Rozdali divadelné ceny, úspech mala Anna Franková i Vivaldi

Rozdali divadelné ceny, úspech mala Anna Franková i Vivaldi

16.10.2017 10:06 | zdroj: TA3 SITA | zdroj foto: TASR

Víťazi cien DOSKY 2017 sú známi. Ceny 22. ročníka odovzdali počas slávnostného galavečera v novej budove Slovenského národného divadla. V tomto roku po prvýkrát udelili aj mimoriadnu cenu Asociácie súčasného divadla za projekt, ktorý si získal výraznú podporu hlasujúcich, avšak sa nedal zaradiť ani do jednej z existujúcich kategórií.

Rozdali divadelné ceny, úspech mala Anna Franková i Vivaldi
  • Zdieľať

Víťazi cien DOSKY 2017 sú známi. Ceny 22. ročníka odovzdali počas slávnostného galavečera v novej budove Slovenského národného divadla. V tomto roku po prvýkrát udelili aj mimoriadnu cenu Asociácie súčasného divadla za projekt, ktorý si získal výraznú podporu hlasujúcich, avšak sa nedal zaradiť ani do jednej z existujúcich kategórií.

Ocenili divadlo sezóny

V kategórii Bratislavské divadlo sezóny 2017 zvíťazilo Divadlo ASTORKA Korzo´90. Tento súbor sa hlási k tradícii Divadla na korze, ktoré bolo administratívne zrušené v čase normalizácie. Po presťahovaní z kultového priestoru na Suchom mýte sídli v historickej budove na námestí SNP v Bratislave.

Herec Tomáš Mischura ocenený za najlepší mužský herecký výkon za postavu Dávida v inscenácií hry Michaely Zakuťanskej Deň, keď zomrel Gott.
Zdroj: SITA/Robert Tappert
Herec Tomáš Mischura ocenený za najlepší mužský herecký výkon za postavu Dávida v inscenácií hry Michaely Zakuťanskej Deň, keď zomrel Gott. Zdroj: SITA/Robert Tappert

V minulej sezóne prinieslo na javisko dramatizáciu románu Pavla Vilikovského Letmý sneh v réžii Juraja Nvotu, Sofoklovu Elekru v réžii Lukáša Brutovského, ako aj súčasnú hru nemeckého dramatika Davida Gieselmanna Kontajner Paríž v réžii umeleckého šéfa súboru Mariána Amslera. S úspechom sa divadlo prezentovalo aj v prestížnom umeleckom centre Bozar v Bruseli s inscenáciou Jama deravá v réžii Michala Vajdičku.

Cenu za mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla získal Péter Esterházy za Mercedes Benz (činohra SND). Cenu za mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla získali Ondrej Šoth a Zuzana Mistríková za Denník Anny Frankovej v réžii a choreografii Ondreja Šotha (Balet Štátneho divadla Košice). Cenu za mimoriadny počin v oblasti operného divadla dostala Opera SND za inscenáciu opery Antonia Vivaldiho Arsilda v réžii Davida Radoka (hudobné naštudovanie Václav Luks).

Lenka Máčiková ako Mirinda v inscenácii opery Antonia Vivaldiho Arsilda.
Zdroj: SITA/Opera SND
Lenka Máčiková ako Mirinda v inscenácii opery Antonia Vivaldiho Arsilda. Zdroj: SITA/Opera SND

Za kostýmy aj výkon

Cena za najlepšiu scénickú hudbu sezóny poputovala do rúk Daniela Fischera za hudbu k inscenácii hry Bernharda Studlara Túžba po nepriateľovi (Činohra SND). Zuzanu Ježkovú ocenili v kategórii najlepší kostým sezóny za kostýmy k inscenácií opery Antonia Vivaldiho Arsilda v SND. Za túto operu získal cenu aj David Radok v kategórii najlepšia scénografia sezóny.

Zľava: Lucile Richardot ako Lisea a Olivia Vermeulen ako Arsilda v inscenácii opery Antonia Vivaldiho Arsilda.
Zdroj: SITA/Opera SND
Zľava: Lucile Richardot ako Lisea a Olivia Vermeulen ako Arsilda v inscenácii opery Antonia Vivaldiho Arsilda. Zdroj: SITA/Opera SND

Cenu za najlepší mužský herecký výkon získal Tomáš Mischura za postavu Dávida v inscenácií hry Michaely Zakuťanskej Deň, keď zomrel Gott hranú v Prešovskom národnom divadle. Najlepšou herečkou sezóny je Lucia Korená za postavu Anny Frankovej v inscenácii Anna Franková (Nové divadlo Nitra). Najlepším režisérom je David Radok za réžiu opery Antonia Vivaldiho Arsilda (SND). Táto opera získala aj cenu najlepšia inscenácia sezóny.

Herečka Lucia Korená ocenená za najlepší ženský herecký výkon ako hlavná postava v inscenácii Anna Franková.
Zdroj: SITA/Collavino
Herečka Lucia Korená ocenená za najlepší ženský herecký výkon ako hlavná postava v inscenácii Anna Franková. Zdroj: SITA/Collavino

Dostali mimoriadnu cenu

Mimoriadna cena Asociácie súčasného divadla poputovala do rúk Ivety Škripkovej a Mariána Pecka za Bábkové divadlo na Rázcestí za koncept festivalu Bábkarská Bystrica Tour 2016. „Tento projekt získal v ankete veľkú podporu, ale nespĺňal podmienky udelenia ceny DOSKY, ktorá je určená výkonom v konkrétnych inscenáciách. Jednoznačne však plní základnú úlohu, ktorú divadlo má, a to aj v neľahkých podmienkach, v ktorých pracuje a v opozícii k moci, ktorá sa snaží zo všetkých síl umlčať základné práva umelca slobodne vyjadrovať svoje pocity, názory a myšlienky,“ reagoval spoluautor ocenenia DOSKY a kreatívny producent tohtoročného ceremoniálu René Parák.

Na snímke si herečka Lucia Korená preberá ocenenie za najlepší ženský herecký výkon za postavu Anny Frankovej.
Zdroj: TASR
Na snímke si herečka Lucia Korená preberá ocenenie za najlepší ženský herecký výkon za postavu Anny Frankovej. Zdroj: TASR

V rámci ceremoniálu po tretí raz odovzdali aj Cenu Slovenského centra AICT - Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (www.aict.sk) za mimoriadny prínos v oblasti divadla. Výbor SC AICT sa na základe podnetov svojich členov rozhodol udeliť cenu divadelnému historikovi, kritikovi, dramaturgovi a režisérovi Vladimírovi Predmerskému, ktorý je živou pamäťou slovenského bábkového divadla.

Anketu DOSKY, ktorej autormi sú Silvia Hroncová, René Parák a Zuzana Uličianska, vyhlasuje Asociácia súčasného divadla v spolupráci so Slovenským centrom AICT - Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov. Ceny DOSKY sú ocenením tvorivých činov v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku, a to vo všetkých žánroch: činoherné divadlo, opera, muzikál, bábkové divadlo, balet, súčasný tanec. DOSKY sa udeľujú fyzickým osobám bez ohľadu na štátnu príslušnosť tvorcov za umelecké výkony, ktoré mali premiéru v divadlách na území Slovenska v predchádzajúcej sezóne.