Matovičovým bojkotom sa bude zaoberať parlamentný výbor

Matovičovým bojkotom sa bude zaoberať parlamentný výbor

19.5.2017 11:00 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/Marko Erd

Rozhodnutím lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča nechodiť na protest proti krokom šéfa parlamentu Andreja Danka na schôdze pléna, sa bude zaoberať Mandátový a imunitný výbor. Potvrdil to jeho predseda Richard Raši.

Matovičovým bojkotom sa bude zaoberať parlamentný výbor
  • Zdieľať

Rozhodnutím lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča nechodiť na protest proti krokom šéfa parlamentu Andreja Danka na schôdze pléna, sa bude zaoberať Mandátový a imunitný výbor. Potvrdil to jeho predseda Richard Raši.

Porušenie poslaneckého sľubu

Matovič poslal vopred ospravedlnenie za neúčasť na všetkých rokovacích dňoch májovej aj júnovej schôdze. "Môj osobný postoj je, že človek, ktorý má nejaký pracovný pomer s inštitúciou, nemôže nechodiť do práce. Poslanci prisahajú na Ústavu, kedy sľúbia na svoju česť a svedomie vernosť, že svoje povinnosti budú plniť v záujme občanov, že budú dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života," povedal Raši, podľa ktorého Matovič tým, že do práce chodiť nebude, porušuje vlastný sľub.

O povinnosti poslancov chodiť do parlamentu hovorí aj Rokovací poriadok, kde je napísané, že poslanec je povinný zúčastňovať sa na schôdzach parlamentu a výborov, do ktorých bol zvolený.

"Tým, že nechodí, uplatňuje sa na neho paragraf, podľa ktorého ak poslanec závažným spôsobom porušil poslanecký sľub, vtedy je najvyššou sankciou návrh pléna, aby sa vzdal mandátu," vysvetlil Raši. Poslanec takýto návrh môže, ale aj nemusí akceptovať. Ospravedlnenia za máj bude Danko posudzovať začiatkom júna. Ak Matoviča neospravedlní, Raši zvolá výbor. "Jeho výsledkom by malo byť, že navrhneme Národnej rade, aby Matoviča vyzvala na vzdanie sa mandátu," avizoval Raši.

Viac
k Téme

Odpor voči diktátorským praktikám

To, že Matovič príde pre absencie o plat a paušálne náhrady je podľa Rašiho len jedna stránka veci. Naďalej mu totiž budú patriť ostatné výsady, ako peniaze na asistentov a kanceláriu, parkovacie miesto v poslaneckej garáži či nárok na ubytovňu, čo dokopy Raši odhaduje na 2580 eur mesačne. "Nie je to teda tak, že nechodím do práce ani nikto so mnou nemá náklady," dodal predseda výboru.

Matovič reagoval tým, že článok 32 Ústavy SR dáva možnosť postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd. "Môj bojkot zasadnutí parlamentu je práve takýmto odporom voči diktátorským a šikanóznym praktikám predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý neváhal klesnúť až k čítaniu a cenzurovaniu listov od mojich voličov," vysvetlil líder OĽaNO-NOVA.

Argumentuje aj tým, že od volieb predložil 82 návrhov zákonov, čo je ďaleko najviac zo všetkých 150 poslancov parlamentu. "Richard Raši predložil až jeden. Ak mňa ide takýto parlamentný flákač, ktorý neváha za svoje ničnerobenie brať ešte aj dva platy, moralizovať, môžem povedať len to, že mi to je trápne aj za neho. Inak povedané, Raši bude musieť byť v parlamente ešte 82 rokov, aby stihol urobiť to, čo som ja urobil za rok od volieb," odkázal.

Viac
k Téme

Vie, že príde o plat aj náhrady

Matovič vie, že príde o plat aj paušálne náhrady. "K asistentom len toľko, že kým moji asistenti nevedia čo skôr od roboty, priemerný smerácky asistent nerobí nič a polovičku zo svojej mzdy vracia svojmu poslancovi. V ubytovni nebývam a keď mi chcú začať účtovať parkovné za občasné parkovanie v garáži, nech si poslúžia," dodal.

Už v júni by sa však malo rozhodovať aj o návrhu odobrať Matovičovi mandát. Ide o jeho previnenie, keď si dvakrát zabudol pozastaviť živnosť. Zákon poslancom podnikať nedovoľuje a za dvojnásobné porušenie môže prísť až strata kresla v parlamente. Matovič sa obhajuje tým, že reálne vôbec nepodnikal, len sa mu po troch rokoch administratívne automaticky obnovila živnosť.