Peter Sagan je opäť majstrom sveta, Slovák prepísal históriu

TA3 TASR
24.9.2017 16:43

Peter Sagan obhájil v nórskom Bergene titul svetového šampióna v cestnej cyklistike. Slovenský reprezentant, ktorý vlani triumfoval v Dauhe a rok predtým ovládol preteky v americkom Richmonde, zvíťazil v záverečnom špurte pretekov s hromadným štartom.

Peter Sagan je opäť majstrom sveta, Slovák prepísal históriu
TASR/AP

Rozhodli centimetre

Peter Sagan triumfom prepísal štatistiky, keď ako prvý v histórii zvíťazili na svetovom šampionáte trikrát za sebou. Sagan špurtoval o zlato s domácim Alexandrom Kristoffom, ktorého zdolal len o pár centimetrov. Bronzovú priečku obsadil Michael Matthews z Austrálie.

"Som veľmi rád, že sa mi podarilo vyhrať. Je to neskutočné. Kristoff súťažil doma, takže je mi ho trochu ľúto, ale ja som veľmi šťastný, že som vyhral. Pred pretekmi bolo ťažké povedať, kde sa rozhodne. Pri poslednom prejazde tým kopcom bol pelotón rozdelený na niekoľko častí. Chcem sa poďakovať všetkým fanúšikom, že tu zase spravili riadny ošiaľ. Tiež celému tímu, pretekárom, mechanikom, manažérom. V nedeľu to bolo vydarené a opäť sme ukázali, ako sa jazdí vo svete. Boli to najťažšie majstrovstvá, aké som vyhral," povedal Sagan v rozhovore pre RTVS.

Na 267,5 km dlhú trať z Rongu do Bergenu sa vydalo dokopy 196 cyklistov zo 44 krajín, medzi nimi aj šestica Slovákov na čele s obhajcom P. Saganom. Dvadsaťsedemročný pretekár sa mohol oprieť o podporu doterajších "majstrovských" kolegov brata Juraja Sagana a Michaela Kolářa, ku ktorým pribudli aj tretí spolujazdec zo stajne Bora-Hansgrohe Erik Baška a Marek Čanecký (Amplatz-BMC) s Patrikom Tyborom (Dukla Banská Bystrica).

Najväčšie zastúpenie v štartovom poli mali tradičné veľmoci Španielsko, Veľká Británia, Belgicko, Taliansko či domáce Nórsko, ktoré do pretekov mohli nominovať až deviatich pretekárov. Organizátori MS pripravili v Bergene a na okolitých ostrovoch západného Nórska klasikársku trať s dĺžkou 267,5 km. Štart bol v meste Rong, odtiaľ nasledovala 39,5 km dlhá tranzitná časť do hlavného dejiska, počas ktorej pelotón prešiel mostmi Rognesund a Sotra. Potom sa cyklisti dostali do Bergenu, kde si najprv odkrútili 17,9 km dlhý úsek a potom už jedenásť okruhov s dĺžkou 19,1 km v meste.

Tunel i stúpania

Okruh sa začínal rovinkou v tuneli, po dvoch kilometroch prišlo na rad prvé z troch stúpaní na Solheimsviken. Asi päť kilometrov po ňom nasledoval ďalší kopec s dĺžkou jeden kilometer a priemerným sklonom 5%. Hlavné stúpanie prišlo na rad o niečo neskôr na Salmon Hill, kopec má dĺžku 1,4 km a priemerný sklon 6,5%. Po nie príliš technickom zjazde nasledoval v druhej polovici okruhu rovinatý profil trate.

Už na prvých kilometroch sa od pelotónu odtrhla desiatka jazdcov - Willem Jakobus Smit (JAR), Alexey Vermeulen (USA), Matti Manninen (Fín.), Kim Magnusson (Švéd.), Andrey Amador (Kostarika), Conor Dunne (Ír.), Sean McKenna (Ír.), Elčin Asadov (Azer.), Eugert Zhupa (Alb.) a Salaheddine Mraouni (Mar.). Pelotón ich nechal odísť a vedúca skupinka si postupne vybudovala až desaťminútový náskok. Situácia sa príliš nemenila ani po 70 km.

Na čele pelotónu sa postupne zoradili Česi a Belgičania, ktorí zvýšili tempo a začali stíhať unikajúcich jazdcov. Deväť okruhov do konca sa náskok "utečencov" scvrkol na šesť minút. Slováci jazdili pokojne v strede pelotónu. Šesť kôl pred koncom to boli už len tri minúty k dobru pre vedúcu skupinu, ktorá sa scvrkla na šesť cyklistov a ich dobrodružstvo sa skončilo 80 km pred cieľom. Štyri kolá pred koncom zaútočil na "lososom kopci" Rakúšan Marco Haller, k nemu sa pridal Belgičan Tim Wellens a šesť ďalších pretekárov, ktorí si vypracovali náskok až 40 sekúnd. Hlavné pole ich však ďalej nepustilo, na jeho čele sa pridali aj Francúzi a Poliaci a poriadne zvýšili tempo.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok