Vrah z Las Vegas bol milionárom, obetí aj zranených pribudlo

Vrah z Las Vegas bol milionárom, obetí aj zranených pribudlo

3.10.2017 08:02 | zdroj: TA3 TASR SITA ČTK | zdroj foto: SITA/AP

Stephen Craig Paddock, ktorý v nedeľu v americkom Las Vegas zastrelil najmenej 59 ľudí a stovky ich zranil, bol multimilionárom a utrácal veľké sumy v kasínach. Informoval o tom jeho brat Eric Paddock. Motív Stephenovho činu je stále nejasný.

Vrah z Las Vegas bol milionárom, obetí aj zranených pribudlo

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Stephen Craig Paddock, ktorý v nedeľu v americkom Las Vegas zastrelil najmenej 59 ľudí a stovky ich zranil, bol multimilionárom a utrácal veľké sumy v kasínach. Informoval o tom jeho brat Eric Paddock. Motív Stephenovho činu je stále nejasný.

Vložiť video

Otec bol bankovým lupičom

Páchateľ najhoršieho masakru svojho druhu na území USA zarobil väčšinu svojich peňazí investovaním do nehnuteľností. Robil tiež dlhé roky účtovníka, uviedol jeho brat, ktorý nevie o tom, že by mal v nedávnej minulosti nejaké finančné problémy.

Od kasín dostával často zadarmo izby a jedlá. Jeho majetok bol podľa brata značný a staral sa o nehnuteľnosti členov rodiny.
Nikdy neprejavoval známky toho, že by mohol byť násilný, uviedol Erick Paddock a potvrdil, že brat vlastnil niekoľko zbraní.

Otec oboch bratov Benjamin Hoskins Paddock bol známym bankovým lupičom a bol na zozname najhľadanejších osôb po tom, ako utiekol z texaského väzenia v roku 1968. Federálny úrad pre vyšetrovanie ho po úteku označil za psychopatického muža, ktorý môže byť "ozbrojený a veľmi nebezpečný". Za lúpeže bánk vo Phoenixe dostal 20-ročný trest a zomrel v roku 1998.

V hotelovej izbe našli 16 zbraní

Na najmenej 59 mŕtvych a 527 zranených stúpol počet obetí streľby na mnohotisícové publikum koncertu v Las Vegas. Oznámil to miestny šerif Joe Lombardo. Uviedol, že vyšetrovatelia našli v dome páchateľa v nevadskom Mesquite 18 strelných zbraní, výbušniny a niekoľko tisíc nábojov.

V hotelovej izbe, z ktorej strieľal, mal podľa šerifa 16 strelných zbraní. Dve boli upravené na plne automatické, uvádza AP s odvolaním sa na bezpečnostných predstaviteľov, ktorí informovali pod podmienkou anonymity, pretože vyšetrovanie stále pokračuje.

Šerif Lombardo tiež informoval, že v aute páchateľa objavili niekoľko kilogramov dusičnanu amónneho - materiálu, z ktoré sa vyrábajú výbušniny. Vyšetrovatelia chcú hovoriť s priateľkou Stephena Paddocka, keď sa vráti zo zahraničia. Podľa Lombarda je v japonskom Tokiu.

Viac
k Téme

Islamský štát parazituje

FBI sa domnieva, že 64-ročný Paddock nemal prepojenie so žiadnou medzinárodnou teroristickou skupinou aj napriek vyhláseniu džihádistickej organizácie Islamský štát, ktorá sa prihlásila k zodpovednosti za tento čin. Vyhlásila, že útočník iba pred niekoľkými mesiacmi konvertoval na islam.

IS v minulosti často zverejnil zveličené alebo nepravdivé tvrdenia o príslušnosti útočníkov k tejto organizácii. Americkí vyšetrovatelia stále zisťujú motív Paddockovho činu, predpokladajú však, že konal sám.

Paddock v nedeľu o 22.08 h miestneho času spustil z okna svojej izby na 32. poschodí hotela Mandalay Bay na rušnom bulvári Las Vegas Strip streľbu do návštevníkov festivalu country hudby. Na koncerte v blízkosti hotela bolo zhruba 22.000 ľudí. Paddock sa ešte pred príchodom špeciálneho komanda zastrelil.

Viac
k Téme

Trump: Bolo to číre zlo

Americký prezident Donald Trump v televíznom prejave označil lasvegaský masaker za "číre zlo" a vyhlásil, že krajina cíti "smútok, šok a žiaľ". Zároveň nariadil, aby boli vlajky na úradoch stiahnuté na pol žrde. Trump ocenil rýchly zásah polície, čím sa predišlo ešte väčšej tragédii.

Ide o najhorší masaker svojho druhu na území USA. Dovtedy najkrvavejší útok spáchal 29-ročný Omar Mateen, ktorý v nočnom gejklube Pulse v meste Orlando na Floride zabil 49 ľudí a ďalších 53 zranil.

Viac
k Téme