Fico chce transparentné eurofondy, hodnotiteľov vyberú elektronicky

Fico chce transparentné eurofondy, hodnotiteľov vyberú elektronicky

28.9.2017 12:32 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA

Hodnotitelia eurofondových projektov sa budú žrebovať elektronicky. Uviedol to premiér Robert Fico, za účasti podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho pri predstavení akčného plánu na zvýšenie transparentnosti pri čerpaní eurofondov, ktorý schválila vláda.

Fico chce transparentné eurofondy, hodnotiteľov vyberú elektronicky

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Hodnotitelia eurofondových projektov sa budú žrebovať elektronicky. Uviedol to premiér Robert Fico, za účasti podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho pri predstavení akčného plánu na zvýšenie transparentnosti pri čerpaní eurofondov, ktorý schválila vláda.

Vložiť video

Na základe posledných skúseností

"Aj na základe skúseností z posledného obdobia sme sa rozhodli, že pristúpime k elektronickému žrebovaniu príslušných hodnotiteľov a rovnako zvyšujeme nároky na odbornosť týchto hodnotiteľov. Zavádzame napríklad povinné rozlišovanie hodnotiteľov podľa toho, aká je téma konkrétnej výzvy, aby v budúcnosti nenastali situácie, keď bude napríklad kardiológ hodnotiť oceliarsky projekt alebo niečo podobné, lebo aj to sa mohlo za určitých podmienok stať," priblížil Fico.     

V prípade projektov nad 10 miliónov eur bude podľa neho povinné hodnotenie celou skupinou príslušných expertov. "Príslušné riadiace orgány budú musieť nastaviť výzvy tak, aby sa k nim nedostali novozaložené firmy s umelo doplneným predmetom podnikania. Aj to sme tu mali a preto sme na tieto veci v minulosti reagovali," podčiarkol.     

Druhým základným atribútom pre čo najlepšie čerpanie eurofondov je podľa premiéra ich maximálne zjednodušenie. "Aj tu mám pocit, že v miere byrokracie, podobne ako v miere kontroly sme išli na vnútornej úrovni ďalej, ako to od nás požaduje európska úroveň," poznamenal Fico.

Viac
k Téme

Dvojkolový výber už zaviedli

Pripomenul, že sa pri projektoch už zaviedol dvojkolový výber. "Žiadosti o návratné príspevky sa podávajú elektronicky, pokúšame sa túto mieru byrokracie, ktorú sme si aj sami v minulosti nastavili, maximálne znižovať. Chceme pokračovať v tom, aby sa ďalšie a ďalšie doterajšie papiere presúvali do elektronického prostredia," avizoval premiér. Podľa Fica sa taktiež rozširuje rozsah služieb informačno-poradenskými centrami, aby žiadatelia neboli odkázaní len na externé agentúry, ktoré si z poradenstva okolo eurofondov urobili svoj biznis.     

"Korupcia neobišla Slovensko, ale neobišla žiadnu inú krajinu v Európe. Je obrovský rozdiel medzi vnímaním korupcie a skutočnou úrovňou korupcie, ale mojou povinnosťou ako predsedu vlády je reagovať na vnímanie korupcie, pretože mne je zbytočné mať dobrý pocit, že pravdepodobne korupcia nie je až taká veľká, ako sa píše v médiách alebo ako ľudia hovoria. Ľudia majú pocit, že tento fenomén tu je a ak taký pocit majú, našou povinnosťou je tvrdo reagovať " dodal Fico.

Viac
k Téme

Podľa Pellegriniho nové opatrenia, ktoré sa budú postupne zavádzať do konca roku 2017 a do marca 2018, sa dotýkajú všetkých oblastí a procesov čerpania. "Materiál bol včera schválený vládou, je zverejnený na stránke úradu vlády a na stránke podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu. Materiál sa teraz našim rozhodnutím a prípravou dokumentu stane súčasťou systému riadenia eurofondov. Pôjde teraz už len o jednostranný úkon zo strany nášho úradu, kedy vydáme opatrenia vo forme konkrétnych textov, nariadení a príkazov tak, aby sa nimi začali v najbližšej dobe riadiť všetky riadiace orgány," doplnil.

Opatrenia žiadajú už dlho

Opozičné OĽaNO v tejto súvislosti premiéra skritizovalo. "Robert Fico riadi krajinu a rozdeľuje eurofondy už desať rokov. Je škandál, že s opatreniami prichádza až teraz, keď naše hnutie poukázalo na obrovskú kauzu zneužívania eurofondov na vedu a výskum. Opatrenia, o ktorých hovorí Robert Fico, žiada naše hnutie už dlho: Zverejňovanie hodnotení a popisu projektov, zmena kritérií hodnotiteľov a transparentný výber hodnotiteľov, nastavenie kritérií jednotlivých výziev a hodnotenie veľkých projektov z hľadiska Hodnoty za peniaze," uviedla líderka hnutia Veronika Remišová.

"Upozorňovali sme na to už na odbornej konferencii k eurofondom, ktorú organizovalo naše hnutie. Zároveň upozorňujeme pána Fica, že jediným problémom eurofondov nie je len neprehľadné rozdeľovanie, ale aj používanie eurofondov na nezmyselné projekty.Vláda Roberta Fica zneužívaním eurofondov poškodzuje národné záujmy Slovenska a prejedá budúcnosť našich detí,"
doplnila Remišová.

38 opatrení v rámci 26 oblastí

Akčný plán na posilnenie transparentnosti a zjednodušenia implementácie Európskych štrukturálnych a investičných fondov, ktorý v stredu odobrila vláda, je členený na dve základné oblasti, ktorým Centrálny koordinačný orgán venuje zvýšenú pozornosť, a to oblasť transparentnosti a oblasť zjednodušenia EŠIF.     

Opatrenia zasahujú kompletné spektrum procesov od projektových zámerov pri dvojkolovom procese, opatrenia týkajúce sa elektronickej komunikácie, opatrenia s cieľom transparentného procesu hodnotenia, až po možnosť využívania otvorených údajov súvisiacich s realizáciou projektov a programov EŠIF.     

Celkovo obsahuje akčný plán 38 opatrení v rámci 26 oblastí, pričom za ich zavedenie do praxe je zodpovedný Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, v niektorých prípadoch v spolupráci s Európskou komisiou, riadiacimi orgánmi, Ministerstvom financií SR, Ministerstvom vnútra SR, Úradom splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti, Protimonopolným úradom SR, Úradom pre verejné obstarávanie, ako aj medzinárodnými organizáciami. Spolu so zodpovedným subjektom je vždy uvedený aj termín splnenia príslušnej úlohy.