Slovenskému vedcovi sa v rámci medzinárodného tímu podarilo objaviť nový druh hada v Európe. Daniel Jablonski z Univerzity Komenského v Bratislave ho identifikoval spolu s kolegami z Nemecka a Švajčiarska. Výskumný tím zrealizoval od roku 2013 genetickú analýzu viac ako 1600 hadov.
Špecifické zafarbenie
Výsledky potvrdili, že populácie druhu užovka obojková (Natrix natrix) sú v oblastiach Francúzska, Talianska, západného Nemecka, Veľkej Británie a Švajčiarska samostatným druhom nazvaným Natrix helvetica. Vyskytujú sa od rieky Rýn v Nemecku až po Pyreneje.
Odlišuje sa zafarbením – má výrazné čierne šijové škvrny, na chrbte má dva rady s malými škvrnkami. Je pomerne robustný, dĺžka dosahuje približne jeden meter. Živí sa prevažne obojživelníkmi a rybami.
Užovka obojková je jedným z najpočetnejších a najčastejšie pozorovaných hadích druhov Európy. "Je preto paradoxné, že doposiaľ sme vedeli iba veľmi málo o jej genetickej variabilite a fylogenéze. Tá môže byť u druhov s podobne rozsiahlou oblasťou výskytu pomerne prekvapujúca, ako to ukázali už i skoršie štúdie u iných stavovcov. A keďže v súčasnosti prechádzame biodiverzitnou krízou, kedy druhy vymierajú rýchlejšie, ako ich stačíme spoznať, sú podobné zistenia veľmi dôležité," povedal Jablonski.
#Grasssnke confusion! Still only 3 native snake sp. in UK. Report concluded our Natrix natrix helvetica should now be called N.helvetica pic.twitter.com/qP5rNirsrw
— Barry Kemp (@sportsixred) August 8, 2017
V tomto roku tretí objav
Tento objav tak zvýšil počet žijúcich hadov a stavovcov všeobecne v Európe o ďalší druh. "I napriek tomu, že Európa patrí k najštudovanejším regiónom sveta, v tomto roku ide už o tretí druh plaza, ktorý je na základe molekulárnych údajov preklasifikovaný na samostatnú druhovú úroveň," uviedol Jablonski.
V januári vedci publikovali štúdiu o novom druhu jaštera (Podarcis ionicus) z oblasti juhozápadného Balkánu a vo februári o novom endemickom druhu zmije (Vipera graeca), ktorá sa stala, vďaka svojmu obmedzenému výskytu na vrcholových častiach hôr južného Albánska a severného Grécka, najvzácnejším európskym hadím druhom. Informácie poskytla Andrea Földváryová z Oddelenie vzťahov s verejnosťou UK.


Viac
k Téme
Slovenskí vedci testujú roboty, ktoré radia pri kartových hrách
Vedci na Ústave informatiky Slovenskej akadémie vied testujú dva NAO roboty s menami Tereza a Monika, ktoré hrajú s účastníkmi experimentu kartovú hru. Chcú zistiť, či hlasové prispôsobovanie sa automatických systémov užívateľovi dokáže ovplyvniť jeho dôveru voči týmto systémom.
na stránke ta3.com
Vážení diskutujúci!
Teší nás váš záujem vyjadrovať svoj názor a diskutovať pod príspevkami, ktoré sú uverejnené na našej webovej stránke. Je v našom záujme, aby komunita našich čitateľov komunikovala na vecnej, demokratickej a ľudsky akceptovateľnej úrovni, preto sme sa rozhodli vymedziť pravidlá, v rámci ktorých by podľa nás mala prebiehať debata pod článkami. Veríme, že diskusiu neochudobnia, naopak, pomôžu k jej vecnejšej rovine.
Keďže sa na našej webstránke nachádzajú tisícky článkov a nie je v našich možnostiach neustále ich monitorovať, budeme radi, ak nám v tom pomôžete. Hneď vedľa tohoto Kódexu pribudla možnosť nahlasovať nevhodné príspevky.
Za nevhodné považujeme príspevky:
Ďakujeme za pochopenie.
Tím TA3