Návrh opozície neprešiel, od ministerky žiadajú predloženie pravidiel

Návrh opozície neprešiel, od ministerky žiadajú predloženie pravidiel

18.10.2017 15:23 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/Diana Černáková

Opozícia si vymohla mimoriadnu schôdzu parlamentu o medializovanej kauze vysokej odmeny pre právnikov, ktorí Slovensko zastupovali v spore o Gabčíkovo. Chcela zaviazať vládu, aby vyvodila zodpovednosť a zároveň aj priniesť opatrenia, ktoré majú vysoké odmeny v štátnych sporoch zamedziť. To, že odmena bola privysoká, pripustila aj vláda, zodpovednosť však odmietla. Schôdzu sme s vami sledovali online.

Návrh opozície neprešiel, od ministerky žiadajú predloženie pravidiel

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Opozícia si vymohla mimoriadnu schôdzu parlamentu o medializovanej kauze vysokej odmeny pre právnikov, ktorí Slovensko zastupovali v spore o Gabčíkovo. Chcela zaviazať vládu, aby vyvodila zodpovednosť a zároveň aj priniesť opatrenia, ktoré majú vysoké odmeny v štátnych sporoch zamedziť. To, že odmena bola privysoká, pripustila aj vláda, zodpovednosť však odmietla. Schôdzu sme s vami sledovali online.

Vložiť video

Online sme ukončili.

21:21 Národná rada žiada vládu, aby zaviazala ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú k predloženiu návrhu pravidiel, ktorými sa pre štátne orgány upravia transparentné zásady využívania právnych služieb advokátov zo strany štátu vrátane ich výberu a odmeňovania. Takéto uznesenie z dielne koalície je vyvrcholením mimoriadnej schôdze k odmene pre advokáta Radomíra Bžána. Text predložil v pléne poslanec Róbert Puci a podporilo ho 125 členov snemovne zo 125 prítomných. Opozičný návrh uznesenia neprešiel.

18:08 Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská si nemyslí, že je dobrou cestou stanoviť stropy na odmeny pre advokátske kancelárie, ktoré zastupujú štát. "Vychádzam z toho, že v prípade, keď sa kontrahuje advokát pre zastupovanie štátu, je to zmluvný vzťah, kde má štát alebo jeho inštitúcia všetky povinnosti súvisiace so správou majetku. To by malo štát tlačiť k uzavretiu dobrých zmlúv," myslí si Žitňanská.

Je však presvedčená, že štát sa nemôže zbaviť zodpovednosti tým, že nahradí všetko reguláciou. "Aj návrh uznesenia od opozície smeruje tam, aby sa ukotvili stropy či prijala sa právna norma, ktorá zareguluje výšku odmeny. Osobne si ale myslím, že toto nie je dobrá cesta. Nebránim sa ale tomu, že máme niečo urobiť," uistila.

Podľa Žitňanskej platí, že nie je spor ako spor. "Sú také, ktoré by mali zvládnuť právnici štátnych inštitúcií a také, ktoré vyžadujú vyššiu mieru profesionality. A niečo iné je vnútroštátny spor a niečo iné je medzinárodná arbitráž. Práve podľa typu sporu musíme vyberať advokátsku kanceláriu. Preto odmietam túto cestu," vysvetlila. Ministerka sa hlási k tomu, aby sa pripravili a naformulovali zásady, ktorými budú viazané štátne inštitúcie. Nové pravidlá majú povedať, ako uzatvárať zmluvy s advokátskymi kanceláriami. "To je cesta, ktorá môže viesť k dobrému výsledku," dodala.

Viac
k Téme

17:46 Poslanec hnutia OĽaNO Jozef Viskupič uviedol, že ak nenastane audit v právnych zmluvách a následne sa neprijme patričná legislatíva, "tak sme zlyhali všetci". "Nie sme na konci cesty. Aj 17-miliónovú odmenu považujem za nehoráznu. Navrhnime legislatívu, aby boli pri takýchto súdnych sporoch stanovené stropy odmien," povedal v rozprave Viskupič.

