premeniť tieto peniaze na zlepšenie výkonu sektorov financovaných z verejných financií. Teda napríklad zdravotníctva či školstva.

"Po druhé, vláda z tých peňazí nedokázala znížiť dlh udržateľným spôsobom a nedokázala znižovať deficit, taktiež udržateľným a dôveryhodným spôsobom," doplnil
Jurzyca. Reagoval tak na návrh rozpočtu na budúci rok, ktorý pri stredajšom hlasovaní schválil parlament.

Vláda totiž podľa neho niekoľko rokov po sebe neplnila svoje vlastné sľuby. "A to má negatívny dopad na dôveru investorov. Nie dnes, pretože máme dobré rozpočtové časy, ale až raz prídu horšie časy, dnešné dlhy budeme chcieť vymeniť za iné a tie budú drahšie a môžeme mať problém s dôverou investorov," upozornil.


Keby sa podľa neho vláda vymenila za autopilota, Slovensko by dosiahlo do konca volebného obdobia lepšie výsledky. "Vlády Roberta Fica po Radičovej vláde nedokázali konsolidovať verejné financie ani toľko, ako Radičovej vláda v podstate za jeden rok," dodal. Čo sa týka dosiahnutia vyrovnaného rozpočtu v roku 2020, keď berie do úvahy ostatné roky, kedy vláda štandardne neplnila svoje sľuby, tak do veľkej miery pochybuje, že sa to podarí.