Nezamestnanosť na Slovensku klesla na nové historické minimum

Nezamestnanosť na Slovensku klesla na nové historické minimum

20.9.2017 10:24 | zdroj: TA3 TASR SITA | zdroj foto: SITA/Viktor Zamborský

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v auguste tohto roka úroveň 6,54 %. Ide o nové historické minimum od vzniku samostatného štátu v roku 1993.

Nezamestnanosť na Slovensku klesla na nové historické minimum

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v auguste tohto roka úroveň 6,54 %. Ide o nové historické minimum od vzniku samostatného štátu v roku 1993.

Vložiť video

Medziročný pokles o 2,89 %

V porovnaní s júlom 2017, keď bola na úrovni 6,70 %, klesla o 0,16 percentuálneho bodu. Medziročne sa znížila o 2,89 percentuálneho bodu. Informoval o tom generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič.

Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 178 253 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s júlom ide o pokles o 4 501 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol o 78 018 osôb. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na "péenke" alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 7,7 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,21 percentuálneho bodu, medziročne to bolo menej o 3,15 percentuálneho bodu.

Viac
k Téme

Dlhodobí uchádzači pod úrovňou 100-tisíc

Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval v auguste 209 918 osôb. Medzimesačne je to pokles o 5 577 osôb, v porovnaní s augustom vlaňajška je to menej o 84 803 ľudí. Počet uchádzačov o zamestnanie, ktorí sú v evidencii viac ako 12 mesiacov, teda sú evidovaní dlhodobo, klesol pod 100 tisíc, konkrétne na 97 976 nezamestnaných.

Najvýraznejší bol pokles nezamestnanosti v Prešovskom samosprávnom kraji. Na okresnej úrovni sa nezamestnanosť znížila v 72 okresoch, v šiestich okresoch bol zaznamenaný nárast. Ku koncu augusta tohto roka bolo na úradoch práce voľných 69.104 pracovných miest. Medzimesačne počet voľných miest vzrástol o 8045. Najviac voľných miest bolo v Bratislavskom kraji, najmenej ich bolo v Košickom kraji.

Viac
k Téme

Nikdy nebolo toľko zamestnaných

Podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) na Slovensku pokračuje pozitívny trend v znižovaní nezamestnanosti. "Na Slovensku neustále pracuje viac zamestnancov. Eurostat hodnotí Slovensko z hľadiska medziročných poklesov ako jednu z najúspešnejších krajín celej eurozóny. Aj za minulý mesiac sa podarilo rapídne znížiť nezamestnanosť mladých do 25 rokov. Medziročný pokles bol o 5,5 %," vyčíslil Richter.

Rastie aj počet zamestnaných ľudí. "V Slovenskej republike nikdy v histórii nepracovalo toľko ľudí ako v súčasnosti. Riadnych zamestnancov bolo v auguste 1,92 milióna ľudí. Pracuje skoro o 80.000 ľudí viac ako v roku 2008," doplnil Richter s tým, že za minulý mesiac je pozitívom aj pokles dlhodobej nezamestnanosti. "Viac ako 20 rokov sa sledujú štatistiky vývoja nezamestnanosti. Na Slovensku sme nikdy neboli pod číslom 100.000 dlhodobo evidovaných nezamestnaných," uviedol Richter. Počet týchto ľudí klesol na 97.976 ľudí. "To už nie je výsledok len samotného vývoja ekonomiky, to sú konkrétne výsledky politík trhu práce, ktoré ponúkajú jednotlivé úrady práce, ale aj projektov," myslí si Richter.


Ubudli aj extrémne dlhodobo nezamestnaní, teda ľudia, ktorí sú v evidencii úradov práce viac ako štyri roky. "Ak sme pred dvomi rokmi evidovali 75.000 ľudí, v súčasnosti sme na čísle 47.000 ľudí. Som presvedčení, že v týchto trendoch budeme aj naďalej pokračovať," vyčíslil minister práce.