Minister hospodárstva Peter Žiga požiadal opozíciu, aby si v celej veci týkajúcej sa Vodnej elektrárne Gabčíkovo urobila poriadok. Ministrovi totiž nesedia ich rozporuplné vyjadrenia, keď ešte pred dvoma rokmi tvrdili, že 700-miliónový súdny spor Slovensko prehrá a v súčasnosti tvrdia, že to bola vopred vyhratá medzinárodná arbitráž. Tu vidno podľa neho dvojtvárnosť opozície. "Pri prebratí vodnej elektrárne do rúk štátu tvrdili, že spor prehráme, že sme už vystavili talianskej spoločnosti Enel (vtedy majoritný akcionár Slovenských elektrární - pozn. red.) istý šek a dnes čítame v dôvodovej správe k zvolaniu mimoriadnej schôdze čítame, že spor bol jasný, že ho vyhráme,“ povedal v pléne Žiga.

Minister znova zopakoval, že odmena bola neprijateľná aj pre celú vládu. „Ihneď, ako som sa dozvedel o tejto odmene, som konal. V prvej reakcii som dal jasne najavo a vyzval som spoločnosť MH Manažment, aby sumu zásadne znížili. Ani so zníženou sumou nie som spokojný,“ dodal Žiga s tým, že v spolupráci s ministerstvom spravodlivosti, že ešte stále môže byť zmluva s advokátskou kanceláriou zneplatnená, keďže nebola v centrálnom registri zverejnená podľa platných zákonov.

Viac
k Téme

16:17 Líder opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár ďakuje premiérovi Robertovi Ficovi, že elektráreň Gabčíkovo získať späť do vlastníctva Slovenskej republiky. "Musím poďakovať premiérovi, že zobral späť Gabčíkovo, lebo už dva roky ide výnos do štátu. Zatiaľ je to 70 miliónov a bude to ďalej pokračovať. A môžme získať ďalších 460 miliónov eur ako ušlý zisk," vyhlásil.

Kollár však súhlasí, že pôvodná odmena 77 miliónov eur pre Bžána bola obrovská. "Treba tiež poďakovať novinárom, ktorí nedovolili tejto vláde vyplatiť desiatky miliónov jednej advokátskej kancelárii. Je veľmi pravdepodobné, že inak by to prešlo," pripustil. Na druhej strane zdôraznil, že Bžán vedel tento právny spor uchopiť a vyhrať ho. "Ja ako podnikateľ som mal kontakty s rôznymi právnickými kanceláriami. Musím povedať, že odmeny pre tieto kancelárie sú astronomické a je to bežná prax v celom svete. Je bežné, že si vymôžu desať či 20 percent zo sumy," konštatoval.

Kollár zároveň ocenil krok ministra hospodárstva Petra Žigu, ktorý odvolal vedenie spoločnosti MH Manažment a vyrokoval zníženie odmeny. "Tá je teraz 17,6 milióna eur. Ale povedzme si, koľko sa nám bude páčiť? Aby to bolo zadarmo? To je hlúposť. Ak minister Žiga zruší zmluvu, prvý ho napadnem, lebo sme právny štát. Ten právnik si zaslúži odmenu, ale koľko? Ja neviem. Je ale chvályhodné, že sa odmena znížila," poznamenal. Pripomenul, že štát dostane ako náhradu súdnych trov 12 miliónov eur. "Spor nás teda stál 4,9 milióna eur, a to je v poriadku," uzavrel Kollár.

Alojz Baránik z SaS ho upozornil, že vie, ako sa zmluvy s advokátmi vyjednávajú. "Keby sme mali ozajstnú súťaž na advokátske služby tak, ako to malo byť, tak by sa tá cena ľahko dostala so všetkým pod milión eur. Preto nemožno súhlasiť, že 4,9 milióna eur je v poriadku, hlavne pre kanceláriu, ako je tá Bžánova. Má jedinú koncipientku. Jeho jedinou schopnosťou sú konexie na Smer-SD," odkázal.

16:09 Opozícia chcela mimoriadnu schôdzu preto, aby konečne dostala odpoveď na to, ako mohlo dôjsť ku kauze vysokej odmeny pre právnika Radomíra Bžána v súdnom spore o Vodnú elektráreň Gabčíkovo. Uviedla to opozičná poslankyňa SaS Jana Kiššová. Opozícia by podľa jej slov rada vedela, koľko je ešte súdnych sporov a aké zmluvy sú podpísané.

"Podstata, pre ktorú tu dnes sme, nie je ani tak v tom, že by sme chceli spochybniť kroky pána ministra Petra Žigu, ktorý po prevalení kauzy konal. Naopak, my veľmi dobre vieme, že pod tak obrovským tlakom, už nemal inú možnosť, ako konať. Dnes sme tu preto, že dúfame, že dostaneme odpoveď na otázku, ako k takejto situácii mohlo dôjsť, ako je možné, že nominanti vládnych strán takto fungujú," podotkla Kiššová.

Verí tomu, že opozícia dostane odpovede, akým spôsobom bude voči týmto ľuďom v tejto kauze vyvodená zodpovednosť. "Máme množstvo súdnych sporov a zaujíma nás, aké zmluvy sú popodpisované a aké nášľapné míny nás ešte čakajú, a ako sa chce vláda postaviť k tomu, aby sa takéto veci do budúcnosti neopakovali," priblížila Kiššová.

Viac
k Téme

Za odvolanie Dozornej rady MH Manažmentu poďakoval Žigovi Kiššovej stranícky kolega Karol Galek, podľa neho tu však jeho vďaka končí. Tvrdí, že vláde trvalo príliš dlho, kým vyvodila zodpovednosť za privysokú odmenu pre Bžána. "Prečo musíme čakať až do chvíle, keď to praskne, alebo v internom prieskume Smeru-SD vyjde, že nejaká kauza začína ovplyvňovať preferencie?" pýtal sa v pléne Galek.

V súvislosti s odmenami v súdnych sporoch upozornil na prípady z minulosti, kedy napríklad odmena pre privatizačných poradcov bola vždy nižšia ako jedno percento. "Keď sa bavíme o Slovenských elektrárňach, tak to bolo 0,85 % z privatizačnej sumy. Ale táto odmena bola vyplácaná z toho, čo reálne do tej štátnej kasy prišlo, čo sme naozaj dostali," podotkol Galek.

Vládu si zastali viacerí vládni poslanci, vrátane poslanca Smeru-SD Ľuboša Blahu. Ten tvrdí, že rezort hospodárstva túto kauzu rieši. "Minister hospodárstva vyvodil zodpovednosť a snaží sa znížiť odmenu," podotkol Blaha s tým, že na tomto sa vie vláda s opozíciou zhodnúť, že odmena pre advokátsku kanceláriu bola obludná. "Som rád, že minister odvolal Dozornú radu MH Manažmentu a hľadáme riešenia, aby sme nastavili stropy pre odmeny," dodal Blaha. Pripojil sa k nemu aj Erik Tomáš, ktorý tiež odmenu označil za "nechutne vysokú, až hanebnú".

Viac
k Téme

15:43 Členovia vlády nie sú takí "blbí", aby sa podpísali pod mnohomiliónovú odmenu pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána, vyhlásil vicepremiér pre investície Peter Pellegrini, ktorý predniesol stanovisko vlády. "Vážne si myslíte, že členovia vlády sú takí "blbí", že by sa podpísali pod úhradu takejto sumy? Nikdy by pokyn na úhradu takýchto faktúr nedali. Hneď každý člen vlády hovoril, že tieto podmienky sú neprijateľné a neakceptovateľné. Minister hospodárstva Peter Žiga nariadil rokovať o jej znížení. Zatiaľ klesla štvornásobne, ale stále je vysoká," priznal vicepremiér.

Argumenty opozície, ktorá mimoriadne plénum iniciovala, označil Pellegrini za neodôvodnené, nepodložené a nepravdivé. "Zmluva s kanceláriou Radomíra Bžána bola rámcová, nebola uzavretá kvôli sporu o VEG," zdôraznil Pellegrini, s tým, že potom, ako Slovensko začalo čeliť arbitráži, mal štát len 30 dní na to, aby si zabezpečil právne zastupovanie. "Za takúto dobu sa nedá obstarať právna služba. Preto Fond národného majetku použil službu, ktorú mal," vysvetlil.

15:49 Mimoriadne zasadnutie 22. schôdze parlamentu otvoril predseda národnej rady Andrej Danko. Na zvolaní mimoriadnej schôdze trvali poslanci aj napriek tomu, že minister hospodárstva Peter Žiga minulý týždeň odvolal Dozornú radu MH Manažmentu.

"Vláda sa musí aktívnejšie snažiť a odmenu pre právnika znížiť. Nikto nevie, koľko takýchto zmlúv s takýmito odmenami pre právnikov máme. Vyzývame ministra hospodárstva Žigu, aby v tejto obrovskej kauze nestál bokom, do rokovaní sa výrazne zapojil a znížil odmenu za právne služby. Vláda zatiaľ vyzerá úplne bezmocne," vyhlásila poslankyňa hnutia OĽaNO Veronika Remišová.

Zákonodarcovia z radov opozície sú taktiež presvedčení, že nová dohodnutá odmena pre právnika v hodnote 17,6 milióna eur je stále privysoká. "Vyrokovanú sumu považujeme za neakceptovateľnú. Vláda musí urobiť všetko pre to, aby ochránila verejné zdroje a zabránila vyplateniu neprimerane vysokej odmeny," priblížila Remišová.

Viac
k Téme

Opozícia chce preto zaviazať vládu, aby predložila informáciu o ďalšom plánovanom postupe v tejto kauze, ako aj o opatreniach, ktoré plánuje prijať. Okrem toho chce poveriť ministra hospodárstva, aby pokračoval v ďalšom rokovaní o konečnej výške odmeny pre advokátsku kanceláriu Bžána, pričom by sa mali zohľadniť priemerné výšky odmien za právne služby v rámci krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj v arbitrážnych sporoch.

Opoziční zákonodarcovia žiadajú aj prijatie pravidiel na uzatváranie právnických zmlúv, aby sa takéto prípady nezopakovali. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská by mala do konca tohto roka predložiť do parlamentu novelu legislatívy, ktorá by upravila primerané odmeňovanie právnych zástupcov štátu. Napríklad by mala byť podľa opozície určená maximálna výška odmeny a jej spôsob určenia. Opozícia trvá aj na vykonaní auditu všetkých právnych zmlúv, ktoré uzatvorili všetky ministerstvá. Preskúmať ich má Najvyšší kontrolný úrad SR.

Viac
k Téme

Vláda s prijatím uznesenia, ktoré navrhuje opozícia, nesúhlasí. Pravdepodobne tak prijaté nebude. "Vláda SR považuje návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR len za súčasť politikárčenia a predvolebnej kampane opozície," konštatuje kabinet Roberta Fica. Upozornil na to, že odmena pre právnickú kanceláriu sa znížila viac než štvornásobne a bola nariadená aj ministerská kontrola spoločnosti MH Manažment, na základe ktorej boli odvolaní členovia dozornej rady spoločnosti, ako aj predstavenstva a rozviazaný bol aj pracovno-právny vzťah.

"Z týchto krokov je úplne zjavné, že minister hospodárstva konal a prijal rozhodné opatrenia. Vláda SR preto odmieta tvrdenia opozície a považuje ich za neodôvodnené, nepodložené a nepravdivé. Na úrovni vlády SR, ako aj Ministerstva spravodlivosti SR, tak aj Ministerstva financií SR, sa pripravujú systémové kroky, ktoré zabránia opakovaniu tejto situácie," zdôraznil vládny kabinet.