Bali ohrozuje sopka. Sledujte situáciu, radia slovenským turistom

TA3 TASR SITA
27.11.2017 10:35

Magma v kráteri sopky Agung na indonézskom ostrove Bali stúpa nahor a "určite sa preleje na svahy". Posledný veľký výbuch tejto sopky si vyžiadal stovky mŕtvych. Slovenským dovolenkárom v tejto oblasti radia, aby sa riadili pokynmi úradov a sledovali situáciu.

Môžu kontaktovať núdzovú linku

Ministerstvo zahraničných vecí upozorňuje, že letisko na Bali je pre opakované výbuchy sopky Mount Agung momentálne zavreté. Ako sa uvádza na stránke slovenského rezortu diplomacie, prepravné obmedzenia hlásili aj z letiska na Lomboku.

Situáciu monitorujú a prehodnocujú každých šesť hodín. Od nedele 26. novembra je na druhom poschodí medzinárodného letiska v Denpasare na Bali zriadená EU consular help desk, ktorá je pripravená podať informácie a rady cestovateľom z európskych krajín.

Ako sa ďalej píše na stránke ministerstva, veľvyslanectvo v Jakarte odporúča slovenským turistom na Bali a Lomboku, aby sledovali aktuálny vývoj situácie prostredníctvom miestnych médií a úradov a riadili sa ich pokynmi. Prípadné zmeny v cestovných plánoch odporúčajú konzultovať s cestovnou agentúrou, leteckým prepravcom či operátorom. V prípade núdze môžu občania SR kontaktovať núdzovú linku veľvyslanectva v Jakarte. Zároveň vyzývajú slovenských občanov, aby v prípade cestovania do uvedených oblastí využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke ministerstva.

Zvuk počuť na kilometre

Na Bali platí zákaz pohybu v uzavretom okruhu 7,5 km od kráteru sopky. Podľa vulkanológov sa prítomnosť magmy v sopke niekedy odráža v stĺpe popola, na ktorom možno dokonca aj počas dňa vidieť červenooranžovú žiaru. Hovorca úradu pre zmierňovanie následkov prírodných pohrôm Sutopo Purwo Nugroho povedal, že na základe informácií zo strediska, ktoré monitoruje činnosť sopky, existuje možnosť ešte väčších erupcií. Uviedol, že "od včerajška sa objavili erupcie, ktorých zvuk bolo počuť až do vzdialenosti 12 kilometrov".

Podľa Nugroha úrady reagujú na základe najhoršieho možného scenára, pretože vulkán Agung mal v minulosti veľmi intenzívne erupcie. Posledný veľký výbuch tejto sopky nastal v roku 1963, keď prišlo o život približne 1100 ľudí. Sopka Agung vychrlila počas víkendu popol do výšky niekoľkých kilometrov, v dôsledku čoho museli v nedeľu zastaviť prevádzku menšieho medzinárodného letiska na susednom ostrove Lombok.

Vulkán Agung (3142 m) je najvyšším vrchom na Bali. V posledných dňoch tam seizmológovia zaznamenali otrasy, dym z krátera a ďalšie náznaky toho, že dochádza k stúpaniu magmy k zemskému povrchu. Indonézia leží v oblasti tzv. Ohnivého kruhu v Tichom oceáne, v ktorej sa vyskytuje približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi. Na indonézskych ostrovoch sa nachádza viac ako 130 činných sopiek.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok