Zradca či lokaj západu. Ako v Rusku prevychovávajú mladých opozičníkov

Zradca či lokaj západu. Ako v Rusku prevychovávajú mladých opozičníkov

19.5.2017 11:55 | zdroj: TA3 ČTK | zdroj foto: SITA/AP

Keď Sergej Čajkovskij prišiel do triedy, očakával obvyklú hodinu dejepisu. Jeho profesor sa však namiesto toho rozhodol urobiť školenie proti "extrémizmu", aby pranieroval názory mladého opozičníka.

Zradca či lokaj západu. Ako v Rusku prevychovávajú mladých opozičníkov
  • Zdieľať

Keď Sergej Čajkovskij prišiel do triedy, očakával obvyklú hodinu dejepisu. Jeho profesor sa však namiesto toho rozhodol urobiť školenie proti "extrémizmu", aby pranieroval názory mladého opozičníka.

Povinné školenia po demonštráciách

"Fašista", "lokaj Anglosasov" a "zradca". Profesor nešetril výrazmi proti osemnásťročnému študentovi strednej školy, keď sa dozvedel, že sa 26. marca zúčastnil v Tomsku na Sibíri na demonštrácii proti korupcii, ktorú usporiadali stúpenci Alexeja Navalného, ​​hlavného odporcu Kremľa.

"Pred celou triedou vyhlásil, že nesie zodpovednosť za to, aby sa moji spolužiaci nestali takými, ako som ja. Nebolo to etické. Chcel ma ponížiť a zastrašiť," hovorí Sergej, ktorý svoj spor s profesorom natočil na video a umiestnil na sociálne siete. Študent sa sťažoval riaditeľke školy. Tá na otázku miestnej televízie vyhlásila, že išlo iba o "hystériu jedného profesora". Tento prípad nie je ojedinelý. Mnohé stredné a vysoké školy usporiadali povinné školenia po demonštráciách z 26. marca, na ktorých sa zúčastnili desaťtisíce Rusov po celej krajine. Asi tisícku demonštrantov zadržali, predovšetkým v Moskve.

Tieto demonštrácie sa vyznačovali tým, že do ulíc vyšli študenti stredných a vysokých škôl narodení na začiatku storočia, keď Vladimir Putin nastúpil k moci. "Som naozaj šťastný, že sa v tejto krajine zrodila generácie, ktorá nemá strach," komentoval to štyridsaťročný Alexej Navalnyj, ruský právnik a politický opozičný aktivista, ktorý chce v prezidentských voľbách budúci rok kandidovať proti Putinovi.

Viac
k Téme

Hmlisto definovaný extrémizmus

Podľa profesora dejepisu z Dzeržinska Andreja Červeného študenti v poslednom roku viac diskutujú a stále viac sa hovorí o politike a to naháňa vláde strach. "Je potrebné na národnej alebo regionálnej úrovni vydať direktívu, ktorá by študentov upokojila," hovorí profesor a pripomína, že po demonštráciách z 26. marca sa koná čím ďalej tým viac konferencií a školení proti "extrémizmu".

Extrémizmus je v zákone z roku 2007 definovaný veľmi hmlisto a previnilec podľa neho môže byť odsúdený až na osem rokov väzenia. Úrady zákon často používajú na to, aby blokovali internetové stránky, zatýkali sympatizantov Islamského štátu alebo zadržiavali odporcov režimu.

Na juhu Ruska v meste Volžsko vyhlásila profesorka strednej školy, že sa bude diskutovať o stabilite ruského politického systému. "Začal som hovoriť o Navaľnom a profesorka bola nervózna. Celú hodinu nám prednášala o morálke a poriadne sme sa pri tom nudili," hovorí trinásťročný Nikolaj. "Nemajú právo nás prevychovávať. Myslím, že to robia preto, lebo majú strach. Vedia, že raz pôjdeme voliť," vyhlasuje.

Viac
k Téme

Nebezpečenstvo revolučného hnutia

V meste Samara na juhozápade Ruska bolo okolo 3000 študentov donútených zúčastniť sa na dlhej konferencii proti "extrémizmu", kde im vysvetlili, že by sa demonštrácie mohli zmeniť na "ozbrojené hnutia", uvádza jeden študent, ktorý si neželal zverejniť svoje meno.

Aby bolo možné bojovať proti extrémizmu, je potrebné podporiť Nikolaja Merkučkina, guvernéra regiónu, ktorého Navalnyj obvinil z korupcie, vyhlásil podľa študenta jeden z prednášajúcich. Na inej schôdzi v Samare kázali študentom kňazi o nebezpečenstve "revolučného hnutia" a pripomínali "zrútenie" krajiny vyvolané revolúciou z roku 1917.

V Petrohrade sa zase študenti Polytechnickej univerzity museli zúčastniť výchovného školenia a potom vyplniť dotazník týkajúci sa extrémizmu, v ktorom boli otázky typu: Ste pripravený pomáhať poriadkovým silám? Aký je váš postoj k extrémizmu? Myslíte, že médiá extrémizmus podporujú? Študenti v meste Vladimir museli tri hodiny na ceste z Moskvy povinne pozerať film, ktorý prirovnával Navalného k Hitlerovi.