Vlády sa dohodli na repatriácii Rohingov, má to však háčik

TA3
23.11.2017 16:41

Zástupcovia Mjanmarska a Bangladéša podpísali memorandum o navrátení Rohingov späť do vlasti. Od augusta ich utieklo práve do Bangladéša vyše 620-tisíc. Zástupca mjanmarského ministerstva práce, pod ktoré spadajú aj otázky migrácie, oznámil, že vláda je pripravená prijať Rohingov späť.

Budú Rohingovia ochotní vrátiť sa?

Návrat rohinských utečencov z Bangladéša do Mjanmarska majú umožniť práve podpísané dohody, stanovujúce rieku Naf ako hranicu medzi týmito krajinami. Nie je však zatiaľ jasné, či budú Rohingovia naozaj ochotní vrátiť sa po tom, ako ich dediny údajne vypálili a príbuzných zavraždili vojaci či rozvášnené davy.

Dohovor o "návrate vysídlených osôb z Jakchainského štátu", ktorý podpísali popri uvedených dohodách bangladéšsky minister zahraničných vecí a tajomník úradu mjanmarskej hlavnej štátnej radkyne, je podľa Bangladéša "prvým krokom" k vyriešeniu utečeneckej krízy v danom regióne.

Repatriačný proces začne v priebehu dvoch mesiacov

Podľa tamojších médií teraz bangladéšske úrady poskytnú Mjanmarsku podklady s osobnými údajmi utečencov. Bangladéšske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že repatriačný proces sa začne v priebehu dvoch mesiacov. Rokovania o spätnom prijatí Rohingov z Jakchainského štátu prebiehali v mjanmarskom hlavnom meste Nepjito.

Od konca augusta ušlo pred násilnosťami do susedného Bangladéša takmer 620.000 mjanmarských Rohingov. Mjanmarská armáda všetky obvinenia z útokov voči Rohingom a z ich vyháňania odmieta a tvrdí, že bojuje len proti teroristom.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok